אתיקה עתונאית בכנסת?

ד"ר עזריאל קרליבך

ד"ר עזריאל קרליבך

ד"ר עזריאל קרליבך, עורכו הנערץ של מעריב, כתב את מאמרו השבועי ביום ששי, כ"ב אלול תשט"ו (9.9.1955) תחת הכותרת "על מקומם של עתונאים". היה זה בדיוק עם כניסתו לכנסת של עורך הארץ, גרשום שוקן, אחד העתונאים הראשונים במשכן, אם לא הראשון שבהם.
כדאי להיזכר במאמרו של קרליבך דווקא בימים אלה, כשמספר העתונאים הנכנסים לכנסת מגיע לשיא. שינויים רבים חלו במצבה של העתונות ובהתנהגותם של עתונאים ולכן יש עניין מיוחד במאמר הישן ההוא דווקא היום.
"אתה בא להצגת תיאטרון, אתה יושב בין הקהל, אתה מתרשם יחד עימו. וכאשר כל הצופים קמים ומתפזרים, לך אין נותנים ללכת. מישהו מושך בשרוולך, הבמאי, השחקן, המנהל, המחזאי או איש יחסי-הציבור. "בוא", הוא אומר לך "ואני אסביר לך"…
ממשיך קרליבך ומתאר כיצד משפיעים על העתונאי המנהלים ואנשי יחסי-הציבור שלהם וכולם "רוצים להשפיע עליך, שתראה את הדברים משם – לא מכסאותיו של הקהל"…
ממשיך קרליבך ומדריך את העתונאי הצעיר: "אך בטרם תוציא את עטך לכתוב, רד נא, בבקשה, מן הבמה. אל תכתוב משם, מנקודת-המבט של המציג והמבשל את התבשיל. לא זה מקומך.
"בטרם תתחיל לכתוב – שב-נא , במטותא ממך, במקומך שלך. בין הקהל. כי אין אתה חבר הלהקה המציגה. את אחד הצופים. אתה שליחם שלהם. אתה חייב לומר להם , לפי מיטב מצפונך ומיטב חקירותיך האם ההצגה היא טובה או רעה"…
בציבור יש ביקורת על התקשורת, חלקה נובע ממערכת פוליטית מכוונת ואנטי דמוקרטית וחלקה נובע מכך שלא כל אמצעי התקשורת שומרים על האתיקה שדרש עזריאל קרליבך. אני מאמין שהעתונאים, שיהיו לחברי כנסת, היו בעלי יושרה בתפקידם הציבורי החשוב וימשיכו בכך בתפקידם הציבורי החשוב אף יותר.
ציטוט
"אין שום אמת, חוץ מהשמצות" – מתוך "האמיתית" מאת שאנדור מאראי.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • יאיר דקל  On 27 בינואר 2013 at 21:46

  אינני רואה כל הבדל בין "זליגתו" של עתונאי לכנסת לבין זליגתו של עסקן פוליטי, מנהל חשבונות או שרברב. בכנסת יש מכל המינים וטוב שכך.
  ההתנפלות של עתונאים ופרשנים על עמיתיהם שהחליטו לפנות לפוליטיקה, איננה מובנת לי אלא אם מדובר בקנאה פשוטה.
  רוב האנשים שפונים לכנסת אינם מחפשים דווקא את המשכורת. הם רוצים את ההשפעה, את הכבוד ואת היכולת להיות במרכז העשיה. אין זה שונה לגבי עתונאים מאשר לגבי בעלי מקצועות אחרים.
  בעצם, סליחה, בין הנכנסים לכנסת יש כאלה שהמשכורת היא עיקר שאיפתם… .

 • אחת העם  On 27 בינואר 2013 at 8:16

  במליצה אפשר לומר על הכתבה הנפלאה דלעיל שניתן לקרוא ולחזור ולקרוא בה, בדברים שהם , כמו "כל מילה בסלע".
  אבל האמת היא – שהתופעה של עלייה ב"זליגתם" של עיתונאים מוכשרים ורהוטים לכנסת גם קצת מדאיגה : האם בא בה אולי, לידי ביטוי כוח המשיכה הכלכלי העצום של המשכורת הדשנה שמוצעת כיום ,בישראל -לנבחרים? ואולי , גם ה"זליגה" איננה אלא סממן נוסף להיחלשות של העיתונות הממוסדת , ושל "כלבי שמירה" אחרים של הדמוקרטיה?
  והחלק המסוכן ביותר שבעניין ה"זליגה" אולי מתבטא בכך שהביטוי "ימים יגידו" עלול להידרש כאן על דרך השלילה בתרתי משמע וכבר היו דברים מעולם …

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: