מסלול הברחת השב"חים

כשליאור פרחי, קצין הביטחון של שערי תקווה נרצח על ידי נהג מסיע שוהים בלתי חוקיים, נזכרתי בפגישה, שבה הייתי נוכח לפני כמה וכמה חודשים, אשר בה נכח גם פושע מועד. ידיד שלי, עורך דין שהיו לו מגעים עם עבריין, שעבירות הן פרנסתו וגם תחביבו, הציע לי להשתתף ב"פגישה מיוחדת". ידידי הבטיח שזו תהא פגישה מעניינת ואמנם כזאת היתה.
כך, ישבתי לשתות קפה קטן ביפו עם איש גס רוח וערמומי וגם מעניין, שמסיר את המסך מעולם שאין לי סיכוי להכירו. ידידי סיפר לי כי מדובר באדם, ש"לא שם קצוץ על אף אחד, לא בכלא ולא בעולם התחתון". הסתבר לי שפגישה זאת היתה דרך להכיר מישהו שאין לי סיכוי לפגוש, אלא אולי בתאונה על הכביש.
אותו עבריין, איש עתיר ממדים וגם עשיר בכספים; איש, שבמפתיע, בצד התנהגותו המתנשאת יש לו קסם אישי. מוזר, אבל אפשרי. איש פיקח ופרקטי, אבל לא מסוגל אלא לגבב מילים מבלי לומר משפטים ממש שלמים.
הוא הוצג בפני רק בשם פרטי שיגרתי שלא גילה את זהותו, אבל כשהאות פ"א נבלעה, היה ברור לי שהעברית שלו אינה ישראלית ("אתה דפוק בראש או מה, יה שרמוטה?"). אחר כך אושר שהוא הגיע בדרכים לא שיגרתיות מעבר לקו הירוק. על דרכים אלה הוא סיפר לי מעט.
ישבנו ושוחחנו בניחותא. ותוך שיחה גלגל מלים על מקצועו: מכירת סמים בסיטונות וליחידים והפצתם ברחבי השרון, הכרמל והעמק (ניסוח שלי). לי, שלא הכירני, גילה איך הוא מרמה נרקומנים ("מטומטמים") ומוהל להם את הסמים בסוכר או קמח. ("זה דווקא היה טוב בשבילם, אלה המסכנים! ככה הם לא ימותו כל כך מהר מהסמים", הסביר ברחמיו והוסיף: "ככה, גם אני לא יפסיד קליינטים… אתה יודע, אם מישהו מת הוא דופק לי בּרנסה (פרנסה) שלי".
 בלי שנשאל, הסביר גם את המובן מאליו: "כשאני שם קצת קמח בסמים, אני מרוויח קצת יותר בשביל עבודה שלי. קמח, איך יותר זול מהרואין"…
אדם חסר מעצורים זה תיאר באופן מעורר סלידה איך הפך צעירות אומללות, נרקומניות נואשות, לשפחות מין ("למה לא? לא טוב יותר ערבים, חברים שלי, יזיינו בשר לבן של יאהודיות?"…)
הסיפורים היו מפורטים ומדהימים תוך היותם מבחילים. האיש, שישב איתנו בבית הקפה, בא ויצא מבתי הכלא. ידידי סיפר לי כי הכלא היה לו בית שני, שיצא ונכנס בו דרך שיגרה והאיש עצמו סח בכך בלי להסתיר. קצת בחוץ (סמים ושאר פשעים), הרבה בפנים ("קצת לנוח"). כזה מן מחזור חיים.
נזכרתי עתה באותה שיחה כי עסקן הסמים מתפרנס גם מחלטורה רצינית – הברחת מסתננים מן השטחים. אלה מחפשי עבודה, שבקיצורים המקובלים בשפה מכובסת נקראים שב"חים. השתאיתי, אבל גם האמנתי לו כאשר תיאר איזו עבודת מטה נעשית לקראת הברחת מסתננים בנַגלות: לפעמים, לפחות "שלוש אוטואים, ניידות יעני", נוסעות לפני משאית המוברחים, כשהנהגים מצוידים במכשירי קשר. בין המכוניות נשמר רווח ניכר זו מזו ומטרתן לבדוק שבדרך לא אורבים "כוחות הבטחון של היאהוד". במקומות מועדים, מנהלי המבצע מעמידים גם צופים על הקרקע.
לפעמים יש גם "כוח עורבּי" (עורפי, עורפי…) שנסע אחריהם. אם הנַגלה רצינית, מציבים גם "תחנות עגינה" בדרך. אלה כלי רכב שהועמדו כשפניהם לעבר השטחים. במקרה שמשאיות המסתננים נעצרות, אז המסתננים ומוביליהם – ישראלים או מן השטחים – מנסים להימלט בריצה. הם קופצים על "תחנת עגינה" – משאיות תמימות לכאורה – ובהן יוברחו לשטחים. ההברחה משטחי יו"ש היא, איפוא, מפעל מסודר היטב. מקבילה לתנועת הברחת מסתננים מסיני.
אין להם אלוהים למובילים כפי שנוכחנו כשמוביל מסתננים רצח את ליאור פרחי והשאיר אלמנה בהריון ושלושה ילדים שלא יהיה להם אב.
לפי שמו של העצור, החשוד ברצה ליאור פרחי, לא הוא איש השיחה "שלי".

Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • אחת העם  On 14 בספטמבר 2012 at 7:01

  ממש, כמו בהצגה "זעקי ארץ אהובה " -ההצגה של זה שקראו לו אילן ביטון, לא?!

 • יאיר דקל  On 13 בספטמבר 2012 at 20:53

  לרובי, אינני מכיר את החוק בקליפורניה ואני לא בטוח שיש שם "אוטומטיות" בעונשים. לי לא נראית דרך אוטומטית, אלא אני מעדיף להשאיר את השיקול בדבר העונש בידי שופט בשר ודם.
  לדן, הצגת שאלה שכמוה כימי עולם – צדיק ורע לו ורשע וטוב לו. תיארתי טיפוס שפל, שהמלה נבל קטנה עליו. ידידי עשה דבר שמעטים בין עורכי הדין עושים – הפגיש עתונאי עם עבריין-חלאה, וזה סיפר על מעשיו האיומים.
  הקיימת שאלה, שאף היא עתיקה, האם זכאי עבריין איום כזה לעזרתו של עורך דין, ובצידה השאלה – איזה עורך דין לוקח על עצמו תיק כזה. קטונתי מלהשיב על הבעיה החשובה הזאת, שעורכי דין פליליים נשאלים עליה בפומבי והם מתפתלים בהצגת תירוצים.

 • רובי  On 13 בספטמבר 2012 at 16:59

  צריך פה כמו בקליפורניה.
  הורשעת בפלילים שלוש פעמים – 25 שנה בכלא אוטומטית.

 • דן אורי  On 13 בספטמבר 2012 at 16:15

  סיפור מרתק. ואני שואל את עצמי אי ךמפלצת כזו מסתובבת חופשי ומרעילה אנשים שנפלו למלכודת הסמים או אדם כזה שייך לכנופיות מבריחי השב"חים.
  בטח יש לידידך, עורך הדין, יד בכך שהוא רואה את החופש, כך שהנבל הזה יושב בבתי קפה ונפגש עם עיתונאים כמוך. ובלי היסוס מספר לך את הדברים האיומים שסיפר לך.
  תודה ששיתפת אותנו.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: