לא רק בשירות הנציב העליון

שוויון לנשים:  עובדת בסלילת כביש

שוויון לנשים: עובדת בסלילת כביש

אל תערוכת צילומיו של צבי אורון (אורושקס) במוזיאון ארץ ישראל, "בשירות הנציב העליון", הגעתי באיחור. התערוכה פתוחה רק עד סוף החודש. באתי, ראיתי ויצאתי מרוצה. ראיתי את ארץ ישראל של פעם, של תקופת המנדט הבריטי הן בטרם נולדתי וגם כאשר הייתי ילד ולא הספקתי לטייל כראוי. יש מה לראות בתערוכה.
אורון היה דחוי על ידי הסוכנות וההנהגה היהודית, בגלל היחסים הטובים שהיו לו עם שלטונות המנדט ועם ערביי הארץ. אולי כתוצאה מכך ואולי מכיוון ששימש צלם-עתונאי בשירות עתונים וסוכנויות חדשות בעולם, הוא מציג את הפנים של ארץ ישראל הפחות מוכרת לנו, הניזונים מתמונות-קרן-קיימת. בתערוכה ראיתי שאלה היו פנים מאד מעניינים: קבלות פנים אצל הנציב העליון, ספורט של הבריטים (קריקט, ציד) בצד כינוסים ועצרות של הערבים וגם ההתיישבות העברית בארץ ישראל.
החוקרת ויוויאן סילבר-ברודי פרסמה ביד בן צבי מחקר מקיף על הצלם, שהיה ציוני פעיל עד שההנהגה היהודית דחתה אותו. את התנהגותו הסביר צבי אורון במכתב לנכדתו: "לפני חמישים וחמש שנה החלטתי לכתוב את ההיסטוריה של ארץ-ישראל בתמונות. כדי שתוכל לתעד את המאורעות כפי שהינם, עליך להיות חסר פניות… בתור אדם פוליטי ועיתונאי לא היתה זאת החלטה קלה בשבילי, אך האמנתי שהיסטוריה מצולמת תהיה הנאמנה ביותר"… ובהמשך אמר "כשעברתי על הארכיון של התמונות שפרסמתי בעתונות במשך השנתיים האחרונות, שמספרם מגיע למאות, קבלתי רושם מוזר מאד: מתקבל הרושם שהאנגלים עושים מאמצים יוצאים מן הכלל להשקיט את הארץ, הערבים מתקוממים נגד האנגלים והיהודים בוכים בהלויות"…
בסופו של דבר העניק את אוסף הצילומים הענק שלו לארכיון הציוני. ויוויאן סילבר-ברודי מצטטת את ראובן קופלר ממחלקת התצלומים של הארכיון, שהעריך כי צבי אורון-אורושקס הותיר כשישים אלף תשלילים.
הסתכלתי בתערוכה וחשבתי על הבעיות העסיקו את היישוב היהודי בתקופה שהוא תיעד. אוצרת התערוכה, מיכל בן טובים, בחרה להציג קטעי עתונים מעניינים מאד מאותם ימים. בין הקטעים הללו בחרתי בקטע מעתון "דבר", יוני 1938, לפני שנולדתי, שהוצג ליד תמונה של בניית מבצר טיגארט בגבול הצפון: …"אך כדי שיצליחו הנסיונות האחרים הנעשים בארץ ישראל, יש לסלק את הצורך באמצעי חירום ומלחמה אלה – על ידי מציאת פתרון צודק לבעיות הארץ, כדי שהרצון הטוב והאמון ההדדי בין ארץ ישראל לבין שכנותיה ישמשו הערובה היחידה לשמירת הגבולות. זו תהיה טראגדיה אם המדינה או המדינות שיקומו בעתיד תוכלנה להתקיים אך ורק מאחורי חומות תיל דוקרני".
ההיסטוריה לא חוזרת. היא נשארת.

הטבע שאנחנו לא רואים
באולם אחר במוזיאון ארץ ישראל מוצגת תערוכת צילומי טבע כפולה – תערוכת צילום הטבע הבינלאומית, המתקיימת זו הפעם ה-49 ביוזמת מוזיאון הטבע בלונדון ובצידה תערוכת צילום הטבע הישראלית.
לנו, חיות העיר, זאת הפתעה מעניינת ומרשימה לראות את עולם החי שבחוץ – החיות בטבע, שהצלמים מביאים את פעילותן ואת יופיין. יופי של תערוכה. גם היא פתוחה עד סוף החודש.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: