סר מעמד הביניים

יאיר לפיד הבטיח עתיד והסתכל על מעמד הביניים. נראה שהוא התכוון לנוער השדרות ואולי שכח שמעמד הביניים אינו רק נוער ואיננו רק השובתים בשדרות רוטשילד. מעמד הביניים כולל הרבה אנשים שמביאים משכורת בינונית הביתה וגם – את זה שוכחים בדרך כלל – עצמאים.

יאיר לפיד בסרט

יאיר לפיד בסרט


מכיוון שאינני כלכלן, אינני יודע כמה יש במעמד הביניים ואני מאמין שגם הכלכלנים לא יידעו לתת נתונים בדוקים. אם אני רוצה להתייחס לחלק מסויים מן המעמד הזה, בוודאי אי אפשר להגדיר אותו במספרים. כל הכלכלנים מסכימים, שמעמד הביניים חשוב ביותר לכלכלה הלאומית.
אני רוצה לכתוב על מעמד מקופח – העצמאים, שנותנים שירותים למשרדי הממשלה, לחברות הממשלתיות, לרשויות המקומיות ודומיהם. הם, שלא כשכירים, צריכים להוציא חשבונית עם מתן השירות או אספקת הסחורות ו…לחכות. לחכות לתשלום, שיגיע אחרי שוטף + שלושים, או שוטף + ששים ואולי גם שוטף + תשעים. כלומר, אחרי חודשיים או שלושה וחצי. שכיר איננו מכיר את התאריכים האיומים הללו. עצמאי – כן. הוא צריך לקנות את החומרים, לעשות את העבודה, לתת את השירות ולשלם לספקים שלו ואחר כך, לחכות. לחכות לתשלום.
אני, שאינני ספק לממשלה ואינני ממתין לתשלומים הללו, חשבתי שיש מי שצריך לחשוב עליהם. כן, יאיר לפיד, האיש שהגיע לשולחן שר האוצר על התעמולה של "פוליטיקה חדשה" והבטחות לסייע למעמד הביניים.
אז יאיר לפיד יכול לעשות מעשה. מכיוון שהממשלה היא הגורם הבולט ביותר במשק והגורם הקובע את הנורמות, היא צריכה, קודם כל, להפסיק להתעלל בעצמאים ממעמד הביניים. כלומר, להתחיל לשלם מיד למי שמספק סחורה או נותן שירות!
האם שר האוצר יכול לשנות את הנוהג המחפיר של דחיית תשלומים ממשלתית? כן! הוא אינו שבוי בידי פקידיו. שר האוצר הנוכחי החליף את צמרת משרדו. יש שם פקידים חדשים. והישנים – הרי אנחנו . שר האוצר הנוכחי החליף את צמרת משרדו. יש שם פקידים חדשים. והישנים – הרי אנחנו יודעים את התרגילים וההטעיות שהם עושים. חברי הכנסת הטריים בוועדת הכספים הסירו את המסיכה וגילו את הטריקים שבהם "מאכילים" פקידי האוצר את הח"כים ומוציאים מהם אישורים להוצאות בלתי מתקבלות על הדעת.
אז, האם יש כסף לאוצר להקדים את התשלומים לספקים? כן. בהחלט!
ציטוט מגלובס: "הגירעון הממשלתי הסתכם בשנת 2013 ב-33.2 מיליארד שקלים, לעומת יעד של 45.65 מיליארד שקלים (12.45 מיליארד שקלים מתחת ליעד!)". מן הדברים בגלובס, אני מסיק ששר האוצר, שאיים עלינו במשבר כספי נורא, גילה שיש לו עודף והוא יכול לחלק כסף. סליחה, לא לחלק לסקטורים מועדפים פוליטית. צריך להעביר כסף לגורמים שהם משמעותיים מאד לכלכלה ולמשק. במקרה הם גם מהסקטור של מעמד הביניים.
אז יש שר אוצר או יש סר אוצר?
רחיצת חינם
ביום שהגשם התפרע בתל אביב הלכנו לטייל בשכונת פלורנטין. הופתעתי לראות את תנופת הבניה ואת חידוש הבתים בשכונה הדרומית. לאחר בוקר שמשי ועליז, החל לזרזף עלינו גשם וכשהוא התגבר, נכנסנו לנגריה לתפוס מחסה. "גשם כזה, עם רוח וברד, יימשך לא יותר מרבע שעה", ניבאתי לחברי וצדקתי. אחרי עשר דקות יצאנו למדרכות הרטובות, שבצידן זרמו מים על הכביש.
הלכתי במצב רוח טוב ולפתע, ניתז עלי מאחור סילון מים אדיר ממכונית חולפת. נרטבתי מן הקודקוד ועד נעליים. כשאני רטוב, המשכנו ללכת במהירות אל חניית המכונית לא הרחק. בדרך שלמה עברנו על פני תחנת הדלק ולפניי ניצב שלט גדול: "רחיצה חיצונית – 9 ש"ח". ואני קבלתי רחיצה חינם…

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 15 במרץ 2014 בשעה 21:06

  תרצה, אינני כלכלן אבל אני מכיר מעט את המצב.
  ביטול הדחיות יעזור לספק קבוע כי הוא יקבל את הכסף מיד ולא יזדקק לאשראי כדי לממן את תקופת ההמתנה.
  הממשלה קובעת נורמות ולכן לי נראית חשיבות רבה במיוחד למוסר תשלומים הגון שלה. מן הממשלה רואים עסקים וחברות, ונוהגים גם הם בשיטה הפוגענית הזאת.

 • תרצה הכטר  ביום 15 במרץ 2014 בשעה 17:32

  יאיר, לפי עניות דעתי – ואני לא כל כך בקיאה בתחום הכלכלה – התיקון שאתה דורש מיאיר לפיד לא יעזור לספקים קבועים. קיצור דחיית התשלומים לספק יכול לעזור לספק חד פעמי.

  כללית, וללא קשר עם הטיעון הקורא ליאיר לפיד לתת את הדעת על תשלומים דחויים לספקים של המוסדות הממשלתיים – אני חושבת שכל מוסר התשלומים במשק צריך להשתנות. ובמקרה של הספקים – הרי הספק עצמו מזמין סחורה מספקים אחרים ומשלם לפי עקרון התשלומים הדחויים.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: