מבקר המדינה והנשים השמנות

מבקר המדינה עוסק בעניינים שברומו של עולם. הוא חשף פרשיות שבהן מעורב ראש הממשלה, הביא אותן לחקירת המשטרה וזכה להשמצות מפי מקורבי ראש הממשלה. אולי פעם יחשוף המבקר את שמותיהם של אותם "מקורבים" עלומים?

את הדו"ח האחרון הקדיש המבקר לנושאים שונים ומרובים, שקבלו מקום – לא נרחב מדי –  בתקשורת. מצאתי, שהמבקר עוסק גם בהשמנת-יתר. יופי!

מכיוון שאנחנו מביאים מאמריקה הגדולה את תרבותה ומנהגיה ("היי" ו"ביי"), הגיעה אלינו משם גם מכת-המדינה של השמנת-יתר איומה. אלה מלים קצת מכובסות  לתיאור המפלצות שמהלכות בערי ארצות הברית. שמנים ושמנות, שמשקלם עובר את מאה וחמישים הקילוגרמים ולפעמים גם את המאתיים. אני מניח, שמפלצות הארבע-מאות ק"ג אינן יוצאות מן הבית. קראתי פעם, שמכבי האש (באמריקה) הוזעקו עם מנוף ענק כדי להוציא איש כזה מחלון דירתו לבית החולים.

בוודאי שמתם לב בשנים האחרונות, שמספר השמנים ברחובותינו הולך וגדל עד לאין שיעור.

תאמרו, מחלה. מסוג המחלות שאדם אינו מצליח להירפא מהן בכוחות עצמו וגם טיפול רפואי לא תמיד עוזר. אשיב לכם, שבעבר היו בארץ אנשים שלקו בבעיה, אבל מספרם היה קטן. באחרונה חל גידול עצום במניינם.

אנחנו רוצים "אמריקה" ומקבלים עודפי שומן.

נתוני משרד הבריאות קובעים, כי 62 אחוז מהמבוגרים בישראל וכחמישית מהילדים סובלים מעודף משקל. דו"ח ארגון הבריאות העולמי מ-2007 מדרג את ישראל במקום החמישים בעולם בשיעור ההשמנה, מתוך כמאתיים מדינות. 

בביקורתו על משרד הבריאות מציין מבקר המדינה, כי "אין פעילות סדורה ושיטתית למניעת השמנה, הנעשית על פי תכנית אסטרטגית מפורטת ובת ביצוע. כל גוף במדינה פועל לפי שיקולו והדבר פוגע ביעילות המאבק בהשמנה".  

האמריקנים נלחמים בהשמנת היתר. לפחות הנשיא בוש, הלא-נערץ, הקדיש לכך כמה מנאומיו. בארץ, הנשיא לא מדבר על כך, אבל הבעיה קיימת ומחמירה.

מי שנוסע באוטובוסים – השירות שלהם לא רע אם מתארגנים בלו"ז נכון – מרגיש את בעיית ההשמנה באפו. במיוחד בקיץ. נשים שמנות-מאד נכנסות לאוטובוס הסגור והממוזג וריחן נודף. זה קורה לעתים קרובות מדי. הבעיה הפרטית הופכת בכך לציבורית ולנהג אין מה לומר וגם איננו יכול לפתור אותה.

מבקר המדינה נזעק, משרד הבריאות מתקשה להילחם והציבור – מה הוא אומר? סותם את האף ושותק.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 31 במרץ 2016 בשעה 17:59

  לא הבנתי.

 • אמת אבסולוטית..הפוכה  ביום 21 באפריל 2013 בשעה 19:03

  ולא שהיינו צריכים ראיות מדעיות, אבל גם העובדות המדעיות מדברות על ריח חריף ושומני בקרקפת הגברים יותר מאשר בקרקפת הנשים (אפילו השמנות שבהן), עור שומני יותר הנוטה לאקנה חריף יותר ושאר זיהומי עור, בלוטות זיעה פעילות יותר, סביבת עבודה גברית שורצת יותר בקטריות, רמת השיעור שתורמת שריח גוף גבוהה יותר וביותר איזורים ולבסוף נמצא שיעור גבוה יותר של חיידקי פה. אני שונא שאנשים מתווכחים עם עובדות.

  • יאיר דקל  ביום 21 באפריל 2013 בשעה 19:32

   אינני מדען ריחות ולא אוכל להשיב על הטענות המדעיות. אין לי אלא האף שלי כדי לבדוק ריחות.
   אני מודה בהחלט שיש גברים שריחם (הלא נעים) נישא למרחוק, אבל אני שם לב יותר לנשים. מה לעשות, טבע האדם.
   הופתעתי ושמחתי לקרוא את התגובה לפוסט שכתבתי ב-2008 בראשית צעדי בבלוגוספירה. בינתיים רכשתי נסיון, אבל אינני מצטער שהעלתי את הבעיה לרשת.

 • אמת אבסולוטית..הפוכה  ביום 21 באפריל 2013 בשעה 18:48

  בעיית הריחות באוטובוס, בחדר הכושר, אצל חרדים (ולא חרדיות), בסופר ובכל מקום בעצם..היא בעיה של הגוף הגברי. הביולוגיה הגברית מייצרת ריח דומיננטי ומסריח בטירוף. אחרי שמריחים גברים..ובעיקר את בית השחי שלהם או האשכים…כבר שום דבר בעולם לא מסריח. נשים וגברים חרדיים הם דוגמא טובה: למרות שהנשים מדוכאות ומכוסות לפחות באותה מידה..אם לא יותר, הרי שהן לא מסריחות כלל (מעולם לא הרחתי חרדית מסריחה) ואילו הגברים..יש להם לא רק ריח זיעה חריף באופן קיצוני, אלא גם ריח של רקבון ממש (כמו מתוך פח אשפה שעומד בבית שנה). החוצפה להשוות "סרחונות" של נשים מול סרחונות הגברים הוא משהו שרק אדם ממש מעוות ומנוול מסוגל לו. הרחתי בחיי אינסוף גברים מצחינים באופן קיצוני ואינסוף נשים המריחות נפלא וטהור. אפילו נשים שאינן מריחות מדהים…לעולם לא מגיעות ולא יגיעו, גם אם נורא תרצנה, לריחות הדומיננטים של הזכר. הנקבה בטבע היא בדר"כ חסרת הריח והזכר מסמל דומיננטיות ואמור להחדיר כביכול בטחון בנשים ופחד בגברים אחרים. אבל מה לעשות שרוב הגברים מריחים יותר גרוע מצואה רקובה באפן היפה של נשים..וזה כלל אינו מרגיע.

 • h  ביום 24 ביוני 2008 בשעה 20:14

  ההבחנה בכך שיש הרבה שמנות באוטובוסים עשויה להיות נכונה ולו בגלל העובדה המצערת, שבאוטובוסים בארץ נוסעות יותר נשים מגברים. אלו הן אותם נשים אומללות שלא השכילו לצאת ממצוקתן הכלכלית במידה כזו, שתאפשר להן אחזקת רכב פרטי. כידוע לכל, נשים ולא במקרה (ועל כך יש הרבה מה לומר), הן רוב הציבור העני בישראל ובעולם כולו וזוהי בעיה מרכזית הרבה יותר מבעיית ההשמנה, שהיא רק תופעת לוואי של אותם חיי שוליים של אנשים דלי אמצעים, התלויים בתחבורה ציבורית, אינם מסוגלים לממן פנאי לפעילות גופנית וגם אינם מסוגלים לממן מזון בריא ו/או מודעות לכך. כל אילו יחד מביאים לממצא השורה התחתונה: יש הרבה נשים שמנות באוטובוס…!!
  בשל אחוז הנשים הגבוה באוטובוסים ובאופן סטטיסטי, ניתן למצוא שם גם יותר נשים שמנות. הבעיה הגדולה שלהן באמת, היא התלות המסוייטת במערכת תחבורה ציבורית מהגרועות בעולם, אפילו בערים הגדולות והמודרניות ביותר בישראל.

 • אשה שמנה  ביום 19 ביוני 2008 בשעה 8:31

  ההתקפה שלי היתה על גברים רזים. כל הגברים שתיארתי נראו טוב ודווקא לכן היה להם מספיק ביטחון עצמי כדי לא להתעניין בריח שלהם ובמה שחושבת הבחורה (אני) שיושבת לידם. אולי אם הייתי רזה ובלונדינית הם היו מתאמצים יותר.

  תפריד בבקשה בין מתקפה על "מגיפת" ההשמנה, שאפשר לפתור על ידי שיעורי תזונה בבתי הספר, הנחות בחדרי כושר / ניתוחים / דיאטניות למי שמעוניין וידו אינה משגת, לבין מתקפה על "מגיפת" האנשים בתחבורה הציבורית (וגם בכל מקום ציבורי אחר) שלא מתחשבים בסביבה, (מדיפים ריח או מעשנים או נדחפים או צועקים בסלולרי או כל דבר אחר), ויכולים להיות מכל גודל צורה מין ועדה.

 • יאיר דקל  ביום 18 ביוני 2008 בשעה 20:42

  לשאלתך, לא אינני בטוח במתאם הסטטיסטי.
  שמתי לב שרוב התגובות הן מצד הנשים המרגישות נפגעות. הן נפגעות כי כתבתי "נשים". האם שמתן לב שיש לנו בעיה של השמנת יתר, אוביז (אין לי מלה עברית)? נדמה לי שלא שמתן לב.
  ההגנה על הנשים השמנות וההתקפה על הגברים השמנים באמת נוגעים ללבי.

טרקבאקים

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: