מעשה בכתב יד ישן

כתב יד
ידיד שלי עבר דירה והארגזים נשארו מוטלים בפינות החדרים ובמסדרונות עד שרעייתו, מורה עסוקה, התפנתה לפנות בעצלתיים ארגז אחרי ארגז. בשבוע שעבר התקשר אלי בהתרגשות: "שמע, מה שהיא מצאה… כתב יד שנתתי לך לפענח לפני כשלושים שנה. מצאתי את כתב היד ואת ההערות שלך. אני זוכר, שהיא התפעלה ממה שכתבת"…
לפני הכל, אני מבקש לומר לכל הספקנים: גרפולוגים אומרים שטעות להגיד "כתב יד" ויש לומר "כתב מוח", כי ידנו משרבטת את מה שהמוח מכוון. לכן הגרפולוגים יכולים להסיק מסקנות מכתב היד. ואולי אקדיש לכך פוסט מיוחד בעתיד.
כאן צריך לבוא גילוי נאות, כמקובל אצל עתונאים: בעבר עסקתי להנאתי בגרפולוגיה, מקצוע הולך ונעלם עם עם הִתרבות המחשב. הִתרבות ויראלית, שמסלקת מן השולחן את הכתובים ביד. זכרתי את הסיפור שלנו, אבל כמובן לא זכרתי את כתב היד ואת מסקנותיי. את האיש, כמובן, לא הכרתי ולא ידעתי ואינני יודע מי הוא. אבל בעלה של המורה סיפר לי כי הכותב הוא יו"ר ועד ההורים. והיתר – עלי.
המלה הראשונה שכתבתי בדו"ח הלא רשמי שלי היתה "קרציה" והוספתי: "בכתב היד יש המון סימנים של דקדקנות וכניסה לפרטי-פרטים".
ראיתי שהאיש פעיל ובעל יכולת עשיה. הגדרתי אותו כ"אדם פעיל. אדם חושב, שעושה דברים בשם ערכים, וערכים אמיתיים מנחים אותו. אבל קשה לעבוד איתו".
המשך הניתוח הסביר מדוע: "מאד דוגל בכבוד. רודף כבוד ואוהב כבוד. אצלו זה מוגזם בצורה קשה ונדמה לי שיש לו אגו חולני. מן הסתם רגש נחיתות".
על האיש שלא ראיתי מעודי כתבתי שהוא "גנדרן בהופעתו" והוספתי גם "מצטעצע במלים". לא תמיד אלה תכונות חופפות, אבל לפעמים כן.
המשכתי ללכת בעקבות הגדרת ה"קרציה" והוספתי שהוא "נחש ועקשן". למסקנה זו הובילו אותי סימנים של "דקדקנות בפרטים + עקשנות + אהבת כבוד". הוא "משתדל לעשות רושם של אדם נורא טוב, כמעט הומני, אבל – לא נוח לעבוד איתו". בקיצור, "אגואיסט".
כשקבלתי טלפון חוזר, השיב ידידי בשם אשתו: "הגזמת כשעשית אותו טוב מדי…"
אפשר?

אוי, פגישה שכזאת
שני חברים נפגשים אחרי ארבעים שנה, ומודדים במבט זה את זה. אומר האחד בנימוס: "וואי, כמה שאני הזדקנתי"… (מבוסס על מקרה אמיתי)

מים לכלבים
מתקן מים לכלבים
אני אוהב דברים שעשו אנשים חכמים. בפארק בגין הגדול והיפה בדרום תל אביב ראיתי חפץ כזה. במקרה נפלה עיני עליו: ברזיה קטנה למים. המיוחד שבה: עודפי המים, במקום שיזרמו לחול וייצרו שלולית בוץ, ניגרים בתעלות צרות אל מיכל, שבו יכולים לשתות כלבים.
מישהו חשב וזה פרט ראוי להערכה.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יעקב  ביום 5 באפריל 2014 בשעה 23:13

  הי, חנה קורן ניתחה את כתב ידי לפני שנים הרבה בניתוח מקיף ביותר. הניתוח שעשתה ממש הדהים אותי. התקשיתי להאמין. אחרי כן הזמנתי אותה לביתי כדי שתספר לי אין הגיעה לכל מסקנה שהגיעה והיא לימדה אותי ממש על רגל אחת (בקצרה) כמה מן הסימנים שהסגירו אותי. אז נתנו לה כתב יד של אשתי ואחרי זמן מה החזירה חוות דעת שהפליאה אותנו. היא מצאה דברים שרק אשתי ואני ידענו. מאז נעשיתי מאמין בגרפולוגיה.

 • fran  ביום 31 במרץ 2014 בשעה 8:15

  כמי שעסקה בזמנו בגרפולוגיה מסכימה לחלוטין עם האבחנות שלך לגבי הכותב.
  היינו נוהגים לכנות זאת קרציה או פגע-רע.

 • benziv  ביום 30 במרץ 2014 בשעה 10:50

  כמה מילים על גרפולוגיה: אין ספק שמי שכותב הוא המח. בזה אין ספק. יחד עם זה, לא נערכו מספיק מחקרים שמוכיחים את הקשר בין מה שכתוב לבין תכונות אנושיות. פסיכולוגים, במחקרים שונים, מתעסקים גם הם בשאלה של תיקוף מבחנים. הם יודעים שהתוקף של המבחנים שלהם הוא בערך של 60%, לא יותר. יצא לי לשמוע על ניסוי שנערך פעם בארגון גדול (לא אתן פרטים כדי שלא להסגיר) שבו לקחו מומעמדים ובדקו אותם גם פסיכולוגים וגם גרפיקאים – כל אחד בכלים המקצועיים שלו. נמצא שהגרפיקאים אפילו לא התקרבו ליכולת לנבא הצלחה בתפקיד.
  אבל כמשחק, זה כמובן נפלא.

  • יאיר דקל  ביום 30 במרץ 2014 בשעה 23:44

   קטונתי מלהגן על הגרפולוגיה ולהפוך אותה למדע. הנסיון שלי היה טוב, בלי מבדקים מדעיים. גם במקרה הזה אישרו את ההערכות שלי.

 • יאיר דקל  ביום 30 במרץ 2014 בשעה 9:04

  למאור וג'ו – תודה.

 • ג'ו  ביום 30 במרץ 2014 בשעה 8:38

  איני מבין דבר בגרפולוגיה אבל ניתוחיך את הטקסט זהים לתחושותי לגבי כותב הטקסט, כשקראתי אותו עוד לפני שקראתי את הניתוח שלך.

 • maor  ביום 29 במרץ 2014 בשעה 19:01

  ראשית, יש לציין שמסקנותיך באשר לאופיו של הכותב תואמות את הטקסט.
  שנית, גם במקרה של הברזיה לכלבים ניכרת הנדיבות שלך, הרי זה פתרון למצב שבו בעלי הכלבים השקו אותם מהברזיות המיועדות לאנשים.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: