הפנים היפים של הכנסת

ד'יזראלי: היום לא היה לו סיכוי

ד'יזראלי: היום לא היה לו סיכוי


עם בחירתו של יצחק בוז'י הרצוג ליו"ר מפלגת העבודה, חברי המפלגה אמרו את דברם והעדיפו את היפה בין שני המתמודדים. זאת הזדמנות להסתכל מחדש על תמונת ראשי המפלגות בכנסת, תמונה של אנשים יפים.
ראשון לכולם, כמובן, ראש הממשלה הכריזמטי, בנימין נתניהו, יודע לשאת את מדברותיו בעברית ובאמריקאית והוא מרשים את חברי הקונגרס אף יותר מאשר את חברי הכנסת. לידו ה"אח", שהצליח להכניס 19 חברים חדשים למשכן, הוא שר האוצר יאיר לפיד. עתונאי מוכשר מאד, מגיש טלוויזיה נודע ומפרסם מעולה של בנק. פרזנטור. כיום, בעל תפקיד כלכלי מרכזי ביותר. לא הרחק ממנו נמצא בעל תפקיד כלכלי שני, ה"אח" נפתלי בנט. נכון, אי אפשר לומר שהוא נבחר רק בזכות המראה. אולי הקרחת הפריעה. אבל בסופו של חשבון הוא מנהיג מפלגה גדולה ומורכבת.
אי אפשר להתעלם שבמפלגת העבודה, המועמד היפה יותר נבחר. אינני שוקל כאן את השיקולים האידיאולוגיים שתרמו לבחירה, אבל התרשמתי משיחות עם אנשים, שהם "אוהבים" או "לא אוהבים" את שלי יחימוביץ. אהבה קרובה יותר ליופיו של אדם מאשר לאופיו. ומכאן, שהבחירה למפלגות הינה תוצאה של רגש כלפי המועמד יותר מאשר בחינת המצע שלו והערכת עמדותיו העקרוניות.
בעבר, עמדתי על חשיבות-היתר למראהו של מועמד, כאשר הסתכלתי על סנטורים וחברי קונגרס אמריקניים בבואם לארץ או בהופעותיהם בטלוויזיה – אנשים, נאים ומטופחים. ומאמריקה אנחנו לומדים, כידוע.
לורד ביקונספילד, שהיה ראש ממשלתה של המלכה ויקטוריה והיה ראש הממשלה הטוב ביותר של בריטניה, לא היה נבחר לפרלמנט אילו שיקולי הבוחר בזמנו היו יופיו של המועמד. מעניין איך היה נראה העולם בלי האימפריה הבריטית.
אם אני עוסק ביופיים של הנבחרים, כשאני מאחל הצלחה גם ליצחק הרצוג, שהוא עורך דין מוכשר וחבר כנסת מוצלח, אני מבקש להרהר גם על החלק השני – האופי. לא של יו"ר מפלגת העבודה החדש, אלא של המפלגות בבית הנבחרים הדמוקרטי שלנו. האם המפלגות הן דמוקרטיות? התשובה הקופצת מאליה היא שהמפלגות החרדיות (האשכנזיות) סרות למרותם של הרבנים. מיד אחר כך נזכרים, שגם המפלגה החרדית הספרדית, ש"ס, כפופה למועצת חכמי התורה. אמור לי מי בוחר את החכמים ואומר לך מי שולט במפלגה. לא הרחק ניצבת מפלגת ישראל ביתנו, שהיו"ר שלה והאיש היחיד הקובע, חזר לפעילות מלאה אחרי שהוסרה מעליו עננה רבת שנים. גם כאן הדמוקרטיה לא משתוללת.
התנועה של ציפי לבני הוקמה מ"מפלגת מדף" ושאליה הצטרפו חברי כנסת מכהנים מקדימה ומהעבודה. בחירות לא היו שם. לפיכך, גם שם אין דמוקרטיה.
מפלגת המעמד הבינוני, היא יש עתיד, הוקמה על ידי היוזם, שהכין גם את התקנון ובו יש סמכויות מוחלטות וברורות מאד ליו"ר. אפשר לומר שאינן שונות מן הסמכויות של הרבנים במפלגות החרדיות.
כך, לדוגמא, ניצל שר האוצר את סמכותו ולא היסס להשעות חד וחלק את ח"כ עדי קול, כי נמנעה מהצבעה. אחרי שהתנצלה, השאיר אותה יאיר לפיד מחוץ לתחום הפעילות בכנסת למשך חודשיים. הוא מממש את זכויותיו במלואן.
סקרתי כאן את ש"ס (11 ח"כים) , ישראל ביתנו (11), יהדות התורה (7), התנועה (6) ויש עתיד (19). כלומר יש לנו חמש מפלגות לא דמוקרטיות ובהן 54 ח"כים. עדיין לא רוב.
מסקנה עצובה: אם לבוחר הישראלי לא איכפת מן המצע ולא מעניינים אותו העקרונות של המפלגות, לפחות שיהיו לכנסת פנים יפים.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יענ  ביום 7 בדצמבר 2013 בשעה 18:08

  אף כי התייחסת בעיקרו של דבר למידת הדמוקרטיוּת במפלגות פנימה, עלי להתיחס ליופי ולהעדפתו של בוז'י הרצוג כיפה יותר.
  משום מה, כל התקשורת ולצערי גם אתה לוקים בשכחה. את פרשת העמותות גדושת השחיתות, כאשר בוז'י היפה נחקר במשטרה וסירב להשיב על שאלות החוקרים בטענה שהוא עשוי להפליל את עצמו.
  מי שחושש להפליל את עצמו אומר בגלוי שעשה מעשים פליליים. שהוא חושש לגלות אותם…
  והנה פשוט אף אחד לא זוכר ולמה ביבי מוציא 10000 שקל על גלידה.

 • עמנואל פדהצור  ביום 24 בנובמבר 2013 בשעה 10:00

  לורד ביקונספילד (בנימין ד'יזראלי) – ראש ממשלת בריטניה, שנולד יהודי – נבחר לתפקידו בתקופה שלא הייתה טלוויזיה. והיה עליו גם להתגבר על רגשות אנטישמיים. ג'ון קנדי גבר על ריצ'רד ניקסון (בהפרש קטן) בבחירות לנשיאות ארה"ב תודות לעימות טלוויזיוני. צילום קלוז-אפ גילה זיעה על פניו. אם הבמאי והצלם היו נוהגים אחרת – היה ניקסון זוכה בבחירות ההן ואולי ההיסטוריה הייתה שונה. מן הסתם, בן-גוריון לא היה מתפטר מראשות הממשלה (אולי התפטר בשל לחץ של קנדי). אבל, אם הייתה טלוויזיה בארץ (בסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת) יתכן ובן-גוריון לא היה נבחר לתפקיד ראש הממשלה. מלך היופי הוא לא היה.

  • יאיר דקל  ביום 24 בנובמבר 2013 בשעה 22:20

   נראה לי שהחלק החשוב בפוסט שלי הוא לא החלק ה"סקסי", שיש לו פנים לכאן או לכאן, אלא החלק המשמעותי – אין דמוקרטיה במפלגות.

 • יאיר דקל  ביום 23 בנובמבר 2013 בשעה 20:56

  אין לי ספק שזה נכון. גם אני מעדיף נשים יפות על מכוערות, אבל בחירת האנשים שקובעים לנו את החוקים צריכה להיעשות לפי חוקים אחרים.

 • benziv  ביום 23 בנובמבר 2013 בשעה 20:54

  מחקרים אומרים שאנשים יפים בכל תחום – מקבלים יותר עבודות ומתקדמים יותר.
  גברים גבוהים זוכים ביותר תפקידי ניהול. לדוגמא אחת: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165176599002554

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: