פישר הגדול והכלכלנים הקטנים

סטנלי פישר מונה לסגן נגידת הפד, הבנק המרכזי של ארצות הברית. דניאל כהנמן, פרופסור לפסיכולוגיה, זכה בפרס נובל לכלכלה. ובעיני יש קשר בין הדברים.
סטנלי פישר, האיש שהחזיק את הכלכלה הישראלית בשנות המשבר הכלכלי העולמי (שטרם חלף), זכה לביקורת בעתונות הכלכלית. כעתונאי בעברי, זיהיתי את מקורות הביקורת הזאת שהופצה בידי כתבים כלכליים: משרד האוצר.
סטנלי פישר
משרד זה בעל עוצמה כלכלית מובנת, הוא אחד משני מוקדי הכלכלה בשלטון. השני הוא בנק ישראל. יש, כנראה, עוינות או קנאה בין שני הגורמים הללו ו"נערי האוצר" נהנים לצלוף בגוף המתחרה ומי כמו הנגיד ראוי לצליפות אלה של הכלכלנים הצעירים. לפעמים, הביקורות הללו הינן נמוכות, כמו "קנו לנגיד בנק ישראל מכונית לשלג" או דיווחים על משכורות גבוהות לאנשי בנק ישראל.
למשרד האוצר יש מערכת דוברות מצויינת ומשומנת וקל מאד לנערי האוצר להפגיז את הציבור בספינים. זכורה לי, פגישה עם דובר האוצר דאז, לפני שנים רבות מאד, כשהייתי כתב כלכלי. בעת שיחתנו אמר לי הדובר: "אתה רוצה לראות שאני מכניס ידיעה שקרית לעתון? אין לי קושי"… ואני, עתונאי צעיר ותמים, השבתי ב"לא" החלטי. לא רציתי, אבל הוא יכול. המצב לא השתנה וכנראה החריף. מאד.
דניאל כהנמן
ביקורת רבה נשמעת מעת לעת על פעולות האוצר והמדיניות שלו. הביקורת מופנית כלפי שרי האוצר, אך יש להפנותה אל הפקידות הבכירה. אלה, שמסיימים את תפקידם הממשלתי ופונים לעשות לביתם מיליונים בחברות פרטיות, כשהם מנצלים את קשריהם בשלטון לרווחי החברות שהם מנהלים.
הביקורת שלי על נערי האוצר, שהם כלכלנים מוכשרים, היא לא בתחום הכלכלי, אלא בתחום האנושי. הפקידים האלה למדו כלכלה והם חיים על טבלאות אקסל. הם אינם רואים בני אדם.
לדעתם, האדם הוא יצור הגיוני שמחשב בשיקול דעת מה יקר, מה כדאי ומה עדיף.
טעות. בא פרופסור כהנמן, פסיכולוג כאמור, ומסתכל עלינו, יצורי אנוש, ואומר: אנשים אינם הגיוניים. אנשים הם יצריים. כלומר, החלטותינו אינן באמת שקולות. בכך הוא טורף, לדעתי, את הכללים שמנחים את הכלכלנים המקצועיים. אלה שיושבים במשרד האוצר ומנהלים לנו את החיים.
ומה קשור פרופסור סטנלי פישר לעניין? הוא האיש שניווט את הכלכלה הישראלית בידע כלכלי מופלג וגם בידע פסיכולוגי. האיש, שמונה לסגן נגידת הפד, הוא שספג ביקורת מכלכלנים שאינם מגיעים לקרסוליו. כדאי שנדע זאת.
בהזדמנות זו, צריך להזכיר ולהוקיר את בנימין נתניהו, שבהיותו שר אוצר גייס את סטנלי פישר לתפקיד נגיד בנק ישראל.
נ. ב. כשסיימתי את כתיבת הפוסט, פורסם שהגרעון בתקציב המדינה יהיה רק 33 מיליארד ש"ח. התחזית היתה גרעון של 46 מיליארד ש"ח. תחזית חסרת ערך של "נערי האוצר".
זיכרון אישי
עם הלווייתו של אריק שרון נזכרתי באירוע בעברו שהייתי עד לו. עד מרחוק.
במלחמת יום הכיפורים השתתפתי כחייל מילואים בתותחנים ואחרי המלחמה נשארנו בעמדות התותחים על שפת התעלה. ישבנו בעמדות וניהלנו שיגרת חיים משעממת וחיכינו שנשוחרר. הגדוד שלי, "לַטשַן" כינויו, היה באוגדה של אברהם אדן (ברן).
שמענו סיפורים שבאוגדה הצפונית לנו, בפיקודו של אריק שרון, כל הזמן יורים לעבר המצרים. שאלנו מדוע, והאיש שהביא את הידיעות סיפר בחיוך מוסתר: "הם משיבים אש".

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • benziv  ביום 16 בינואר 2014 בשעה 14:36

  נערי האוצר כשמם הם: נערים. פישר כבר לא כל כך. אולי, יש כאן גם מפגש בן דורי. כשיגדלו – יבינו.

 • Mosheshy  ביום 16 בינואר 2014 בשעה 8:05

  Pisher .היכן שנגע ,הוא הרס. לדורות.שמחת זקנתי.האליטות הקלקליות מינו את PISHER לסגן יו"ר הפד, כדי שישגיח על היו"ר החדשה.
  תגובה שכתבתי על PISHER .

  http://tamarbenyosef.com/2008/04/28/%D7%A1%D7%98%D7%A0%D7%9C%D7%99-%D7%A4%D7%99%D7%A9%D7%A8-%D7%94%D7%A6%D7%97%D7%A7%D7%AA-%D7%A4%D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%9D/#comment-323

 • יאיר דקל  ביום 15 בינואר 2014 בשעה 16:21

  לדודי, מה שנראה ברור לכל אדם, כנראה אינו ברור לכלכלנים. בדוגמאות שונות שנתקלתי בהן, ראיתי שהכלכלנים מחשבים את מהלכיהם כאילו האדם רציונלי בהחלטותיו ושוקל עלות/תועלת. נסיוני האישי שונה לחלוטין ואת זה הבעתי. אם תמצתתי שלא כראוי את תורתו של כהנמן – צר לי.
  לתרצה, אכן, היתה יריבות בין האוגדות של שרון ושל ברן. אבל הזיכרון שלי הוא על יוזמות-היתר של אריק שרון. זאת לא היתה יריבות עם ברן, אלא המשך המלחמה אחרי שנסתיימה.

 • דודי  ביום 15 בינואר 2014 בשעה 15:20

  לפי הבנתי, כוחו של כהנמן אינו באבחנה שהאדם אינו מקבל החלטות לפי מודל רציונלי פשטני, זה הרי ברור לכל אדם. החידוש הוא שאותו רכיב אי-רציונלי אינו סתם גחמות, שגיאות, נטיות מקריות והעדפות אישיות, שהכלכלנים יכלו לקוות שיתקזזו על פני ציבור רחב. לפי כהנמן, קבלת ההחלטות סוטה ממה שצופה המודל הרציונלי בגלל שורת תהליכים מחשבתיים עקביים משותפים לכל, שניתן עקרונית למדל, להסביר ולחזות. (מכאן "הלא במקרה" בכותרת ספרו של אריאלי, מאותה אסכולה. לא די ב"לא רציונלי").

 • תרצה הכטר  ביום 15 בינואר 2014 בשעה 9:09

  אחרי הספר של דן אריאלי – לא רציונלי ולא הגיוני – ברור שהחלטות כלכליות נובעות ברובן ממצבים פסיכולוגיים.
  אני איתך בעניין "נערי האוצר" וגם בדברי השבח לסטנלי פישר.
  לסיום – העניין באריק שרון הולך ודועך ובכ"ז, הסיפור על האוגדה של שרון בתעלה מצטרף לסיפורים נוספים ששמענו. אם אינני טועה, בין האוגדה של ברן לזו של שרון שררה "תחרות" או "מתיחות" ומכאן נובע ההומור…

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: