ברצלונה מבוזבזת

ברצלונה עיר יפה, עיר של אתרי תיירות ותיירים. מיליוני תיירים. גם ישראלים.
ביקרתי כבר בעבר בעיר ואין טיול אחד כטיול אחר. הפעם נסעתי בטיול מאורגן בבלאגן. לא יקר וגם התוצאות כך.
ברצלונה לה רמבלה פרחים

 שוק הפרחים בלה רמבלס. מרהיב  

הטיסה שלנו נקבעה לשעה 6.40 בבוקר. התייצבות בשדה התעופה, רצויה שעתיים קודם ולכן חבריי ואני היינו בשדה בשעה 4.30. תוך זמן קצר גילינו שהטיסה תידחה ותעבור גם ברומא. רצינו צ'רטר, קבלנו צ'רטר. הטיסה נועדה ל-8.30. אוף, יכולתי לישון עוד שעתיים…
באולם היוצאים אנחנו בוהים בלוח והפרטים משתנים: הטיסה נדחית עוד קצת ועוד קצת ומגיעה ל-9.30. לא נורא, קראנו בעתון על איחורים גדולים יותר.
יצאנו לדרך והמטוס נחת ברומא. לא ראינו איש יורד או איש עולה. אז הסקרנים התחילו לשאול וקיבלו תשובות מן הדיילות: היתה רוח נגדית חזקה ולכן החליטו לעצור. מוזר שידעו על הרוח הזאת כבר בנתב"ג לפני ההמראה ואנחנו לא הרגשנו כלל שהמטוס מיטלטל.
"זאת לא הרוח. צריך לתדלק" – אמר, ממתיק סוד, דייל אחר. לא ראינו שמחברים צינור למטוס והתירוץ שהדלק לא מספיק עד ספרד, נראה גם הוא מופרך. הדיילים עתירי הדמיון סיפרו וסיפרו ואנחנו ראינו שהדיילים התחלפו. צוות חדש הגיע למטוס. לא חייכו, לא הסבירו, לא כלום.
כך הגענו באיחור ליעד והסיור של היום הראשון – התבטל.
באוטובוס מברצלונה לעיר השינה שלנו, הזהיר המדריך שאנחנו אמנם במלון ארבעה כוכבים, אבל אלה כוכבים קטנים. כשהגענו, ראינו שהוא צודק.
האוטובוס היה כלי הסיור העיקרי שלנו. לא צריך להצטייד ברגליים חזקות, כי למה להתעייף? מבעד חלון האוטובוס הנוף נראה יפה ואין צורך להתאמץ. סע וראה.
המדריך טרח והסביר, וחזר והסביר, טרח ודיבר. המטיילים קיבלו בשקיקה את הדברים. אבל, הרשעים הללו (אנחנו), שהתכוננו לטיול ואספנו מעט חומר, היינו פחות מרוצים. יותר מדי הבדלים גילינו בין ההסברים ובין המציאות.
חבר היה לי, חיים ז"ל, מראשוני המדריכים של ישראלים בחו"ל. והוא סיפר לי מעלילות הטיולים שלו ואני זכרתי, משום מה, את הכלל החשוב של המדריכים: "אם אינך יודע – תמציא"…  
גדול בניה של ברצלונה הוא האדריכל אנטוניו גאודי. האוטובוס מוביל את הקבוצה המנומנמת אחרי הטיסה רבת התהפוכות והמדריך משתפך: "אחיו הגדול של גאודי החליט להיות כומר ולכן הוריו קיוו שהאח הצעיר ימשיך במסורת המשפחה – בעלי מלאכה, נפחים"… אבל בתיק הנסיעות שלי היה מאמר על האדריכל, שהיה האח החמישי מתוך חמישה. היו לו שלוש אחיות ועוד אח שלמד רפואה ונפטר זמן קצר אחרי שהשלים את לימודיו. כומר לא היה שם וגם בסיס לסיפור של המדריך – לא.
המדריך יכול לעיין בוויקיפדיה כמוני, אבל למי איכפת מן האמת… אחרי כן האמנו פחות בתורתו של המדריך.
בעיר חירוֹנה (אם תרצו גירוֹנה) שמענו הסבר מדוע העליה לקתדרלה היא בת תשעים מדרגות, מחולקות לשלוש קבוצות בנות שלושים. לא היה קשה לספור במקום שיש 33 מדרגות בקבוצה. סתם פרט קטן, שניתן לבדוק בו במקום.
עכשיו כבר הפכו דבריו של המדריך למוקד תחרות: מי ימצא יותר שגיאות. במנזר מונסרט, בצל הצוקים הענקיים, שמענו שעריץ ספרד, פרנקו, היה קומוניסט וצבאו נלחם בחיילים מצבאות של מדינות אחרות. חיילים? לא מתנדבים לבריגדה הבינלאומית?
המדריך שלנו לא לבד. בקצה הרמבלס שמענו מדריכה ישראלית נאה מאד צועדת עם פרח בקצה מוט  סימון ומספרת לקבוצה שלה שטויות לא פחות גדולות.
בסיום הטיול, הודו משתתפים בהתלהבות רבה למדריך הנחמד על ההדרכה המאלפת ועל המידע הרב שלימד אותם. מידע לא כל כך היה שם.
הטיסה מברצלונה לתל אביב יצאה במועד, אחרי חצות. כאשר ביקשתי שמיכה מן הדיילת, השיבה לי בחיוך זוהר: "מצטערת, אין יותר שמיכות". דייל עמד לידה עם שקית עוגיות, הביט בי במבט משתתף והמשיך ללעוס עוגיות. היה קר במטוס.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • benziv  On 20 באפריל 2013 at 13:30

  ובכל זאת יצא משהו טוב: יצאת וגם חזרת, ראית, נזכרת, השתתפת בתחרות על המציאות האמיתית ועל הנתונים, וראית הרבה פרחים וארכיטקטורה. עכשיו יש גם פוסט. מה רע?

 • יאיר דקל  On 20 באפריל 2013 at 10:43

  לאחת העם,
  הדרכה קלולקת היא מכת מדינה וצר לי שהרבה מקבלים את ההסברים חסרי השחר כתורה מסיני. גם אצלנו בקבוצה אירגנו תשר רב כמות יחד עם דברי השבח וההלל למדריך הלא מוכשר.

  • אחת העם  On 20 באפריל 2013 at 13:57

   כוונתך כמובן – ל"מכת עולם" , כי גם "בעולם הגדול" יש ויש מדריכים זיבוריים .

 • אחת העם  On 20 באפריל 2013 at 8:13

  "מברוק " יאיר על התיאור הססגוני של חוויות ה"מודרך/ים" .
  מסתבר שגם לי לא שיחק לאחרונה המזל ביציאה לטיול כ"מודרכת" ולא – כמדריכה. לא אעיק עליך בכל הפרטים אך אולי די אם אספר לך שהמדריך שבחברתו נאלצתי לשהות דרש גם אחרי הטיול במפגיע שישולם לו כאן וכעת תשר אבל שכמובן שהוא מקווה שלא ידווח על כך לחברה שממנה נשלח אלינו ושלחברה רק יישלח דיווח שיוכיח עד כמה גדולה ועצומה הייתה ההנאה שנוצרה מהדרכתו.
  ואני משאירה לי אפוא פתח כדי להוסיף ולספר מעוללותיה של אותה הדרכה עלובה …

 • יאיר דקל  On 19 באפריל 2013 at 23:10

  ציפי, אני מסכים בהחלט. תיארתי רק את הביקור האחרון שלי בעיר הזא. לא כתבתי על הביקורים הקודמים.

 • ציפי  On 19 באפריל 2013 at 22:17

  ברצלונה מאוד נחמדה וידידותית למשתמש. אין צורך במדריך. לקרוא בבית ולהחליט לאן רוצים ללכת. הכל זמין. תחבורה מצוינת.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: