מכתב גלוי לארז ביטון (מקוצר)

עירית אמינוף

ד"ר עירית אמינוף

קטעים ממכתב גלוי לחתן פרס ישראל, ארז ביטון. המכתב מקוצר ומי שירצה ימצא אותו במלואו בגוגל.


מאת ד
עירית אמינוף, עפולה 04-6593370
… מר ביטון, צר לי לאכזב אותך ולומר, כי כולנו למדנו את שירת ימי הביניים של תור הזהב בספרד, כולנו יודעים מי הם שלמה אבן גבירול, שמואל הנגיד יהודה הלוי, ואבן כלפון ואחרים רבים, אנו מכירים את יהודה אלחריזי ובני דורו, כולנו למדנו על גירוש ספרד. חשוב להדגיש שהיו גם גירושים רבים אחרים, שאודותם לא המלצת ללמד, על גירוש אנגליה ידעת? על הגירושים ברוסיה הלבנה בעת המהפכה הבולשביקית, שמעת? על גירוש היהודים מקזחסטן, שמעת? המפורסם שבהם הוא ללא ספק גירוש ספרד ואין אחד מאיתנו שלא למד זאת. [אתה ואני קרובים מאוד בגיל, לכן כנראה גם אתה למדת את כל אלה].
…ודווקא את מעפילי הספינה אגוז אנו כן זוכרים ומזכירים, הלוואי שהיינו זוכרים ומזכירים כך את מעפילי הספינות מאירופה אשר טבעו וטובעו על ידי צוללות גרמניות, רוסיות ועל ידי הבריטים במהלך המלחמה, לפניה ואחריה.
…אבל לא על קיפוח, ולא על תלונות שווא, ולא על ניכור בין אשכנזים למזרחים, שכבר מזמן התפוגג בארצנו, אני כותבת אליך – אלא על השימוש שלך בשתי מילים שהרעימו אותי במיוחד.
…הרחקת לכת מר ביטון, בשימוש שלך במילה שואה. שואה היא לא עוד מילה שאפשר להשתמש בה על כל צעד ושעל. טרם היתה תופעה בהיסטוריה של המין האנושי כמו השואה, אז אתה, ארז ביטון, משווה אותה לתופעות יומיומיות שגרתיות ובנליות בארצנו? היכן הבושה?
אתה מכנה את עצמך ניצול שואה… האם יש לך זכות לומר על עצמך שאתה ניצול שואה? אתה מבין את פשר המילה? אתה יורד לעומקה? בוא ואספר לך על קצה הזרת, מהי שואה.

ארז ביטון

ארז ביטון

שואה היא שסבא וסבתא רבא שלי, הי"ד, ילידי 1860 במרכז פולין, נשלחו אל תאי הגזים של מחנה המוות סוביבור בהיותם בני 83. בסוביבור טרם הצליחו להחדיר בשלב זה את הגז "ציקלון ב" על כן השתמשו בגז מן האגזוסט של מנועי הטנקים הגרמניים. כך נחנקו למוות נורא בתאי גזים מצחינים, סבא וסבתא רבא שלי על בניהם, נכדיהם, ניניהם ומשפחתם העניפה וכל יתר בני עירם הקטנה.
שואה זה שסבתי מרוסיה הלבנה, הי"ד, נורתה עירומה אל הבורות, יחד עם עוד עשרות ומאות נשים צעירות וזקנות, כשהיא מחזיקה בנכדה הפעוט [בן דודתי] על ידיה. שואה זה שסבי הי"ד נשרף בחיים יחד עם כל הגברים הצעירים והמבוגרים שבעיר, בבית הכנסת אשר הוקף והוצת, בהיכנס הנאצים לביילורוסיה ביוני 1941.
שואה זה שדודתי ובעלה, הי"ד, אשר הצטרפו לפרטיזנים ביערות וילייקה ברוסיה הלבנה, נרצחו-נטבחו על ידי הנאצים, או הפרטיזנים, או הרעב והקיפאון, ובנם הפעוט אשר הופקד אצל סבתו [סבתי] למשמרת – נורה יחד עם סבתי אל הבורות.
…ואתה מעז לקרוא לעצמך ניצול שואה? !
אתה חושב שהמסעות של בני הנוער לפולין [אני מתנגדת להם בכל צורה ואופן] דומים למסע שורשים? אתה משווה אותם למסעות טיול והכרת שורשים לספרד ולמרוקו?! צריך תעוזה לשם השוואה כזו, תעוזה וגם חוצפה, הייתי אומרת. מאחר שהתוודעתי אל אישיותך בשנים האחרונות, אני יודעת שצלחה דרכך ולמדת במוסדות טובים [שהאשכנזים הנוראים הקימו בעמל רב] – איך בחור עם היגיון כשלך אומר דברים כאלה? האם המטרה מקדשת את כל האמצעים? ארז ביטון!
…אני אשכנזייה מכל כיוון אפשרי, אבל ילדיי כבר לא אשכנזים טהורים, ונכדיי כבר בטח לא, הם תערובת נפלאה של בני הארץ הזו.
לא הכול מותר וצריך להגיד.

בשוליים

 1. במדורו בידיעות אחרונות מיום ששי, כתב נחום ברנע על מירי רגב "שרת הבורות והספורט". ידיעות אחרונות אינו מעלה את הטור לאינטרנט.
  2. להסתדרות היו שני מזכירים חזקים – עמיר פרץ ועופר עיני. האחד התלונן והתבכיין וניהל מאבקים בכל תקופת כהונתו. השני ניהל מאבקים ומשאים ומתנים, אבל לא נשמע מקטר. האחד יליד מרוקו, השני יליד עירק.
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • מירי  ביום 10 באוגוסט 2016 בשעה 20:57

  תגובה מבישה של מוני יקים

 • shaultweig  ביום 9 באוגוסט 2016 בשעה 16:15

  אלחריזי וריה"ל ידעו וכתבו ערבית אבל הם לא צפו את אביב העמים,הם לא צפו את המעברות,הם לא צפו את גרוש תימני כנרת והם לא צפו את מרד הפנתרים. מזרחים הוא מושג סוציולוגי מעמדי ולא עוסק באום כלת'ום לעומת הביטלס וכן הלאה. מאחר שהפקידים שדיברו אידיש והיו חבריהם דגלו בציונות שהתנגדה להפרדה קהילתית,אבל ידעו לסדר את עניניהם של בני מינם ובני עירם נוצרה קהילה מדומיינת? של מזרחים.

  • פנחס  ביום 10 באוגוסט 2016 בשעה 20:55

   רצוי להפסיק להשתמש במילה שואה בכל הזדמנות. נכון שאילו בנות הברית לא שחררו את צפון אפריקה בזמן מהגרמנים הייתה שואה אמיתית מתרחשת גם שם, אבל השואה לא התקיימה.

   • moni yakim antizionist  ביום 11 באוגוסט 2016 בשעה 14:46

    עירית אמינוף היא קלישאה מהלכת ממחזרת תעמולת מימסד אשכנאזי גזעני וארז ביטון הוא סתם אופורטוניסט סידרתי

 • יאיר דקל  ביום 6 באוגוסט 2016 בשעה 15:17

  ראשית, מצאתי עניין בתגובה של ד"ר עירית אמינוף ולכן החלטתי לפרסם את דבריה. אינני רואה כאן גנאי לשמו, אלא ויכוח שיש לו שורשים ויש בו עניין ציבורי.
  שנית, תודה על המחמאה לבלוג.
  ושלישית, אני מחפש את המייל של ד"ר עירית אמינוף למען ידיד שמאד חולק על דעתה. אשמח לקבל את המייל שלה כאן או במייל האישי שלי yairdk@gmail.com

 • מנחם רבוי  ביום 6 באוגוסט 2016 בשעה 14:29

  הדבקת תוית גנאי אינה מוסיפה תוקף לתגובה. אולי להיפך.

 • תרצה הכטר  ביום 6 באוגוסט 2016 בשעה 13:32

  יאיר, חבל שאתה מבזבז את הבלוג היפה שלך על פרסום דברים שבעיניי נחשבים כדמגוגיה לשמה.
  כבר התכתבתי עם ד"ר עירית אמינוף בערוץ הישיר של הדואל והחלפנו דעות.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: