בית שמש: הציבור נרעש בגלל הטעיה. מישהו תיקן זאת?

קראתי, ראיתי ושמעתי על פרשת הילדה נעמה מרגוליס בת השמונה, שחרדי ירק עליה בבית שמש והיא פחדה ללכת לבית ספר. הזדעזעתי ונחרדתי. הצטרפתי לנחרדים מן ההתנהגות החרדית, במיוחד בעניין הדרת נשים. עד…
עד שקראתי באתר של ולווט אנדרגראונד, שהסיפור הובא לתקשורת על-ידי אשת יחסי ציבור.
כשאני רואה שיחצ"ן קשור לאירוע תקשורתי, מזדקפות אוזני. דיעה שלילית יש לי על בעלי המקצוע הזה, שבדרך כלל קשורים לסיפורים של כוונות נסתרות וחצאי אמיתות. תמיד יש מישהו שמרוויח מן הפרסום או שיש בו מטרות נסתרות. מסתבר שגם הפעם. אינני מתכוון להתייחס לפרשה של הילדה, שנפגעה מחרדי שירק עליה בגלל לבוש "לא צנוע" והיא פחדה ללכת לבית הספר.

נעמה מרגוליס - גיבורת הסיקור

אינני מתכוון להתייחס גם להגינות או אי הגינות של החרדים או של החילוניים צרי העין. אל התקשורת אני רוצה להתייחס ולהביע צער על התנהגות לא נאותה.
בוויכוחים שונים אני נחלץ במרץ להגן על התקשורת בפני משמיציה. אמת, לא תמיד העתונאים צחים כשלג, אבל יש גורמים שמנהלים מסע נגד התקשורת ופוגעים באחד מיסודות הדמוקרטיה. עכשיו, באו העתונאים ושיחקו לידיהם של המשמיצים – אתם בכוונה לא מדוייקים! קראתי באתר של דבורית שרגל כי פרשת בית שמש כלל איננה קשורה להדרת נשים! זו מחלוקת ומריבה בין דתיים לאומיים ובין חרדים על הקצאת בתי ספר לחוגים היריבים. במסגרת זו אירעו מהומות בעיירה. מהומות שבהן אין חלק לחילוניים.
הקרב בין החרדים לדתיים לאומיים בבית שמש הוא לא על צניעות ובוודאי לא זה של נעמה מרגוליס הצעירה. זה קרב על שטח. על בתי ספר. בבלוג שלה, שעוסק בתקשורת, ציטטה דבורית שרגל את אברהם קרויזר, יועץ ראש עיריית ירושלים לענייני חרדים. הוא סקר את השתלשלות האירועים בבית שמש וסיפר שנשלח מגשר והוא פעל במשך שבועות בין שתי העדות עד שהגיעו להסכמות. התוצאות ניכרות בשטח ויומן האירועים של משטרת בית שמש ריק מתלונות על תקיפה או מחאה של חרדים נגד בית הספר. פעילות הגישור גם חילצה מרבנים אמירות ברורות נגד האלימות ונגד הקיצוניים החרדים, דברים אלה לא הופיעו כלל בתקשורת!
עוד סיפר, שאשת יחסי ציבור נשכרה כדי להעלות לתקשורת את המאבק החילוני נגד התחרדות העיר. נושא שכלל אינו קשור למאבק בין ה"שחורים" לבין ה"אפורים".
הסיפור על הילדה נעמה מרגוליס, שפחדה ללכת לבית ספר, הינו אירוע עגום ורע, שמקומו במסגרת אחרת. ערוץ 2 כרך את האירוע המזעזע של הפגיעה בילדה בהדרת נשים, שאינו קשור בו כלל. הערוץ הנפוץ גם לא סיפר שהפגיעה היתה חודשיים קודם לכן.
מן הפרסומים בתקשורת לא ידעתי, כמו כל עם ישראל, שהדרת נשים – האיומה כשלעצמה – אינה קשורה לילדה. גם לא ידעתי שפעולת הגישור חילצה מרבנים אמירות ברורות כנגד האלימות והקיצוניים החרדים.
אשת יחסי הציבור, ליבי בייקין, הצהירה בעצמה בראיון לישראל היום: "נשכרתי להיאבק נגד התחרדות בית שמש". והסיפור של הילדה נעמה מרגוליס נפל על קרקע של הדרת נשים.
האמנם האירוע נפל לערוץ 2 "במקרה"? אין קשר בין הדרת נשים ומהומות החרדים. אז מה?… רק הצופה התמים, הקורא המאמין או המאזין הנבוך נסערים ומסיקים מסקנות ללא יסוד. האמת לא חשובה.
לרופאים יש שבועת הרופא לאתיקה. לעתונאים אין שבועה. ואני חשבתי שיש.

= = =
כדי למנוע ספק וכדי שאיש לא יטען שהעתונאים הגיעו "במקרה" אל האם המתלוננת, הנה הקומוניקט שהעבירה אשת יחסי ציבור ליבי בייקין:

הודעה שהועברה
מאת: Libby Baikin – POVPR
תאריך: 18 בדצמבר 2011 16:15
נושא: אמא לילדה בבית ספר אורות בבית שמש:
הילדה שלי סובלת מסיוטים בלילות
אל: Libby Baikin – POVPR
‫libby@pov-pr.com

‬ אמא לילדה בבית ספר אורות בבית שמש, אשר נמצא תחת מתקפה מתמשכת של חרדים קיצונים: "הילדה שלי סובלת מסיוטים בלילות ומפחדת מכל חרדי שהיא רואה ברחוב"
נציג התושבים, הרב דב ליפמן, "הודה" לראש העיר על הביקור הראשון בבית הספר מאז התחילו התקפות החרדים הקנאים לפני כארבעה חודשים

במהלך סיור ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, ובהשתתפות חברי הכנסת אופיר אקוניס (ליכוד), דוד אזולאי (ש"ס) ויצחק וקנין (ש"ס) התקיימה הפגנה של תושבי העיר, הורים לילדות בבית הספר הממ"ד "אורות נריה", אשר סובלים מהתנכלויות עוד טרם פתיחת שנת הלימודים מצד תושבים חרדים-קנאים המתגוררים בשכונה הסמוכה. הוועדה התכנסה בעיר בית שמש "במטרה לבחון את סוגיית התכנון והבניה בעיר, בה נדרשים איזונים מיודחים בין אוכלוסיות שונות בעלות צרכים שונים."
המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב: "הבת שלי פרוצה, כמו שהוא אומר?", "רק מוח מעוות יקרא לילדה בת 6 פרוצה!", "הקנאים פוגעים בילדים שלנו" ו"הסיקריקים מקללים – עיריית בית שמש בונה להם עוד בתים".
הדסה מרגוליס, אמא לילדה לומדת בכיתה ב' בבית ספר אורות, "כל יום כשהיינו חוזרות אחרי הלימודים הביתה, הקיצונים היו צועקים לעברנו "פרוצה", "זונה", שיקצע" ו"תסתלקו מכאן", והיו יורקים לעברנו. לבת שלי יש סיוטים בלילות, היא לא מוכנה ללכת לישון, היא מפחדת שהם יגיעו אלינו הביתה, כל דפיקה בדלת מקפיצה אותה. היא מפחדת מכל חרדי שהיא רואה ברחוב, בין אם סיקריקי ובין אם לא. לא באנו לבית שמש כדי לגור ככה."
נציג התושבים, הרב דב ליפמן, אמר בהפגנה, כי הוא מודה לראש העיר על כך שלראשונה מאז תחילת שנת הלימודים, הוא טרח להגיע לבית הספר על מנת לבחון את הדברים מקרוב.
ח"כ כרמל שאמה הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר בסיור, כי "הבעיה בעיר בית שמש היא שבניה הוותיקים מרגישים שהם נחנקים ונדחקים אל מחוץ לעיר, בבחינת "הדרת חילונים ודתיים לאומיים". אל ועדת הכלכלה הגיעו קריאות "הצילו" מתושבי העיר: אב סיפר שנזרקה צואה על ילדתו שעה שהלכה לבית הספר, ונשמעו מקרים של יידויי אבנים. התסכול ששמענו מפי יותר ממחצית מהתושבים הביאנו פיזית לפה על מנת לבחון את שורש הבעיה, לרדת לחקר האמת, ומשם לעזור לעיר בית שמש לייצר פתרונות. נדרש שוויון, ולכל האוכלוסיות המרכיבות את המארג המיוחד של העיר צריך לתת מענה, אבל לא האחד על חשבון השני. הפיתרון צריך להיות מתן מענה אמיתי לבעיות. בוועדת הכלכלה יושבים חרדים וחילונים יחד, ואין שום הבדל בינינו עד לזמני התפילות. כולנו לב אחד."
עוד הוסיף ח"כ שאמה הכהן, כי "העיר בית שמש היא עיר בתנופה בעלת פוטנציאל לצמיחה, ואנו כאן על מנת לוודא שניתנת הזדמנות אמיתית לכל האוכלוסיות. למרות ההסכמים הקואליציוניים, אנחנו נדיר כל סוג של הדרה, נצביע ונילחם בהדרת נשים, חילונים, חרדים, מיעוטים וכל אדם באשר הוא דם. זכויות היסוד של כל אדם לרבות כבודו קדושים מכל הסכם קואליציוני."

מצ"ב ההודעה המלאה. תמונות סטילס יישלחו בהקדם. סרטוני וידיאו ניתן יהיה לקבל לפי בקשה.
לכל שאלה אני זמינה בנייד: 054-4449605.
תודה, ליבי

ליבי בייקין
נייד 054-4449605 משרד 074-7033111 פקס 153-54-4449605
דוא"ל libby@pov-pr.com אתר http://www.pov-pr.com

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • מתי  ביום 8 בינואר 2012 בשעה 0:23

  ועכשיו לעובדות:
  לייבי בייקין נשכרה ע"י אנשים פוליטיים מהאופוזיציה המקומית שהפסידו בבחירות האחרונות, אך במקום לקבל ולכבד את דין הבוחר ואת כללי הדמוקרטיה, בחרו ולאחרונה באמצעות לייבי בייקין להמשיך את מערכת הבחירות הקודמת עד לבחירות הבאות.

  לגבי הבנייה בבית שמש, כיום מתגוררת בבית שמש 100.000 תושבים, מחציתם חרדים ומחציתם מסורתיים, דתיים לאומיים וחילוניים. כל החרדים המתגוררים היום בבית שמש הגיעו לעיר בזמן ראשי העיר הקודמים שכיהנו מטעם מפלגות הליכוד והעבודה, ולא בזמן ראש העיר הנוכחי מטעם ש"ס. זאת למרות שראש העיר הקודם דני וקנין מהליכוד עשה ככל אשר ביכולתו כדי למנוע מהחרדים לרכוש דירות בעיר. כולל איומים על קבלנים ששיווקו לחרדים ועד ביטול מכרזים של המינהל בנימוק רשמי שהזוכים הינם חרדים! גזענות ושנאת חרדים במיטבה!

  יודגש, כי לא מדובר בחרדים מהזן הקיצוני המכונה "סיקרקים", אשר אלו הם שהתעמתו עם הורי בית בספר אורות, אלא בחרדים נורמטייבים עובדים לפרנסתם ונעימי הליכות, כולל חרדים לייט!

  למרות כל ניסיונות עצירת החרדים, ולמרות שתכנון הדירות נעשה במכוון באופן שלא יתאים לחרדים, בכל זאת כוחות השוק הכריעו והחרדים הגיעו לבית שמש.

  כעת מנסה לייבי בייקין לצציר תמונת מצב מוטעה, כאילו וראש העיר משה אבוטבול פועל להביא לבית שמש עוד כמה עשרות אלפי חרדים קיצוניים היורקים על ילדות בת שמונה וכדומה. בזמן שכל העובדות כאן אינן נכונות: לעירייה אין היכולת והאפשרות הן החוקית והן המעשית לקבוע מי יקנה את הדירות, בכל מקרה מדובר בחרדים נורמליים ולא בקיצוניים הסיקרקים, המקרה של נעמה הוא מקרה קיצוני וחריג וראיה לכך הוא מכתבו של אילן גאל דור חבר מועצת העיר מטעם המפד"ל לשעבר, ושכן של נעמה ובעצמו אב לילדה בבית הספר אורות, שכתב מאמר במקור ראשון שבתו לא הבינה מדוע מקיימים הפגנה ליד בית ספרה, היות ומעולם היא לא נתקלה באף מקרה של יריקה או קללה או אלימות מצד חרדים קיצוניים.

  לייבי, אינני יודע אם צר לך שהבלוף נחשף או שאת חשפת זאת בכוונה כדי לקבל קרדיט על הקמפיין. בכל אופן, הציבור אינו גולם וסוף האמת להתגלות.

  • ליבי  ביום 8 בינואר 2012 בשעה 10:08

   כדי שהבלוג לא יהיה אנונימי לחלוטין, אני אשמח אם מתי יזדהה בתפקידו: דובר ראש עיריית בית שמש.

 • ליבי  ביום 7 בינואר 2012 בשעה 19:08

  יאיר,

  בחוויה של הדסה ושל נעמה, כשהיא העלתה את הדברים בסיור עם כרמל שאמה-הכהן, מבחינתה האירוע היה חי לחלוטין, כי חודשיים או שלושה אחרי האירוע, נעמה עדיין הייתה במצב שבו פחדה לצאת לרחוב. אגב, כל ההופעה שלה בהפגנה הזאת הייתה לא מתוכננת ולא מתוזמנת. אני עצמי לא הייתי באירוע, ושמעתי עליה רק אחר כך והוצאתי את ההודעה לעיתונות לפי הדיווח ששמעתי מהשטח. מעולם לא שמעתי את הסיפור לפני כן. מה שחשוב זה שהיא הרגישה שמתעלמים ממנה ומהבת שלה, ומעוד 400 בנות אחרות בבית הספר.
  בנוסף, בניגוד למה שמתואר, מקרי התקיפה כלפי בנות בית הספר חזרו שבוע לפני הסיור הזה (ב-12.12, שבוע וחצי לפני שידור הכתבה בערוץ 2, ואח"כ שוב ב-19.12, יום למחרת הסיור של כרמל שאמה), והציפו מחדש את הכל – גם אצל הבנות וגם אצל ההורים. לא מדובר בהעלאת דברים באוב לצרכים תקשורתיים.

  וכמו שאמרתי, החוויה של ההתחרדות של בית שמש בעיניים של הדסה היא התקיפות נגד הילדות. תיקח תושבים אחרים, והם יספרו לך על חוויות אחרות. אבל זה חלק ממכלול, וכחלק ממטרה מסוימת – עצירת תכנית בניה שעכשיו נמצאת על סדר היום של מוסדות התכנון. העובדה שזה נפל על קרקע של הדרת נשים – למרות שגם אני חושבת שהפסטיבל היה מוגזם, מבחינתי זה היה עיתוי מבורך.

  אגב, רק כדי להמחיש, וזה משהו שלא העלית כאן (וגם ולווט לא העלתה), יום לפני החזרה ללימודים אני התחננתי בפני כל כלי התקשורת לא לסקר את החזרה לבית הספר, לא להוסיף לבנות עוד לבנה נוספת על הטראומה. מישהו הקשיב לי? מה פתאום!

  לגבי ולווט, אחרי שמסתיים הראיון עם קרויזר, היא מציינת כמה "עובדות" כחלק מהפוסט, לא כחלק מהראיון. אני כבר לא זוכרת אם חלק לא נכון או הכל לא נכון, אבל הפואנטה זה שמה שהיא הציגה כעובדות – אין בינו לבין המציאות קשר. אבל מכיוון שלוולווט יש הרבה קוראים, היא עכשיו מיצבה "מציאות", כפי שהיא נראית דרך עיניו של קרויזר כנראה, אבל הציגה אותה כעובדות. כאן הבעיה שלי.

  • יאיר דקל  ביום 7 בינואר 2012 בשעה 23:46

   ליבי, אני שמח על תגובתך. זכותך ואף חובתך להציג את עמדתך.
   קודם לא זיהיתי את הכותבת.

   • יוסף  ביום 8 בינואר 2012 בשעה 7:04

    ליבי טוענת ש"מקרי התקיפה כלפי בנות בית הספר חזרו שבוע לפני הסיור הזה (ב-12.12, שבוע וחצי לפני שידור הכתבה בערוץ 2, ואח"כ שוב ב-19.12, יום למחרת הסיור של כרמל שאמה)". מהסרטים שנעשו על-ידי הפעילים בבית-שמש רואים שלא היו שום תקיפות כלפי הבנות. קבוצת חרדים קטנה הגיעה, בזמן שהבנות בתוך בית הספר ולומדות, וקראה תהלים תוך כדי הליכה על המדרכה. מדובר במחאה לגיטימית. באירוע הראשון הפעילים נכנסו אתם לעימות וחטפו מכות (שזה לא בסדר מצד הקנאים העבריינים, אבל לא קשור לבנות). הקומוניקט של ליבי נשלח יום לפני האירוע השני שלא היה אלים גם הוא.
    חשוב להדגיש שהטענות הן לא כלפי הפעילים בבית-שמש, שאתיקה עיתונאית היא לא עניינם, אלא כלפי ערוץ 2 שהטעו את הציבור. לא היו יריקות ואלימות כנגד הבנות במשך חודשיים ועל נעמה ירקו בתחילת ספטמבר.

 • יאיר דקל  ביום 7 בינואר 2012 בשעה 8:41

  לליבי,
  1. כתבתי והדגשתי שאינני עוסק בפוסט בהתחרדות של בית שמש ובמאבקים עם החרדים. הדגשתי שאני מתייחס לסיקור העתונאי של פרשת נעמה מרגוליס.
  2. הדבקת סיפור בנושא אחד לסיפור בנושא אחר – פסולה בעיני מכל וכל. לדוגמא, אם בסיקור סכסוך שכנים תציג הטלוויזיה תמונות של אנשים פצועים ומדממים מאירוע אחר לחלוטין – זה יהיה שקר שנועד להשפיע על הצופה. כך המקרה של נעמה מרגוליס.
  3. באתר של ולווט אנדרגראונד היא ציטטה את אברהם קרויזר – מקור הדיווח על ההטעיה של ערוץ 2. ברגע שהיא ציטטה את המקור, האחריות מוסרת ממנה. קראתי את הדיווח שלו ואחר כך גיליתי את הקומוניקט של יחסי הציבור שאותו ציטטו אמצעי התקשורת והדביקו לפרשה של הדרת נשים. האמנתי לקרויזר וגם הוכחתי את הטענה. לפיכך, אמינותה של דבורית שרגל איננה שייכת לנושא.
  4. בכלל, אני מעריך את דבורית ואמינותה.

 • ליבי  ביום 7 בינואר 2012 בשעה 0:11

  ואם בענייני ולווט עסקינן, אז כמות אי הדיוקים (בלשון מכובסת) שמוצגים כעובדות בפוסט שלה די מרשימה. ראוי היה שתבדוק את העובדות אם היא מראיינת את אחד מבכירי היח"צנים מהציבור החרדי, בעל אינטרס מובהק.

 • ליבי  ביום 7 בינואר 2012 בשעה 0:07

  הסיפור של נעמה מרגוליס אולי נפל על קרקע של הדרת נשים, אבל הוא רק סממן אחד של מערכת שלמה שהתגייסה, באופן בלתי חוקי כנראה, יש לציין, כדי להפוך את בית שמש לעיר חרדית. המטרה של פרסום סיפורה של נעמה, כמו סיפורים רבים נוספים שפורסמו ולא פורסמו, היא להציג את המחיר שמשלמים התושבים על כך ששני שרים וראש עיר אחד החליטו, על גבה של אוכלוסיה בת 60,000 תושבים, להפוך עיר לחרדים, בלי לשאול אותם, בלי להתייעץ איתם.

  מכל שיחותיי עם תושבי בית שמש, אין אחד שלא אומר שהוא לא נגד החרדים. אבל הם כן נגד ההתחרדות. בשונה ממקומות אחרים בארץ, זאת לא התחרדות מקרית. זה לא מקרה, שבו משפחות חרדיות באות ומשתלבות בתוך המרקם העירוני. זאת מערכת מתוכננת ומתוזמנת שבה אין מקום לאוכלוסיות חילוניות, מסורתיות, דתיות-לאומיות וחרדיות מתונות בעיר – פשוט כי ב-15 השנים האחרונות לא בנו בשבילם בכלל בעיר. בנו רק לחרדים, בונים רק לחרדים ויבנו רק לחרדים.

  אני שומעת סיפורים של משפחות צעירות עם ילדים שמתגוררות עם ההורים, כי אין דירות להשכרה ולקנייה בעיר. אני שומעת סיפורים על נשים שגורשו מחנויות בקריאות "שיקצע", רק כי הן נולדו בבית המועצות לשעבר. אני שומעת על תורים נפרדים בקופות החולים.

  כל קמפיין במדינה הזאת – מפצלי השמן בעדולם ועד חוף פלחמים – מנוהלים על ידי קמפיינרים. ואני לא רואה שמתנפלים עליהם. והנה פתאום, כאשר תושבים שוכרים מישהי שתנהל עבורם את האסטרטגיה והתקשורת במאבק שלהם על הבית – כאן כבר נחצים כל הקווים.

  אז לפני שהפוסט-מודרניזם משתלט לחלוטין על החיים שלנו, בואו נתבונן קצת על המדינה שאנחנו חיים בה ונשאל את עצמנו, למה אוכלוסיה בת 60,000 איש מחליטה שהגיעה הזמן לשכור איש מקצוע.

 • עמנואל  ביום 6 בינואר 2012 בשעה 22:26

  יפה כתבת : "לרופאים יש שבועת הרופא לאתיקה. לעתונאים אין שבועה. ואני חשבתי שיש".

  אני סבור שכל מילה נוספת מיותרת.

 • יאיר דקל  ביום 6 בינואר 2012 בשעה 19:24

  צר לי, אך לא התייחסתי למריבות בבית שמש, אלא לדיווח הלא נכון, לחיבור פרשה אחת לפרשה שניה, שאיננה מן העניין.
  קל מאד להשתלהב ולהגיע למסקנות על פי עובדות לא רלבנטיות. זה עוד יותר חמור, אם מישהו מפרסם את הדבר בכוונה. כוונה רעה.

 • אתרוגים כשרים  ביום 6 בינואר 2012 בשעה 19:12

  ובכן מה? העובדה שאין זה מאבק בין חרדים לחילוניים,אלא בין חרדים "מודרניים" לחרדים קיצוניים
  עושה את הרדיפה ,האלימות והיריקות כלפי ילדות קטנות פחות חמורה? ואם זה המצב בין חרדים
  לבין עצמם,מה עלולה ההקרנה של העניין הזה לגרום ליחסי חרדים חילוניים,כשהם יצברו עוד מעט כוח "אלקטורלי" ?

  וחיילת שמגדפים אותה באוטובוס ציבורי,זה גם כן עניין פנימי?

  ופוגרומים בין הזברהל'ך וחסידי גור,בהם מציתים בתים על יושביהם,זה עניין דתי פנימי?

  והאירוע המתואר לא אירע לפני חודשיים,אלא הוא אירוע נמשך,שבו עשרות ומאות קוזאקים
  של הקב"ה מנבלים פה ומאיימים על תלמידות בית ספר יסודי כבר חודשים רבים!
  המאבק נגד ההתחרדות הקיצונית והמוטרפת היא עניין של כולנו.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: