דוד המלך חי וקיים

המחבר, שטפן היים

המחבר, שטפן היים

הספר דוח דוד המלך תורגם ופורסם בארץ ב-1972. באחרונה הופיעה מהדורה חדשה, מעודכנת, וזו נפלה לידי בעקבות החלטה ברוב קולות של חבריי לבוק קלאב. יבורכו.
כשהוחלט לעסוק בספר זה, ניגשתי אליו בחשד. אחרי הנסיון עם תש"ח של יורם קניוק (שעיבד את ההיסטוריה מסיבות פוליטיות, לא ספרותיות) ואחרי הפרדס של רבי עקיבא מאת יוכי ברנדס (שבו הדמויות לא מתקבלות על הדעת), חששתי. אבל הופתעתי – מצאתי ספר, שיש בו דמויות סיפוריות אמיתיות ועלילה מעניינת וכל זה בהסתמך על הכתוב בספר הספרים וגם בהסתמך על הסתירות שיש בו.
שטפן היים, בהומור ובתחכום, העניק חיים לדמויות התנ"כיות, שבמקור עלילותיהן עולות בצמצום רב ודמויותיהן הינן ראשי פרקים בלבד. בספרו של היים, מופיעות דמויות אנושיות ויש לכל אחת מהן סיבות למזימות ותככים וזה יוצר הרבה אקשן, שיש לו סיבות בספר עצמו.
היים יודע שההיסטוריה היא מה שכתבו גיבוריה. מי שכתב – שיפץ ועידכן והתאים את הסיפור לצרכיו. דוגמא: כולם יודעים מי הוא גיבור מבצע אנטבה…
המלך שלמה, שידע היטב את הכללים, הזמין סופר חכם, איתן בן הושעיה האזרחי, לכתוב את "הדו"ח האחד והיחיד, האמיתי, המוסמך, המהימן מבחינה היסטורית ומאושר רשמית, על אודות העלייה המדהימה, יראת האל, מעשי הגבורה וההישגים המופלאים של דוד בן ישי, שבע שנים מלך יהודה ושלוש ושלושים שנה מלך יהודה וישראל גם יחד. בחיר האל ואבי המלך שלמה".
אם נעתקה נשימתכם בקריאת השם המלא של הדו"ח, זה לא במקרה. שטפן היים חוזר פעמים רבות על השם ובציניות רבה, כי לצידו של הסופר מונתה ועדה-מטעם, שתפקידה לפקח על מה שייכתב ולדאוג שמזמין הדו"ח יופיע במיטבו ואף מעבר לכך. איתן האזרחי מספר לנו (בספרו של שטפן היים) על השטיקים והטריקים והתחבולות שעושים חברי הוועדה, כאשר ברקע אנו קוראים על מאבקי הירושה של בני המלך ומקורביהם ועל מעשי הרצח שמזמין דוד המלך (אף פעם לא יוצא למלחמה או משמיד את יריביו. תמיד מישהו נשלח למשימה). מסכת עלילות מסובכת ומעניינת והמחבר איננו מוציא למערכה דמויות סתמיות למלא את תפקידיהן. הוא בונה דיוקן לכל אחד, גם לגיבורי המשנה. כולם בני אדם, שכמותם אנחנו עשויים להכיר. כולם פועלים במסגרת העלילה והגיבור, איתן האזרחי, יוצא בסופו של דבר בחזרה לביתו. בלי דו"ח…
שליט גרמניה המזרחית, הונקר לא אהב את האמור בספר. פוליטיקאים ישראלים ימצאו כאן אמיתות שמוכרות להם. לדוגמא עצתו של אחיתופל (שמוצג כיועץ חכם) לאבשלום בן דוד המלך, המתמודד על המלוכה (עמ' 227): "אנשים חייבים להתחיל לראות בך גיבור. אדם, שנפשו יוצאת למשפט צדק וליבו נתון לאיש הקטן, וראיה חדה לו כשל מנהיג בוגר. למד ללחוץ ידיים ולנשק, גם כאשר הלחי אכולת שחין. הטה אוזן לכל התלונות והבטח הבטחות שישביעו את רצון הכל. דבר בשפתם של הדלים, אך קרוץ בעינך לעשירים. חייך תמיד, ופזר ביד רחבה רמזים כי אלה אשר יתייצבו לימינך, יעשו חיל".
פוליטיקה חדשה כבר אמרנו?
סטפן היים מראה שדוד המלך חי וקיים. או, לפחות, סיפוריו.
מעניין גם סיפור חייו של שטפן היים, יהודי שנולד בגרמניה ב-1913 בשם הלמוט פליג. עם עליית הנאצים לשלטון נמלט ממנה ב-1933 לארצות הברית ובמלחמת העולם השניה נלחם נגד הגרמנים. ב-1952 חזר לגרמניה המזרחית ואף היה חבר הפרלמנט העממי המזרח גרמני, אבל ספריו הוחרמו ואין פלא בכך. דוח דוד המלך, לדוגמא, הוא סיפור כמו-היסטורי, שמותח ביקורת נוקבת על שחיתות השלטון והונקר היה רגיש לכך. אבל ספריו של שטפן היים פורסמו בעולם המערבי ואף הוענק לו פרס ירושלים. הסופר נפטר בגיל 88 בעת ששהה בארץ, בוועידה בינלאומית לרגל יום השנה ה-200 להולדת המשורר היינריך היינה.

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 16 ביוני 2013 בשעה 21:11

  הוצאת כתר. תרגמה ברוריה בן ברוך.

  • חוי קרין  ביום 18 ביוני 2013 בשעה 0:27

   ולמה אנחנו בטפשתנו בחרנו בבוק קלאב (שגם אתה משתתף בו) את ספרה המשעמם של יוכי ברנדס "הפרדס של רבי עקיבא"?
   על איזה ספר אתה מדבר ומה שם ההוצאה?

 • עמנואל פדהצור  ביום 16 ביוני 2013 בשעה 8:24

  אהבתי

 • אחת העם  ביום 16 ביוני 2013 בשעה 5:27

  ומה כבר אפשר להגיב על רשימה כל כך יפה ומלאה ? כמובן בשאלות שעליהן יכול לענות קצת מאמץ של חיפוש עצמי ! כמו ? מי (תרגם?הו"ל?) וכן הלאה. כי הספרים "אוהבים" שידפדפו בהם ….

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: