הצד הכהה של דוד מלך ישראל

כך ראה אותו מיכלאנג'לו' - תהילת עולם

כך ראה אותו מיכלאנג'לו- תהילת עולם

כתבתי את דעתי על הספר "דוח דוד המלך" מאת שטפן היים, שבו הוא מציג את דמותו השנויה במחלוקת של דוד מלך ישראל. שנויה במחלוקת גם בספר הספרים. שמעיה קידר, בעבר עתונאי במעריב, איננו אוהב את דוד המלך, כפי שהוא מצטייר בתנ"ך. שמעיה מלקט את הפסוקים הרלבנטיים וכותב פוסט אורח:
+ + +
מסכים אני לחלוטין עם הדברים בבלוג, כי ספרו של שטפן היים, "דוח המלך דוד", הוא ספר מעולה. עם זאת אוסיף, שבין תיאורי התככים ומעשי הרצח למיניהם עשה הסופר חסד עם דמותו של דוד, דמות שנויה במחלוקת זה אלפי שנים.
לדוד מייחס התנ"ך מעשי רצח לא מעטים. זה החל עם אוריה החיתי, נמשך עם בני משפחת שאול המלך ולבסוף, לא ייאמן, הביא גם לרציחת האיש שהגן עליו כל חייו, חרף את נפשו ולחם את כל מלחמותיו, שר צבאו, יואב בן צרויה. כבר במשל כבשת הרש, שסיפר נתן הנביא לדוד ואשר התייחס להריגת אוריה החיתי, הגיב דוד: "בן מוות האיש העושה זאת" והנביא הטיח בפניו "אתה האיש!"  (שמואל י"ב א-ז)
על התנהגותו עם נשים נשואות, מבת שבע ואביגיל וכל השאר, כבר אין טעם לחזור ולהזכיר. זה בוודאי אינו מוסיף הרבה לכבודו.
ומה בקשר לבגידה, כן בגידה – אל מי נמלט דוד מפני שאול? אל האויב. כן. אל הפלישתים, אויבי ישראל. אל אכיש מלך גת. ושיתף עמו פעולה. אפשר לייחס לו גם חתרנות. חתירה נגד מלכותו של שאול.
בנדודיו עם אנשים נהג כמאפיונר: דרש כסף ומזון תמורת שמירה (כמו מנבל הכרמלי ואחרים). אכן, פרוטקשן.
האומץ לא היה תכונה מתכונות דוד. נהפוך הוא, הפחד איפיינו. בעוד שאר המלכים, שאול ואחרים, השתתפו בעצמם בקרבות נגד אויבי ישראל, דוד נמנע מלצאת עם החיילים ושיגר למלחמה את שר הצבא, יואב בן צרויה, עם חייליו.  אחת הדוגמאות לכך היא הקרב נגד עמון, שאליו נשלח אוריה החיתי אל מותו בעוד דוד העדיף להישאר בארמונו וגם לשכב עם בת-שבע. למה לא?
והעיקר שבעיקרים: לא דוד הרג את גוליית, אלא אלחנן בית הלחמי. זה כתוב בספר שמואל ב' כ"א י"ט (וגם בדברי הימים), הספר שכה טרח לפאר את דוד. וכך נאמר שם: "ותהי עוד מלחמה בנוב עם הפלשתים, ויך אלחנן… בית הלחמי את גלית הגיתי ועץ חניתו כמנור אורגים".
והוכחה נוספת, ותמיהה לצידה: זמן רב לפני הקרב עם גלית הובא דוד, כמעט מדי יום ביומו, לפני שאול המלך כדי לנגן לפניו להרגיע את רוחו. כאמור, דוד היה מבאי הארמון ונמנה עם אנשי חצר המלך. כשהובא לפני המלך האיש שהרג את גלית, לא הכיר שאול את האיש הזה. המלך שאל את שר הצבא אבנר על זהות האיש וגם הוא לא הכירו. "חי נפשך המלך אם ידעתי", אמר אבנר. שמואל א'  י"ז נ"ה.
היתכן? אם היה זה דוד, שאול היה מכיר אותו, את הנער שבא יום יום לנגן לפניו. ותמיהה נוספת: לאחר הקרב נאמר כי דוד לקח את ראש הפלישתי והביאו לירושלים. הכיצד? ירושלים הרי לא היתה אז בידי ישראל, אלא בידי היבוסי ורק שנים די רבות אחר כך נכבשה העיר והפכה בירת ישראל (שמואל א' י"ז 54).
ואם לא די בכך, כיצד יתכן ששמואל הנביא, שכה דאג לטפח את דוד, כלל אינו מוזכר באותו פרק מסוכן וגורלי בחיי העם – העימות הגדול עם הפלשתים והקרב עם גלית. המנהיג הדתי של העם בוודאי היה צריך לבוא, לעודד את העם ולבקש את רחמי האל.
ועוד, קרב "דוד וגלית" כלל אינו מוזכר בספר דברי הימים, ספר המרבה לתאר מעשי גבורה אחרים הנזכרים בספר שמואל.
ולמרות כל ההוכחות והפליאות למיניהן, כיצד זה חז"ל והמסורת ממשיכים לפאר את דוד ומייחסים לו מעשי גבורה, בניגוד לכל ההוכחות הכתובות בתנ"ך, שהובאו לעיל? ובכן, זה המעשה הגדול של סופרי החצר, היחצ"נים דאז. גם במקרה הזה, כמו במקרים אחרים באותם הימים, הם נהגו לייחס למלך מעשי גבורה של אנשיו או של אחרים. לשאול, המלך הגדול, שאיחד את העם ולחם בגבורה בכל מלחמותיו, לא היו סופרי חצר ולכן דמותו סבלה מדברי שטנה שהובאו מאוחר יותר.
ובכן, הדבר לא ישתנה. המסורת חזקה מכל ודוד יוסיף להיות המלך המהולל ולכבודו יתמידו לשיר "דוד מלך ישראל חי וקיים".
הערת נ"ב: לא מעט למדתי בנושא זה מהעתונאי שאול הון, איש מעריב בעבר, שהרבה לחקור את התחום הזה.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • צבי זילברברגשומר מעריב לשעבר  On 29 ביוני 2017 at 0:33

  מאד מעניין מאלף ומרתק אהבתי כל מילה צביקה שומר מעריב לשעבר 0558827082

 • יענקלה ה  On 19 ביולי 2013 at 14:56

  אכן מעשה גדול עשה שמעיה יקירי וחברי הטוב בחשפו – כדרכו ביושר ובהגינות רבה – את דמותו האמתית של דוד מלך ישראל חי וקיים הודות ליחצ"נים המוזכרים בגוף הדברים הכתובים למעלה.

  שמעיה – שהיה גם לי חבר אהוב במעריב – לא חידש לי, אבל שמחתי שאני חושב כמותו ופעם, בהזדמנות יותר אינטימית, אספר איך כמעט שילמתי מחיר יקר בשל כך ששיסעתי רב רב-כוח, שפמפם לאנשים טמבלים שלא היה כגדול כדוד וכולו כליל השלמות.

  תודה, שמעיה תודה יאיר

 • אחת העם  On 3 ביולי 2013 at 22:21

  יפה – אכן ברזל בברזל ירוע !

 • יאיר דקל  On 3 ביולי 2013 at 21:26

  גם אני לא ידעתי את הדברים הללו עד שידידי שמעיה קידר סיפר לנו, בבוק קלאב.

 • גדעון נח,  On 3 ביולי 2013 at 21:05

  הארת את עיני בדברים שלא היו ידועים לי,אבל אי אפשר לשנות דברי אגדה למרות שברור כי אגדה אינה האמת.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: