יש סופרטנקר בשכירות

ראש הממשלה מכנס את שרי האוצר והשיכון ומבקש לערוך סיעור מוחות ולמצוא פתרונות בלתי שגרתיים למצוקת הדיור. לפי הפרסומים בתקשורת, הצעות לא יצאו משם. אז אני מציע שני רעיונות. תרומתי הצנועה לתנועת האהלים, שמתפשטת בארץ.
ראשון, משרד התחבורה שנכשל כשלון מביש בתחום התחבורה מן הפריפריה אל המרכז. בעיקר – הרכבת, שעולה באש כל שני וחמישי ונמצאת בתיקונים כל ראשון ושלישי. אם משרד התחבורה לא מצליח להפעיל את הרכבת כראוי, כך שאנשים יוכלו לסמוך על כך שהקטר יגיע בזמן – אולי יצליח בהפעלת האוטובוסים.
משרד התחבורה יכול להציע לחברות האוטובוסים או לסייע להן או להכריח אותן לשפר את השירות ולהוסיף כלי תחבורה בקווים הקיימים, כך שההגעה ממרכז הארץ לקצותיה תהיה זמינה ונוחה. זה אמצעי ראשון במעלה לפיזור האוכלוסיה. והאידיאל שנשא בן גוריון, יגיע סוף סוף לקיום.
יש משרד לפיתוח הנגב והגליל, הוא יכול להושיט יד למשרד התחבורה להפעיל את הפרויקט.
רעיון שני – הרשויות המקומיות. אלה נאנקות שהתקציבים שלהן אינם מספיקים והממשלה קומצת ידה ומקטינה את התמיכה. תקבע הממשלה בחוק או תקנה שבעלי דירות ריקות ישלמו כפליים ארנונה כל עוד הדירות אינן מאוכלסות.
הרשויות המקומיות יכולות להפעיל את התקנה החדשה מיד. הקלקת מקלדת מביאה מיד את רשימת הדירות שמוני המים שלהן אינם פעילים. ואז ייצא צבא הפקחים לבדוק אם הדירות אמנם ריקות. חברת החשמל יכולה לספק נתון נוסף – אלו מונים לא הראו תנועה בחודש האחרון. והנה, יש לרשויות מקור הכנסה.
יחד עם התקנה הזאת, יש לבטל את ההנחה שמקבלים היום בעלי דירות ריקות – חצי שנה פטור מארנונה.
אני מניח, שוועדי בתים שבעלי דירות ריקות אינם ממהרים לשלם להם דמי ועד, לא יסתירו מהעיריה שיש להם מועמדים מתאימים לתשלום כפל ארנונה.
נכון, חלק מבעלי הדירות לא יתרוששו מתשלום ארנונה מוגדלת, אבל מי שעושה חשבון על השקעתו בדירה ריקה, עשוי להציע אותה להשכרה. אולי תקנה זו תוציא עוד דירות לשוק.
כך אפשר לפעול ללא מסים וכמעט ללא פיקוח. והעיקר – מהר.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • יאיר דקל  On 24 ביולי 2011 at 12:43

  כל פתרון והצעה – חשובים. אני מקווה שהרעיונות יגיעו גם אל שרי הממשלה.
  קראתי היום (24.7.2011) כותרת בדה מרקר, ויש לי רעיון נוסף. בכותרת מצוטט שר השיכון אריאל אטיאס: "אי אפשר לקדם פרויקטים של דיור מוזל, כי ראשי הערים רוצים דירות גדולות ואוכלוסיה חזקה".
  חשבתי שזה נשמע כמו "מה אתם רוצים ממני? אני רק שר"…
  הסיפור של דירות גדולות ואוכלוסיה חזקה נולד כבר לפני שנים רבות. הממשלות יכלו ויכולות לכוף על ראשי הערים לבנות דירות קטנות. לדוגמא, כל יזם שבונה בניין בן עשר דירות גדולות יחוייב לבנות אחת בת שלושה חדרים וכל יזם שבונה שכונה, יחוייב לבנות עשרה אחוזים דירות בנות שניים ושלושה חדרים. ואז שר השיכון לא יחפש אשמים בעיריות. מה דעתכם?

 • אחת העם  On 24 ביולי 2011 at 8:23

  ויש גם …"פילים לבנים" ! כן , זה בהחלט לא P.C להציע שהממשלה והרשויות המקומיות יטרחו לרכז אצלן נתונים ולצאת למסעות ציד על "פיליפ לבנים" -אבל, כשהמציאות קשה לפעמים גם הפתרונות יכולים וצריכים להיות קשים.
  במדינה כישראל שוכנעו במשך השנים לא מעט ועדות ותורמים להקים "פילים לבנים" ,כלומר מבנים שהם מבנים ציבוריים ממינים וסוגים שונים ומשונים. חלקם קטנים , כמו כיתות נטושות של גני ילדים וחלקם "נפיליים" למדי כמו בתי ספר נטושים. אילו היה מושקע המאמץ הראוי בשיתוף של אגודות והדקנויות של הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות ניתן היה ליצור מסגרות מגורים ארעיות ,זולות להפליא- בתנאים של כיסוי עלויות צריכת מים חשמל ו"שאר ירקות" ולגאול מבנים ריקים משממון מסוכן שקורץ כידוע גם למיזמים פליליים של פירוק חלקי – מבנים.
  והדברים הללו נכתבים כשכמה וכמה כתובות של "פילים לבנים" שמורות ,כמו שכותבים – ממש כעת ,"במערכת"…

 • שושי  On 24 ביולי 2011 at 3:51

  הרכבת מתנתקת מהצפון כמעט עם התרנגולות. רכבת אחרונה לנהריה מארלוזורוב ב-21:20. צריך לסיים את הסידורים מוקדם מדי, ולכן לעיתים קרובות תוכנית הנסיעה מסתכלת ומתסכלת.
  הרכבת הבאה קרוב לחצות ומגיעה קרוב לשעה 02:00. מבזבז זמן ומייגע מדי. ואז אין מוניות כי רמאדאן.

 • bognabartosz  On 24 ביולי 2011 at 0:26

  למה דירות עומדות ריקות ???

  מדינת ישראל מאפשרת לשוכרים להפסיק לשלם שכר דירה ולהמשיך לגור בדירה. בניו יורק נשפטים ונכלאים על מעשי נבלה מסוג זה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: