מועדון הספר שלי

מודעה גדולה בעתון מטעם משרד התרבות והספורט מוכתרת "ישראל קוראת" ומודיעה על חודש הקריאה והספרות. במודעה, רשימת מפגשי סופרים וקוראים ואירועים ברחבי הארץ. הרעיון מצא חן בעיני ולעידוד הקריאה אתרום משהו על חוויית הבוק קלאב, מועדון ספר אם תרצו, שבו אני משתתף כבר שנים אחדות.
כשהזמינו אותי להשתתף במועדון הספר, אני מודה, לא ידעתי על קיומו של מוסד כזה. הסקרנות וחיבּת הקריאה הביאו אותי לשם ומאז לא החסרתי מפגש, אלא בנסיעה אחת לחו"ל וגם באיזה שפעת נשכחת אחת.
בינתיים, למדתי שיש קבוצות מועדון ספר רבות ומסוגים שונים. לא מפתיע, כשרואים את דוכני הספרים בחנויות ובקניונים וכשיודעים שבארץ יוצאים לאור כעשרה כותרים חדשים ביום.
כיום אני עוסק בהקמת בוק קלאב* חדש. של פנסיונרים. אני מקווה שגם צעירים יצטרפו.
הבוק קלאב שלנו, שאותו אני יכול לתאר, קיים כבר למעלה משלושים שנה. שניים-שלושה מן המייסדים עדיין מגיעים בהתמדה מעוררת כבוד. האחרים הינם "עולים חדשים" ואני כמעט האחרון שבהם. לא בקלות מוכנים עמיתיי מורמי החוטם להוסיף מישהו לקהלנו. ביקשתי הסבר וקבלתי: צרות הדירות מלהכיל יותר אנשים. צרות של בוק קלאב.
המתכונת שלנו פשוטה: כולם קוראים ואחד מנחה.
בוחרים ספר, שכל החברים צריכים לקרוא. בוחרים מנחה, שיקרא את הספר פעמיים ואולי יותר, יחפש פרטים על הסופר, ביקורות על הסיפור ובלוגים שיעשירו את המידע ואז, כשנתכנס בפעם הבאה, יַרצה המנחה את רשמיו מן הסופר, יאמר את דעתו על הספר ויוסיף כהנה וכהנה. לפי הכללים הבלתי כתובים, הוא צריך לסיים בעשרים דקות. אבל מי יכול להסתפק בכה מעט זמן לספר שמצא חן בעיניו?
אחרי שהמנחה מרצה בהתלהבות את דעתו על הספר, מתחיל דיון ואז המגיש הנלהב מגלה שחלק מחבריו נלהבים דווקא לחלוק עליו. הספר, שזכה לסופרלטיבים, מקבל ביקורות.
כך גיליתי במדגם מקרי ביותר מפגישה אחת, שחובבי עמוס עוז אינם אוהדים את דוד גרוסמן ולהיפך.
– מי בוחר את הספר?
– אנחנו.

המשתתפים מציעים ומנמקים וכולנו מחליטים. לא תמיד זה עובר בצורה פסטורלית. קרה, שמ', משתתפת קבועה, לא הגיעה. "הספר שנבחר לא מצא חן בעיני", אמרה במיאוס. ובמקרה אחר, הצהירה י' הדעתנית: "אם תחליטו על הספר המיושן הזה, אני לא באה!"…
משום מה, אנחנו נכנעים די מהר לאולטימטום כזה. אבל פעם ניסה שתלטן אחד להחליט בעצמו על הספר הבא ופרץ הצווחות הפר את כל כללי הנימוס…
– ואיך קובעים את המפגש הבא?
– אנחנו. המשתתפים מוציאים לוח ומחפשים מועד למפגש הבא. רצוי בעוד חודש, אבל קצת קשה לתאם מועד שיתאים לרוב הנוכחים. ואז נמצאים גם המתנדב להנחות את הספר הבא (בדרך כלל, זה שהציע אותו) ויש מתנדבים לארח את המפגש. תמיד בדירה פרטית.
בין הרצאה לדיון, אנחנו עומדים ליד המזנון גדוש עוגות ומשקאות ומפטפטים. לא רק על ספרים, אבל לא על פוליטיקה. ערב אחד בלי ביבי, אולמרט או מאיר דגן…

ספר חדש
בהזדמנות זו אני רוצה להמליץ על ספר חדש, שטרם קראתי: "נופל מחוץ לזמן" מאת דוד גרוסמן. כל ספר שלו הוא חג בשבילי ומצאתי שהספריה החדשה מציעה את הספרים במכירת "טרום בכורה" במחיר של 40 ש"ח (כולל דמי משלוח) במקום המחיר הקטלוגי.
אינני ממתין עד שספרי דוד גרוסמן יהיו על הדוכנים במבצע של "שניים במחיר אחד" ואני קופץ על המציאה באתר של הספריה החדשה.  

להיות מנוי זאת לא התחייבות לקנות. זאת רק הזדמנות לקבל הנחה.
________ 
*השם המקורי של הפוסט היה "הבוק קלאב שלי". בגלל סכסוך משפחתי, השם הוחלף.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 7 ביוני 2011 בשעה 19:22

  קורינה, תודה על הקישור. קראתי את הפוסט שלך ואני מחכה שהספר יגיע אלי.
  אסתי, אינני מכיר את תולעת הספרים במזא"ה. אצא לבדוק ואולי נקיים שם את ישיבת הפתיחה של הבוק קלאב החדש.
  אשר להזמנה לבוק קלאב הקיים – אנחנו דמוקרטיים. אמליץ בחום בפני הפורום על הזמנתך, אבל ההחלטה בידי הקהל.
  אגב, בעבר הזמנו פעמים אחדות את הסופרים לדבר על ספריהם. לא תמיד החברים ראו זאת בעין יפה. הטענה היתה שהמועדון נועד לחברים להביע דיעותיהם וכאשר מופיע הסופר, אנחנו "מנומסים". לא אהבתי את הדיעה הזאת, אבל בהצבעה כשלתי.

 • Corinna Hasofferett קורינה  ביום 6 ביוני 2011 בשעה 0:41

  מרתק. לא ידעתי שהתופעה התרחבה עד כדי כך. תודה.
  טוב היה אם הקבוצות היו מתאגדות ולו איגוד רופף. מין רוטרי של קוראות וקוראי ספרים.ץ
  מאידך, דווקא הצניעות שבהסתרת הפנים מלבבת.
  באשר ל"נופל מחוץ לזמן", הנה כאן:
  http://corinna-hasofferett.com/blog/2011/06/05/%D7%9E%D7%94-%D7%9C%D7%95%D7%A8%D7%A7%D7%94-%D7%94%D7%99%D7%94-%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%96%D7%94/

 • אסתי  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 21:35

  מעניין שהעלינו במקביל פוסטים על אותו הנושא. רק שאתה מדבר מבפנים, ואני כצופה מהצד…

  ו… אפשר להזמין את עצמי לבוק קלאב שלכם לדבר על ספר, או להנחות דיון על ספר? איזה שתרצו (:

 • ליאורה  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 19:59

  איזה יופי! תודה על ששיתפת אותנו בחוויה

 • יאיר דקל  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 16:37

  לאחת העם – הרעיון של פתיחת בוק קלאב בספריות – בהחלט נראה לי כפתרון לדירות הצרות מהכיל את המשתתפים. ואם משרד החינוך יתרום את חלקו להוספת דיונים בספרים, הרי זה משובח.
  הבוק קלאב החדש יתחיל את דרכו בבית קפה והעתיד יקבע לאן ימשיך.

  • אסתי  ביום 6 ביוני 2011 בשעה 13:44

   בדקתם את תולעת ספרים החדש במזא"ה?
   נראה לי מקום קלאסי למועדון הספרים שלכם.

 • יאיר דקל  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 16:34

  אתי, לגבי המועדון החדש: אנחנו קבוצת פנסיונרים מאותו מקום עבודה שנפגשים כבר שנים אחדות. סיפרתי על המועדון הקיים שלי והציעו להקים מועדון חדש בהשתתפות של הקבוצה הנפגשת.
  אם יצלח – נגביר חיילים להאדיר תורה.
  אשר לוויכוח המשפחתי – ברור שנכנעתי…

 • אחת העם  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 16:33

  הרשימה הנוכחית שלך ראוייה בהחלט לכל המלצה אך תודה כפולה ומכופלת יש אף להוסיף לכך שנמנע ממך "לבזות ולהתבזות" בכותרתך -שכן המונח "בוק " (בחולם!)מציין בלשונות גרמניות את התיש וזאת(כמובן?!) ש"לאו- דווקא", לטובה! אכן ,גם אני התחברתי כבר ל"מועדונ/י ספר". ולדעתי רצוי היה לכוון את פעילותו/תקציבו של משרד הספורט והתרבות לכך שפעילותם של מועדונים כאלה תוכל להתבצע בעיקר בספריות ציבוריות ולא תגרום לאי- נוחות אצל מי שמתקשים להזמין מספר ניכר של מבקרים לדירתם הפרטית. כך ,גם סקרתי כבר לא מעט ספרים וכמעט בכל פעם שמזדמן לי ספר חדש אני מנסה להעריך ,אחרי הקריאה האם כדאי וצריך לנסות לעורר דיון קבוצתי בספר ואם כן – לאיזה מועדון מתאים במיוחד לכוון את ההצעה כלומר את הספר.

 • benziv  ביום 5 ביוני 2011 בשעה 15:28

  א. התוכל להגיד עוד כמה מילים על המועדון החדש?
  ב. אם יש ויכוח על שם הפוסט, אין ויכוח. צדקת. יותר חשובה שלמות המשפחה…

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: