מחלקים ספרים 2

לפני כשנתיים וחצי (ינואר 2009) עשה ידיעות אחרונות מעשה מאד לא שיגרתי: הוא צירף ספר חינם לגליונות העתון. הספר, לב האפלה מאת ג'וזף קונרד, תורגם מחדש על ידי שולמית ויאיר לפיד בשפה מודרנית, בעברית תקנית. הספר הודפס אמנם על נייר עתון, ללא כריכה, אך הוגש לקורא במלואו. ללא קיצורים.
הספר, מאת ג'וזף קונרד, יצא לאור ב-1899 ונתן השראה לסרט אפוקליפסה עכשיו של פרנסיס פורד קופולה.
קראתי, נהניתי והתעורר בי החשק לקרוא את הספר הוותיק והטוב, כפי שזכרתי אותו מלפני הרבה שנים. רציתי את הספר בתרגומו הישן, בשמו המפחיד, בלב המאפליה. אך לא התאמצתי מספיק ולא השגתי את הספר להשוואה.
אבל חלומות מתגשמים. והספר לב המאפליה נמצא. לפני ימים אחדים, כששוטטתי ליד מרכז הספורט החדיש לידר בגני תקווה, עצרתי כמנהגי ליד קופסת הספרים החופשיים. תיבות, שהתקינו ספרניות הספרייה המקומית בחמישה גנים ציבוריים ובהן אפשר לקחת ספרים ואפשר להשאיר ספרים מיותרים. ספרייה חופשית. על מדף הפלסטיק הבהיק מולי בצבע תכלת שמיים לב המאפליה מאת ג'וזף קונרד, הוצאת ספריית פועלים בתרגומו של מרדכי אבי-שאול.
על "תיבות הקריאה" הללו כתבתי בהתפעלות בספטמבר 2010 כשהן נפתחו. לא היה מסע יחסי ציבור לספריות החופשיות הללו ולא היה להן המשך בערים אחרות.  אך ביוני, לפני כחודשיים, מלאו אמצעי התקשורת בסיפורים על "הפתעה למשתמשי התחבורה הציבורית בחיפה: ספריית השאלה קטנה וחופשית ממתינה בתחנות האוטובוס".
שמחתי שיש חיקוי למפעל מבורך, שהגיע לגני תקווה מאנגליה. אולי הפרסום החיפני ירחיב את תרבות הקריאה ברחבי הארץ.

רגע של עברית – מחאה בכמויות
אוהלים רבים ניטעו בשדרות רוטשילד ואחריהם הוצבו אוהלי מחאה ברחבי הארץ. בכל אמצעי התקשורת דיווחו על כמויות גדולות של אנשים בעצרות המחאה.
– כמויות?
כמות מציינת הרבה חפצים או סחורות, שלא ניתן לספור. למשל, כמות גדולה של חול. מספר מציין מה שאפשר לספור. למשל, אנשים.
– אז למה אומרים כמויות של אנשים?
כנראה מפני שבממשלה לא סופרים אותם.

מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 28 באוגוסט 2011 בשעה 21:38

  לסיפורי חיים – איזה כינוי בחרת…
  הספר לב האפלה, שאליו התייחסתי, הודפס במיוחד כחוברת נטולת כריכה על נייר עתון לצורך החלוקה לקוראי ידיעות אחרונות. מקרה מיוחד זה שונה מן החלוקה בחינם של עתונים למנוייהם. במקרה כזה, באמת מציעים עודפי ספרים שנותרו במחסני ההוצאות.
  לאחת העם – רעיון נחמד שבמרפאות יציעו ספרים במקום עתוני לאשה ישנים.
  עם זאת יש התקדמות בתחום הפצת הספרים. בתי קפה לא מעטים מחזיקים ספריות של ספרים חדשים למכירה במחיר נמוך (20 ש"ח בדרך כלל). גם זאת דרך להוסיף קוראים.

 • סיפורי חיים  ביום 28 באוגוסט 2011 בשעה 18:15

  בדרך כלל הספרים שמצורפים לעיתונים או ניתנים במתנה – לא נמכרו מספיק ופחות אטרקטיביים לקהל.

 • אחת העם  ביום 15 באוגוסט 2011 בשעה 8:07

  ואותי מפליא במיוחד "היובש הספרותי" שעדיין שורר במרפאות בכלל ובקהילתיות, בפרט. אני לא יודעת איך זה נראה בערים אחרות אבל מפעם לפעם אני נאלצת לבקר במרפאותיה של עיר קודשנו הלא היא ירושלים ,בירת ישראל. נניח אפילו שאין להנהלות של המרפאות חשק ל"הרים" מבצע להתרמתם של ספרים מבתים פרטיים למרפאות- האם אי אפשר היה ליצור קשר עם בי"ס לספרנות ולהשיג מתכשרים לספרנות , שיתהלכו בין הממתינים ויציעו להם להציץ בספריםצ שיימצאו למשל על עגלה קטנה מתניידת אחרי שיוקצב לכך תקציב קטן של כמאה ש"ח* לקניית תריסר ספרים ויותר?!
  * ור' למשל מבצע באחת מהרשתות – "חמישה בחמישים" [וכמובן ספרים וש"ח ,בהתאם…]

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: