קצרה ידו של בית המשפט

התקשר אלי חבר: "אני מזועזע. מאז הבוקר, כאשר קראתי על פסק דין של בית הדין, שאישר את פיטוריה של עובדת בכירה ברמת השרון היא פוטרה… מכיוון שהקפידה לשמור על החוק". העובדת, עו"ד איילת שושני ג'ינו, דרשה מאחותו של ראש העיר רמת השרון לפנות נכס עירוני שהחזיקה לא כחוק. התוצאה – התנכלות של ראש העיר עד פיטוריה. "מאד מוזר שבית המשפט אישר את פיטורי  העובדת ולא החזיר אותה לעבודה. בנוסח 'שאת צודקת, אבל מפוטרת'. בית המשפט קבע את זה!", אמר חברי נעלב.  
נזכרתי בשיעור הראשון במבוא למשפט, שלמדתי אצל נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב דאז, זאב צלטנר ז"ל: "בית המשפט לא עושה צדק. בית המשפט עושה חוק".
הייתי סטודנט צעיר ותמים ולא הבנתי בתחילה את משמעות המשפט הכל-כך החלטי. כעבור זמן לא רב, כעתונאי, ראיתי איך השופט צלטנר מפעיל בחוכמתו את החוק. לא תמיד את הצדק, כי לא תמיד אפשר להפעיל את הצדק. זה היה שנים רבות לפני שפרסומאי המציא את הסיסמא "הייה חכם. אל תהיה צודק".
לא קבלתי הסמכה מאף שופט להיות סניגור לשופטים ואין לי סמכות להסביר פסקי דין, שבציבור מתקבלים במורת רוח. אבל היו לי בעבר הזדמנויות אחדות לשוחח עם שופטים בלשכותיהם אחרי שפסקו את פסקם ויכולנו, העתונאים, להקשות ולשאול ולקבל תשובות. ראינו שחוכמת השופטים עולה, בדרך כלל על חוכמת ההמון.
כאשר באנו לשאול והשופט הבהיר לנו את הדברים, בליווי דוגמאות והסברים, ראינו שלא תמיד יכול השופט לעשות צדק. אשתמש במקרה של איילת שושני ג'ינו כדוגמא. היא הגישה תביעה לפינוי נכס מסחרי, שהוחזק בניגוד לחוק על ידי אחותו של ראש העיר. אינני מכיר את פרטי המקרה, את העובדת המפוטרת ואת ראש העיריה המפטר ואף לא את השופט. אבל התמונה נראית לי אחרת מכפי שהמבקרים דורשי הצדק רואים אותה. ואני מדגיש שאינני מייצג אף צד בפרשה זו, אלא מביע את דעתי בלבד ואינני מהסס להיות בודד בדעתי זו.  
השופט קבע בהחלטתו שהתובעת צודקת, אך לא החזירה לתפקידה. מדוע? למעשה, השופט לא יוכל להמשיך לטפל במקרה לאחר תום הדיון. השופט לא יבוא לעיריה כל יום או כל שבוע כדי לראות שלא מתנכלים לעו"ד ג'ינו. השופט גם לא ישלח משטרה כדי לעשות צדק. השופט ידע, שידיו קצרות.  
החזרת העובדת לעבודתה לא תפטור את הבעיה, בעיריה התנכלו לעורכת הדין איילת שושני ג'ינו ויתנכלו לה גם בעתיד. שם יושבים ראש העיריה, שביזה את בית המשפט, ראש ועד העובדים שהמציא תלונות שלא היו. הם ימשיכו לעשות את מעשיהם וחייה לא יהיו חיים.  
אז השופט מיכאל שפיצר עשה שני דברים חשובים: הוא חייב את העיריה לשלם לעובדת המפוטרת כחצי מיליון ש"ח פיצויים וכן חייב את ראש העיר לשלם לה מכיסו 25 אלף ש"ח כהשתתפות בהוצאות המשפט. לא דברים בעלמא אלה.  
אבל, בעיני, חשובים אף יותר דבריו של השופט בפסק הדין כי ג'ינו פוטרה שלא כדין, מתוך שיקולים זרים של ראש העיר, יצחק רוכברגר. דבריו מכוונים אל תושבי רמת השרון: האם אתם רוצים אדם כזה בראש העיריה? שלטון דמוקרטי ניתן לבוחרים כדי שישתמשו בפתק ביום בחירה, לא כדי שיצקצקו בשפתיים בקריאת עתון או בצפיה בטלוויזיה.  
האזרחים, שמבקשים "צדק", אך בוחרים לשלטון אנשים לא הגונים – אין כוונתי לרמת השרון דווקא – הם שמקבלים את השלטון המושחת. אזרחים אלה הם אנחנו.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • gavriel  On 11 ביוני 2012 at 9:16

  אני לא ידידך המלומד ואף כן מכיר אותך ואת שכמותך האלה ההולכים בדרך של העיקר שנחיה ולא חשוב דבר וחצי דבר אחר, ואת חכמתם של השופטים לצערי החסרת.
  כאשר העובדת פנתה לבית המשפט היא בקשה צדק באמצעות החוק היא פנתה לא לעולם האתיקה והמוסר אלא לחוק והשופט או כל שופט אחר חייב לתת לכל אזרח סעד הגנה וכל דבר שיאפשר לו לחיות את חייו בבטחון אישי וכלכלי, שהרי אתה יודע שפיצוי כספי חייב להיות כזה שיגרום לבא אחריו החייב בדין לנהוג במשנה זהירות ואף לדעת שכסף ציבורי אינו שלו והוא עלול לשלם מכיסו ובמשפחתו, מדינות פרמיטיביות ולא מפותחות כגון גרמניה צרפת וארה"ב במקרים דומים נתנו החלטות אחרות ואף פסקו פצויים לדוגמא (סכום ענק) וכך הם ריסנו באופן משמעותי את התופעה של פטורין ללא סיבה מוצדקת כחוק שהרי כולנו פועלים לפי חוק. אתה ואני מקבלים רציונאל של החלטה אך איך נמנע את המקרה הבא שהרי ניסיוני האישי מראה שברשויות מקומיות העובד צודק לפי פסיקה אך לרוב אם לא תמיד מסיים את עבודתו וזה חסר לי שהרי לא יצמחו לנו עובדים בעלי אחריות או מוטיבציה להטיב עם לקוחותיהם שהרי אותם הם משרתים.

  הערה: נא זכור שמר איציק הוכברגר ראש עיריית רמת השרון בתפקידו הקודם היה מזכיר
  ההסתדרות של עובדי הרשויות המקומיות והא בטוח יודע את החוק מאחר והוא הגן על כל
  העובדים שהרשויות תקפו ואילו כאן הוא מה בדיוק עשה 25,000 ש"ח הוא לא יחסר את זה
  אבל 2.5 מיליון שח הוא היה חושב פעמיים או בכלל לא.

  • יאיר דקל  On 11 ביוני 2012 at 10:39

   גבריאל הלא-מלומד. אתה רשאי כמובן לא להסכים איתי ולהציע שבית המשפט יטיל עונשים כבדים מאד על מפטרים את מי שמגלה שחיתות.
   הצגתי נסיון להסביר את המציאות. אולי תצליח אתה לשנות אתה מציאות. לו יהי.
   נ..ב. לפני יומיים פורסמה כתבה גדולה בדה מרקר והציגה אף היא את המציאות הקיימת. מציאות לא מרנינה, אבל המציאות. יש מי שרוצה להבין את המציאות הזאת ואולי תרמתי לכך משהו.

 • שמו  On 3 ביוני 2012 at 21:45

  אני מבין את גישתך, לפיה פסק דין של שופט הינו מאד מורכב ויש בו שיקולים שלא נהירים לנו. בסופו של יום מאזן הכוחות הוא שמכתיב את פסק הדין.
  במקרה זה, אין ספק שיכול להיות שדאגת השופט לשלום המפוטרת גרם להחלטה. עם זאת עדיין נראה לי שהיא שגויה במהותה.
  אין לתאר את הסבל הנורא שעברה המפוטרת עד לפסק הדין. אבל היה לה חשוב להישאר בעבודה למרות הקשיים הנוראים שסבלה, היא, משפחתה, חבריה והסובבים אותה.
  היא נשארה בעבודה בידיעה שזה חלק מהמחיר שעליה לשלם. היא נשארה בעבודה ולא בחרה בדרך הקלה יותר של נטישת המערכה.
  עכשיו, כשנקבע על ידי השופט שהפיטורים נעשו לא כדין, מצבה לאין שיעור טוב יותר.
  נראה לי שעדיף היה אם השופט היה מאפשר לה לשוב לעבודה ולקבוע בעצמה את עתידה. זה היה מתאים יותר למטרה שבשלה החלה בסדרת הייסורים. יכול להיות שפרישה מרצונה הייתה מתריסה יותר מפסק הדין שלא איפשר לה לחזור לעירייה כמנצחת.
  ויותר מזה מה יחשבו חושפי השחיתות האחרים, המתלבטים, החוששים לעצמם, למשפחתם, לחבריהם? מה המסר שפסק הדין הזה העביר להם?

 • יאיר דקל  On 30 במאי 2012 at 7:23

  אינני משפטן ולא אוכל להתייחס לחוק חושפי השחיתויות.
  לעניות דעתי, חוק לא תמיד יכול לפתור בעיות כי המציאות איננה שחור או לבן. לפעמים המוסר או השכל הישר צריכים להיכנס במקום שהחוק איננו יכול לענות.

 • יוסי דר  On 30 במאי 2012 at 0:49

  ואיך כל זה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגנה על חושפי שחיתויות?

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: