טובלים באשפה

אני חסיד של מיחזור פסולת וקראתי פה ושם שבארץ מתחילים פרויקט של מיון הפסולת הביתית. בכל בית יהיו מיכל לפלסטיקים, מיכל לנייר ומיכל לפסולת אורגנית. קראתי, זכרתי ואני מחכה שזה יגיע גם אלי הביתה. לכן שמתי לב והייתי מופתע כאשר לאורכה ולרוחבה של אומבריה (איטליה, מצפון לטוסקנה)ראיתי על אם הדרך עומדים בשלשות מיכלי האשפה – מכסה חום, מכסה כחול ומכסה צהוב.
לפעמים הם היו קטנים, ביתיים, כפי שאנחנו מכירים. לפעמים הם היו גדולים, כמו שיש בבנייני קומות.
עומדים בחוץ, נגישים לציבור וקל לאוספי האשפה מטעם הרשויות לעצור עם מכוניות הזבל שלהם.
אנחנו שהינו בצימרים, casa vacanza, סמוך לעיירה טודי. כשישבתי על מרפסת הקומה השניה והסתכלתי על הנוף הנהדר, גמלה בי החלטה: את האשפה אני ממחזר! לכן, כשסיימנו את החופשה באומבריה ונסענו בדרך העפר מן הקאזה וקאנצה אל הכביש הראשי, עצרנו את המכונית ליד שלושת המיכלים הגדולים של השכן הקרוב. בידי היו שלוש שקיות ממויינות וניגשתי בשמחה להריק אותן אל המיכלים: המכסה הכחול עז לפלסטיק, מכסה הצהוב בוהק לנייר והמכסה הירוק כהה לאשפה אורגנית. כלב נבח מעבר לגדר, אבל זה לא הטריד אותי. הרמתי את המכסה הראשון ואז שמעתי קול חדש היה זה בעל החווה שנבח עלי, או אולי היה זה הפועל שלו. לא הבנתי אף מלה, אבל היה ברור שהוא לא רצה שאטנף את המיכלים שלו באשפה שלי, אשפת זרים לא מן הסביבה… הסתלקנו.
מיכלי אשפה 2פחות מחמש מאד מטרים משם מצאנו עוד שלושה מיכלי אשפה ניצבים במסדר על הדרך. כאן לא היה כלב ולא בעליו. שפכתי והרגשתי שהשתלבתי בסביבה.
 כשיצאנו מאומבריה, דרומה, עברנו בטוסקנה. כאן לא ראיתי מיכלים להפרדת אשפה. עדיין לא. גם בארץ התחילו כמה רשויות מקומיות. ברוב הגדול, עדיין לא.
האומבריאנים חובבי הסביבה הזכירו לי את ישראל חובבת הסביבה. אנחנו משלמים פיקדון של 30 אגורות לכל בקבוק משקה קטן. ובקבוק משקה גדול? כידוע, אוספים אותם במיכלי הרשת הגדולים של תאגיד אל"ה, שמוצבים על המדרכות ברחבי הערים.
מדוע יש פיקדון על הבקבוקים הקטנים ואילו את הגדולים אנחנו אוספים בהתנדבות? בדקתי את ההיסטוריה של שמירת הסביבה מצאתי את הסיבה: ש"ס.
היתה זו המפלגה המתמדת בקואליציה, שהתנגדה בחריפות להטלת פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי. אינני יודע מה הסיבה להתנגדות זו, אלא את הנימוק: משפחות מרובות ילדים נזקקות להרבה בקבוקים גדולים והפיקדון יכביד עליהם.
זה הנימוק!
מוזר, שמשפחות מרובות ילדים (ועניות, כנראה) צריכות לקנות בקבוקי משקה של מים מסוכרים. אני, למשל, שותה מים מהברז ואין לי שום פיקדון.
המשפחות העניות יכולות להחזיר את הבקבוקים לסופרמרקט ולקבל בחזרה את דמי הפיקדון. תשובות של ש"ס להצעה זו לא שמעתי. אבל היום, כאשר מפלגה זו איננה שולטת בקואליציה, אולי יש לנו עתיד. לנו, לחובבי הסביבה.

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: