חוצפת הסניגורים וטעות העתונאים

נסעתי במכונית ושמעתי את גלי צה"ל בתוכנית חמש בערב עם ירון וילנסקי. בפתח התוכנית סיפר וילנסקי כי נגזרו שש שנות מאסר וחצי על הנוכל אריק קליין, נוכל סידרתי שרימה אנשי עסקים במיליוני שקלים באמצעות שיווק פטנטים שלא קיימים. בין הפיתוחים המפוברקים: מדבקת הפלא, ש"יכולה" לחזות התקף לב.
כאן פינה השדר את המיקרופון לסניגור, עורך הדין דוד ונטורה, וזה נשמע אומר בחוצפה האופיינית ובבטחון של עורכי דין: "בית המשפט גזר עליו עונש מוגזם וחורג ביותר מהנסיבות של המקרה. אני חושב שהוא לא שקל אותן היטב. לא מדובר כאן במעשים שנעשו בכוונת זדון. נשקול את מהלכינו".

אריק קליין נוכל סידרתי

אריק קליין נוכל סידרתי

שמעתי והתרגזתי. לעורך הדין יש טענות אל השופט ש"גזר עונש מוגזם וחורג ביותר". קל מאד להשמיע מלים ברדיו או בטלוויזיה כדי שהמאזינים ישמעו את עורך הדין לא מרוצה מן השופט ש"לא שקל היטב".
הסניגור מקבל תשלום כדי לייצג את הנאשם בבית המשפט. הסניגור משמש גם איש יחסי ציבור לנאשם. וחסניגור מרגיש שהוא יכול לנקוט בלשון בוטה כלפי השופט.
טענה יש לי כלפי העתונאים ולא רק אל עורכי התוכנית בגלי צה"ל. מקובל היום לקרוא בחדשות בחטף את תמצית פסק הדין. הכתב קורא במהירות, תוך השמטת פרטים, ומיד אחרי שהוא ממהר להשלים את קריאת הידיעה, ניתנת במה נרחבת לסניגורים לשאת את נאומיהם. לא תמיד מניחים פיסת שידור גם לתובע שיציג את עמדתו.
לי נראה שפסק הדין, שכתב השופט, צריך להיות עיקר הידיעה ולקבל את ההדגשה המתאימה. כדי שהמאזינים לא ייצאו בהרגשה מוזרה שהורשע עבריין תמים דרך. עניין זה הוא דוגמא לעתונאים הממהרים, לוקים בתפקידם ופוגעים באמינותה ובמעמדה של התקשורת. את תוצאות אפשר לקרוא בטוקבקים.

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • עתונאי  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 23:10

  הפרקליטות בדר"כ לא רוצה להתראיין ומשאירה את הבמה לסנגורים.
  הפרקליטות טועה. בעידן הנוכחי תקשורת היא חלק מזירות המאבק. לא רק אולמות המשפט.

 • יאיר דקל  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 19:54

  לגיל, תודה.
  הסניגורים הרבה יותר אגרסיביים מהתובעים ולכן זוכים ל"זמן מסך" רב יותר. סניגורים רבים לא בוחלים באי אמירת אמת ושקרים של ממש כאשר הם מופיעים בשידור. לשופטים אין אפשרות להגיב גם במקרים שהמניפולציה של הסניגור זועקת לשמים.
  לדן אורי, נכון. שופט אינו אדם עליון ואינו חסין מביקורת. בין ביקורת מנומקת והשתלחות – יש הבדל. לדעתי, אחרי שבית המשפט פסק את דינו תגובתו של הנאשם בכלל מיותרת מבחינה ציבורית .
  לאחת העם – לא לבלבל את ה"פוזה" של עורכי הדין עם חופש הבעת דיעה. בפוסט לא התייחסתי כלל לחופש הדיבור ולדעתי מותר לעורך דין להביע את דעתו ועמדתו. ביקרתי את העתונאים שאינם מפעילים שיקול דעת. ובכך, אני מסכים עם "אדם באוהל" ומודה לו.

 • גיל  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 17:49

  כל מילה בסלע. יש חוסר איזון קיצוני בין אמירת האמת שהיא לפעמים שבלונית לסנסציוניות של התאוריות שמנסות להפריך אותה. במקרה הזה זה נובע גם מהעובדה ששופטים לא יכולים להתראיין ולמגישים אין כוח לקרוא ולהעמיק בפסקי הדין.

 • דן אורי  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 15:25

  כל אחד ותפקידיו.
  שופט אינו – אדם עליון -חסין מביקורת אם מישהו מוצא מקום לבקר אותו על מעשיו והתנהגותו השיפוטית.

  לא נכון שלא ניתן לתביע הפתחון פה בתקושרת. הם מתבטאים ואיך.
  ומתבקשת גם תגובתו של נאשם בין אם ישירות ובין אם באמצעות בא כוחו

 • אחת העם  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 13:47

  אומנם גם לי קשה לפעמים לעכל השתלחויות במערכת האכיפה בכלל ובשופטים בפרט – אבל אם זהו המחיר שצריך לשלם בעד החופש של הבעת דעה שהוא מסממניה המובהקים ביותר של התפתחות הדמוקרטיה המודרנית – אני קובעת ,לעצמי כמובן ש"אם גזירה היא נקבלנה" ולגופו של עניין יש לקבוע שיש מקדם מבחילות גבוה במעשיו של אותו "פסאודו -ממציא".

  • האדם באוהל  ביום 21 בפברואר 2013 בשעה 14:46

   לדעתי, לא מדובר כאן בחופש הבעת דעה אלא בחוסר שיקול דעת בפרסום ידיעה. עיקרון עיתונאי ישן קובע: "כלב נשך אדם – אין זו ידיעה. אדם נשך כלב – זו ידיעה". בהתאם למבחן הזה, העורך יכול היה לוותר על פרסום הידיעה. זכותו של עו"ד לומר את מה שהוא רוצה. העורך חייב לבחון את חשיבות הדברים ולוותר עליהם, אם אינם "ידיעה".

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s