היהודים האמיתיים

היהודים האמיתיים

הכהן הגדול לעתיד

 ידעתי, כמובן, שהשומרונים חוגגים את חג הפסח ברוב עם על הר גריזים וחשבתי שיש להם קהילה גדולה. הופתעתי – רק 760 איש ואשה מונה כל העדה בישראל (בחולון) ובשומרון (על הר גריזים). זה הכל!
היה זה הכהן השומרוני, יפת בן אשר, שהשכיל אותנו במידע זה כשביקרנו, קבוצת עתונאים, במוזיאון השומרונים שהוא מנהלו. מוזיאון לא גדול בכמה חדרים בבית דירות בן שתי קומות בשכונת השומרונים במרומי הר גריזים המשקיף אל שכם.
כשנסענו בדרך אל הכפר, עמדו חיילי משמר הגבול במרחק של כמאה מטרים האחד מן השני לאורך הכביש. הגענו לכיכר ומצאנו שלושה ג'יפים של משמר הגבול. תזכורת: אנחנו בשומרון. כאן, שכונה מודרנית, מכוניות חדישות ומסורת עתיקה, כתב עברי קדום ועדה קטנטנה. "אנחנו שומרונים לא מפני שאנחנו מתגוררים בשומרון, אלא מפני שאנחנו שומרים. שומרים על תורת ישראל", הסביר בשטף יפת בן אשר, המנהל את מוזיאון השומרונים המטופח. איש גבוה ורזה, לבוש גלימה חלקה ולראשו מצנפת.
"אנחנו מאמינים בהר גריזים, הר הברכה. אבל אנחנו מאמינים גם בירושלים", המשיך.
"אנחנו קהילה קטנה וחסרות לנו בנות. אז בתקופה האחרונה לקחנו שבע בנות נוצריות והן השתמרנו וגם עשרים וחמש יהודיות שהשתמרנו. מאידך, יש שומרונים שמתגיירים. בודדים", הוא אומר ולא נשמעת שמחה בקולו.
יפת בן אשר שולף לוח יוחסין המונח ליד ספר תורה עתיק, שכתוב בכתב השומרונים, ומציג את שושלת העדה – 163 דורות מן האדם הראשון. תחילת הרשימה – על פי התורה וההמשך נרשם מדור לדור על ידי בני העדה. "3600 שנה אנחנו פה. לא עזבנו. שמרנו על השפה ושפתנו היא העברית העתיקה", הוא אומר ומציג לוח גדול ועליו תפילת המזוזה כתובה באותיות של השפה, שאנחנו איננו מבינים והוא קורא במהירות ובשטף.
השומרונים הם בני השבטים לוי, אפרים ומנשה, וזקן השבט הוא הכהן הגדול. "היום הכהן הגדול הוא אהרן ובבוא העת, אני אהיה הכהן הגדול", אומר מדריכנו. הכהונה עוברת אל זקן השבט.
כל השומרונים, גם המתגוררים בשומרון, הינם אזרחים ישראלים. לכולם שמות מן התנ"ך, הוא מסביר, "אבל יש לנו גם שמות מקומיים". הוא מגלה כי שמו המקומי – חוסני…
760 איש ואשה בלבד הם שומרונים. אבל כאשר הם חוגגים את חג הפסח כהלכתו, מגיעים כעשרת אלפים להשתתף בטקס ובחוויה. בתמונות נראים השומרונים לבושי גלימות לבנות ומצנפות חגיגיות לראשיהם ומסביב ישראלים בבגדי לא-חג. סקרנים שבאו לראות.
בין כל העדות, הדתות והעמים שיש בארץ גיליתי את השומרונים. הם רואים את עצמם כיהודים האמיתייים.

ציטוט
הרבה חברי כנסת חדשים, ביניהם אלוף (במיל) ח"כ אלעזר שטרן. לפני חודשים לא רבים פרסם את ספרו, "משא כומתה". בעמ'  195 מביא מדברי הרב סולובייצ'יק: "כאשר נשאל הרב מיד אחרי מלחמת ששת הימים, אם יש לסגת או שמא צריך לשמור על השטחים, ענה: 'זו איננה שאלה לרבנים אלא למדינאים'".
מה תהיה מדיניותו של המדינאי שטרן?

Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

  • יאיר דקל  On 28 בפברואר 2013 at 12:06

    כמובן שהכותרת צינית. כל כך מעטים וחושבים שהם מייצגים את העם היהודי.
    הם לא המיעוט היחיד בארץ שחושב שהוא מייצג את האמת.

  • עמנואל פדהצור  On 28 בפברואר 2013 at 10:39

    תאור מענין. ואני חשבתי שהקהילה קטנה יותר.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: