למה הם מטושטשים?

ראיתי את העמוד האחרון של ידיעות אחרונות וצחקתי.
תחת הכותרת "ווינרים כחול לבן" הופיעה תמונה גדולה של שלושה מאבטחים משגרירות ישראל בוושינגטון ו…פניהם מטושטשים.
מוזר, הם לא קטינים שצריך לטשטש את תמונתם כדי להגן עליהם (לעתים קרובות בסימן שאלה). הם גם לא נאשמים שבית המשפט אסר את פרסום שמותיהם. הם גם לא הסתתרו מן המצלמות. להיפך!
אז למה הם מטושטשים? כי בתקשורת היום יש עורכים מטושטשים.
בוודאי יסבירו, שצריך להסתיר את פניהם של המאבטחים, כי הם אמונים על הבטחון של השגרירות וחס וחלילה שהאוייב לא יוכל לזהותם. נו, באמת…
111

נזכרתי בשאלה, שנשאלתי על ידי קוראת מעריב לפני שנים רבות, כשערכתי את מדור המכתבים למערכת. מישהו במרכזיה חשב, שעורך מדור המכתבים עונה גם למכתבים שבע"פ. התלוננה הקוראת הנוקדנית: למה פורסמה בעתון ידיעה בעלת נופך בטחוני? הסתכלתי וראיתי שזאת ידיעה שהועברה על ידי סוכנות חדשות זרה. אפילו לא "ידיעה ממקורות זרים", כנהוג במקומותינו.
הסברתי לקוראת המודאגת, שהצנזורה אוסרת פרסום ידיעות שיש להן משמעות לאוייב. במקרה זה, אמרתי, הידיעה פורסמה בכל העולם. כלומר כל אוייבינו יכולים לקרוא/לשמוע/לראות את הידיעה. האם צריך למנוע את המידע רק מאזרחי ישראל?
הנימוק שלי לא שכנע אותה גם כשחזרתי עליו פעם אחר פעם, בתשובה לשאלותיה החוזרות ונשנות.
ראיתי עכשיו את התמונה המטושטשת בידיעות אחרונות וחייכתי: תחרות הטריאתלון היתה בארצות הברית, בהשתתפות קבוצות שונות ומגוונות. אולי איזה "אוייב" עמד עם הסמרטפון וצילם? ואם הפסיד את ההזדמנות הזאת, יכול היה ה"אוייב" לראות את השלושה על הפודיום, מניפים את הגביעים. אבל יכול ה"אוייב" לשבת בביתו בקאהיר, דמשק, או טהרן ולקבל את התמונה מסוכנות החדשות (ידיעות אחרונות לא ציין את שם הצלם). התמונות המקוריות אינן מצונזרות והזוכים מופיעים בהן במלוא הדר חיוכיהם.
אבל ידיעות אחרונות לא לבד. התקשורת כולה ממהרת לטשטש פנים, אם צריך ואם לא צריך. כל ילד שמשתעשע עם הוריו בבריכה או בגן משחקים עלול למצוא את עצמו מטושטש. אין שום עבירה, אין שום קלון, אין שום פגיעה, אין זיהוי פנים. למה? ככה!
בעבר, אותו עבר רחוק שאני כותב עליו, נלחמו מערכות העתונים נגד כל צנזורה, נגד צווי איסור פרסום של בתי משפט (ואלה היו מעטים) ונגד כל דרישה לטשטש פנים. מאז עברו שנים רבות והעתונאים דאז יצאו לפנסיה.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: