בין חתונה יהודית וחתונה הודית

מה ההבדל בין חתונה יהודית והודית?
יו"ד.
ובכן, לא רק. ראיתי, שלא רק אות אחת מבדילה בין שתי החתונות.
השתתפתי באחרונה בחתונה הודית ובחתונה יהודית ולהפתעתי, גיליתי שיש ביניהן הרבה מן הדומה. בכלל, כשמסתכלים על חתונה שאיננו רגילים אליה והיא לא נערכת עם סידור ובשפת הקודש, הטקס נראה קצת מוזר. בזמן המנגינה המונוטונית והבלתי מובנת, היה לי זמן למחשבות משוטטות על משמעותם של טקסים דתיים. לא רק יהודיים, גם זרים.
הטקס ההודי, שבו השתתפתי, נערך במדשאה ענקית, כסוחה ומטופחת בתוך יער עצים טבעי, ליד משעול מחוץ לעיר. שמש אביבית טובה חיממה את האוויר ואת האווירה. המוני מטיילים עברו לא הרחק ממקום החתונה, העיפו עין סקרנית מרחוק והמשיכו בשיטוט של יום ראשון. אל החופה הביאו החברות את הכלה. קצת שונה מן המקובל אצלנו, כאשר להורים ניתן הכבוד להביא את בני הזוג.
מתחת לחופה, שאצל ההודים נקראת מנדבה, עומד הזוג הצעיר כשהם יחפים. עומדים על הדשא ממש, ללא רצפה. בקושי מחצלות קטנות. לי, לבוּר, הסבירה יודעת דבר: אצל היהודים צריכים קשר ישיר לשמיים. מוטב ללא תקרת-בית. אצל ההודים רוצים קשר ישיר לאדמה, ללא חציצת מרצפת.
דמיון בפרט אחד, איננו דמיון – אני חושב לעצמי ולפתע נתקלות עיני במראה מוכר, שממש מזכיר מראה של טלית. האב ובנו, שניהם בבגד הודי מסורתי – עטויים טלית. אריג בד רבוע בצבע אדום-זהב מונח על כתפיהם ולאורך השוליים פס שחור עבה מאד. משונה, ראייתי אינה לקויה – יש טלית.
אני עומד סמוך לחופה ולפני כורע על הרצפה איש הדת והוא ממלמל את המנגינות שאינני מבין והטקס מתמשך ומתנגן ומתמשך ומתנגן. אצלנו טקס נמשך כעשרים דקות. אצלם – כמאה ועשרים…
בין לבין מדליקים אש, מברכים על פירות הפזורים על הרצפה (אין שולחן) והזוג הצעיר שרוי במחשבות טובות.
בני המשפחה והאורחים נוטלים אורז מקערית וזורים מעל ראשיהם של הזוג הצעיר, היושבים שותקים בשילוב ברכיים, ולפעמים גם משליכים פרחים. מזכיר לי שאנחנו זורים קונפטי כדי להרבות שמחה.
באמצע הטקס, הפתעה – החתן, נעול כפכפים ובידו מטריה, החל להסתלק בצעדים מהירים. מיד קפץ כנשוך נחש אחיה של הכלה, מיהר אחרי גיסו לעתיד ועצר אותו. "זה חלק מן הטקס. החתן יכול לשקול אם הוא רוצה להמשיך בכלל. אז הוא בורח, ומחזירים אותו", הסבירה לי יודעת כל. טוב, חשבתי לעצמי. אצלנו זה לא היה קורה. חתן שמבקש לברוח, קשה להחזיר אותו…
אחרי שהשיבו את הסדר על כנו, על פי רמז מכהן הדת בני הזוג הצעיר קמים, עומדים זה מול זה, והחתן מסובב את כלתו שבע פעמים. אחר כך היא מחזירה לו מידה כנגד מידה. אי שם מנצנץ זיכרון במוחי – פעם גם כלתי סובבה אותי שבע פעמים. אבל זה היה מאד מזמן.
וכדי להרבות דמיון בין החתונות, הרים החתן את ההינומה מעל פני כלתו ונשק לה. שם חוֹתם.
הטקס היה ארוך ויש להודות די משעמם ובראשי ניקרה תולעת הסקרנות: יש אצלם טבעות?
כמו בתזמון מדוייק, ראיתי את כהן הדת שולף מכיסו טבעות ומגיש לחתן. בוודאי אחת לו ואחת לה, אני חושב ומביט היטב אל המחזה שלפני. החתן לוקח את שתי הטבעות, כורע על הרצפה לפני כלתו ועונד את שתי הטבעות על… שתי בהונות הרגליים.
בסוף הטקס היהודי יש שבע ברכות ואילו ההודים צועדים שבעה צעדים. לא בדיוק אותו דבר, אבל…
יש דמיון בין החתונות, אבל גם איזה הבדל!

בשולי מחאת הצדק החברתי
היתה מחאת הצדק החברתי, שפרצה משדרות רוטשילד והגיעה אל כל שדרות העם. אז היתה.
הערב עברתי בצפונו של רחוב דיזנגוף. בחלון ראווה של מתווך, ראיתי מודעות-לוח למכירת דירות באזור. היתה שם דירת שני חדרים (40 מ"ר): 2 מיליון ש"ח.
 נראה לי שזה אומר משהו על המצב.

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • חוי קרין  ביום 5 בדצמבר 2011 בשעה 17:12

  אם מדובר בהודים יש הרבה כתות בהודו למשל הטמאים ואסור להנשא איתם ,
  הודים מחוברים לאדמה ראה יוגה. הלבוש הוא סרי לא טלית. נדמה לי שדווקא החינה גם קיימת אצלם.
  באופן אישי אני לא מבינה את מושג החתונה. אפשר ללכת לעו"ד לעשות חוזה ללא חותמת כשרות של הרבנות הראשית ולפרנס עוד כמה רבנים. הטבעות יקנו להם ביטחון ??
  לא רוצה חתונה ולא קבורה. לא רבנות. פשוט שריפת גופה כמו בהודו. ואז גם גלגול הנשמה ??!

 • אזרח.  ביום 27 בנובמבר 2011 בשעה 1:39

  יש הרבה מין המשותף לשתי הדתות. למשל: האמונה בגלגול הנשמות. היהודים הושפעו מההודים,ולא לטובה.

  http://www.israghost.com/site.php?page=gilgul3.html

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: