תוחזר חשבונית הפרס!

בממשלה נערכים להטיל גזירות כלכליות על הציבור. שלפתי את אחת הכותרות, שאומרת "גורמים באוצר: "משרד הביטחון מנהל מסע הפחדה נגד אזרחי ישראל". המערכה בין שני משרדי הממשלה מקיפה עשרות מיליארדים.

ספגנו את המע"מ הראשון – 8%

יחד עם זה, אומרים לנו, שהיקף ההון השחור בארץ עצום ואין יודע את היקפו האמיתי. משרד האוצר מגייס עוד מאות עובדים כדי להילחם בהון השחור ולגבות ממנו מסים. יש אופטימיסטים, שחושבים שגביית מס אמת עשויה אפילו לפתור את בעיית הגרעון בתקציב.
הידיעות הללו מזכירות לי את האחד ביוני 1976. באותו יום הופיע הגליון הראשון של חוברת "הצילום" בעריכתי. בגליון הזה היתה מכה קטנה לי, העורך, ולידידי יהודה טלמון, שהיה המו"ל. אז הוא היה סטודנט והיום עורך דין ויו"ר לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל).
במשך שבועות רבים עבדנו והכנו את המגזין לחובבי הצילום ובדפוס כבר היתה מוכנה החוברת לכריכה ולהפצה לחנויות ו…בום. משרד האוצר החליט להטיל מס ערך מוסף בשיעור של 8%. על גב החוברת הודפס המחיר – 7 ל"י ולא יכולנו להטיל את המע"מ החדש על הצרכן, כפי שחייב החוק. כך ספגנו בחוברת הראשונה עוד 8% הוצאות. רק בחוברת השניה יכולנו להדפיס את המחיר המלא.
נזכרתי בחוברת "הצילום", כי בצמוד להטלת המע"מ, הציע האוצר "סוכריה" לתושבי המדינה. מי שיאסוף קבלות וישלח לאוצר, ישתתף בהגרלה ויזכה בסכום השווה לקבלות ששלח. בלי קשר למיזם הפרטי החדש, נרתמה כל המשפחה שלי למיזם הציבורי והתחלנו לאסוף קבלות. בתום המבצע המשפחתי זכינו ב-5,000 ל"י.
משרד האוצר, הקמצן של המדינה, הפסיק את המבצע אחרי חודשים אחדים, כאשר נראה היה שהציבור התרגל למע"מ והבין את נחיצותו. אנשי האוצר קיוו להביא למהפך בשיטות ההתחמקות של עסקים מסויימים, שעשו מלאכתם "בלי קבלות". לא רק המס הזעום היה חשוב, זאת היתה דרך לגבות גם מס הכנסה על ההכנסות ה"שחורות" וזה היה הרבה יותר מן המע"מ.
אני קורא למשרד האוצר לחזור אל השיטה השטותית ולהציע פרסים. חשבונית הפרס עשויה להקטין את הפיתוי לשלם במזומן, לשלם בלי קבלה.
יהודה טלמון הציץ לי מעבר לכתף והעיר: "לצערי זה לא באמת הפיתרון. הפיתרון הוא לעשות את מה שצריך ולא את מה שקל – להשית חובת דיווח כללי, להיכנס למקומות בהם אין דריסת רגל לאנשי רשות המיסים ואנשי החוק בכלל (שווקים , מגזר מיעוטים ועוד), להפסיק עם כל הפטורים המצחיקים ולאכוף את החוק.
"אבל זה רק במדינת אוטופיה ולא במדינת קומבינה", סיכם.
 אבל הפרסים הם דרך. דרך שהממשלה איננה נוקטת בה כבר הרבה שנים! זו דרך להסביר לאזרח, לשתף אותו גם להילחם בקומבינה.
אינני משלה את עצמי שפרסים קטנים יעשו מהפכה, אבל הם יתרמו לכך שהציבור יחזור לבקש קבלה, והציבור יבין שכאשר משקרים את המדינה בהעלמת מס, משקרים גם אותו. כיום אנחנו חיים במדינת קומבינה. קומבינה, צר לי, היא שקר. הונאת מישהו אחר, הטעייה, תמרון ומה שאתם לא רוצים. לא רוצים תרתי משמע. אנחנו חיים במדינה שקצת לבלף זה לא עבירה. אולי חשבונית הפרס תתרום גם משהו לנקיון הציבורי.
שר האוצר שלנו הוא פילוסוף. בוויקיפדיה כתוב שפילוסופיה עוסקת במוסר ואילו שר האוצר שלנו מציע לנו שיטת מס של "פטישים".

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • יאיר דקל  On 18 באוגוסט 2012 at 20:57

  יהודה, תגובתך קצת מייאשת.
  העליתי הצעה עקרונית – שהשלטון, ובעיקר בחורי האוצר והשר, יקחו בחשבון את האזרח. התוצאה עשויה להיות קצת יותר טובה במדינה.
  המטרה הגדולה של החלפת ממשלה מוטלת על רוב האזרחים. אלה, בינתיים, תומכים בממשלה.

 • יהודה טלמון  On 18 באוגוסט 2012 at 15:33

  מה שהיה הוא שיהיה
  חסרה מנהיגות ולצערי מחפשים את המטבע תחת אור הפנס
  בין מספרי האוצר לבין האמת המרחק גדול והשאלה היא רק אם זה לצורך גביה או לצורך הוצאה

 • יאיר דקל  On 18 באוגוסט 2012 at 15:15

  אינני חושב שזה סותר. נראה לי שמשרד האוצר שלנו, הידוע בנוקשותו ובהיותו בלתי חברותי, לא מסתכל על האדם וגם לא מציע לנהוג בשיטת מעודדות ומתחשבות.
  אפשר להטיל מסים ואפשר לצ'פר את המשלמים זה בצד זה.

 • אחת העם  On 18 באוגוסט 2012 at 12:55

  כנראה שלא ייתם לעולם הוויכוח על אכיפה מחוייכת שגומלת בכיבודים ובפרסים לעומת אכיפה עולבת ונמרגנת שגומלת בעונשים ובעלבונות .
  כבר קדמונינו התלבטו האם עדיף שתהא שמאל מקרבת וימין מרחקת ,אך בוודאי שאם הייתה ניתנת כיום רשות הדיבור יש מקום לשער כי רובם היו בדעתך . כלומר גם וגם וליתר ביטחון מפעם לפעם גם ימין מקרבת ושמאל ורק שמאל מרחקת וחו"ח.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: