בוויכוח תמיד מפסידים

 כרגיל, ליד השולחן של הפרלמנט של יום ששי – מתווכחים. פוליטיקה, ורכילות וסיפורים ודיעות. הישראלים וכחנים הם, וכך גם ליד שולחננו. לפתע, נשמע קול משולחן אחר: "רוצים לזכות בוויכוח?"
האוזניים נזקפות – מי לא רוצה…
והקול ממשיך: "כדי לזכות בוויכוח צריך לא להתחיל בו".
ליד השולחן השתררה דממה לרגע ומיד התחיל ויכוח חדש: האם המאזין האלמוני צודק…
נדמה היה לי שהעצה הזאת מוכרת לי. השם, שנצנץ בזכרוני, היה דייל קארנגי, שאת ספרו הנודע "כיצד תרכוש ידידים והשפעה בחברה" קניתי בתיכון, לפני עשרות שנים. בבית חיפשתי בין מדפי הספרים ומצאתי את הספר במהדורתו המאוחרת יותר. מישהו עשה "ברית" וקיצר את שם הספר ל"כיצד תרכוש ידידים והשפעה". השפה המודרנית יותר מתומצתת, אך לא תמיד יותר טובה.
זה היה ספר העצות האמריקני הראשון, מבין רבים, שהגיע אלי ולדעתי הוא הטוב שבהם. גם אם לא תרכוש "השפעה", יש בספר הרבה חוכמת חיים. דייל קארנגי כתב אותו ב-1936, לפני שנולדתי, והיום, כאשר חזרתי ועיינתי בו, מצאתי שהרעיונות טובים כמו חדשים. חיפשתי את שאלת הוויכוח. הפרק השלישי בחלק א' נושא את הכותרת "בשום אופן אינכם מסוגלים לנצח בוויכוח".
את הלקח הזה למד קארנגי בעקבות נשף, שנערך לכבודו של סר רוס סמית, שבמלחמת העולם הראשונה היה אלוף הטיסה האוסטרלי בארץ ישראל. בשיחת אקראי ביקש קארנגי להוכיח לחברו לשולחן, שהוא טועה בציטוט משייקספיר. מומחה לשייקספיר, שהסב ליד אותו שולחן, אמר לקארנגי הצעיר שהוא טועה ו…בעט בו מתחת לשולחן. אחר כך הסביר האיש: "הרי היינו אורחים באירוע חגיגי. מדוע אתה מבקש להוכיח לשכן שלך שהוא טועה? מדוע לא תניח לו להציל את כבודו?"
הלך קארנגי, חשב וכתב בספר: אי אפשר לנצח בוויכוח. אחרי ההתנצחות כל אחד מחזיק בדעתו אף יותר מאשר קודם. לכן, כאשר אנחנו מפסידים בוויכוח – זה הפסד שלנו. כאשר אנחנו "מנצחים" בו – גם זה הפסד שלנו, כי לשכנע לא שכנענו ואולי גם הרגזנו את בר הפלוגתא. מכאן, שיש להימנע מוויכוחים כמו שיש לברוח מנחש או להימלט מרעידת אדמה.
קשה לברוח מנחש ולהימלט מרעידת אדמה, כמעט בלתי אפשרי. אבל לנסות צריך. אינני בטוח שבפרלמנט של יום ששי הבא אמנע מוויכוח. אבל, לפחות, אשתדל.
א-פרופו ויכוח
אני מכיר הרבה אנשים שיש להם דיעות, אבל אין להם מידע.

Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • רני  On 19 בפברואר 2011 at 15:23

  עצת דייל קארנגי שטחית. אכן ייתכן שהתוצאה של ויכוח לוהט תיצור שנאה. אבל גם תביא ליצירת אמת. ראה למשל הויכוח הידוע בין וויטגנשטיין ופופר. הכנס לגוגל ב:Wittgenstein's Poker
  באשר לעברית, הוכח תוכיח את פלוני, ויכוח, הוכחה, תוכחה, מכילים בתוכם מרכיב של התנצחות. הצגת אמת מדעית עובדתית מחייבת לפעמים התנצחות, גם מרה.

 • שוריק, גבעתיים  On 19 בפברואר 2011 at 9:17

  ויכוח הוא גם דבר חיובי אם משמעו דיאלוג או שיחה ודיון. דייל קארנגי, ומתרגמו לעברית, התכוונו לוויכוח שהוא למעשה התנצחות או לקטטת מלים, שמטרתה אינה באמת לשכנע אלא להוכיח מי "צודק".
  אל ההתנצחות מתלווה גם התלהמות (מלה שחידש לי ביבי נתניהו, אביר השימוש במלים).
  יד"ע ונגזרותיו זה מה שחסר היום בלימוד העברית. אולי הלימוד החסר משתלב עם צעקנות ווכחנות.

 • אחת העם  On 18 בפברואר 2011 at 20:44

  הדיון המעניין דלעיל מציג יותר מטפח מגדולתה של הלשון העברית שהשנה נחשבת לשנת-החג שלה.משורש כמו יד"ע וקרוביו משלימיו נגזרים גם ה"דעות" וגם ה"ידע",ה"ידיעה" או ה"מידע".
  ר"ל רבים אכן ממשיכים להחזיק ב"מידע" שפג תוקפו ואינם חשים צורך להמשיך ללמוד ולהתעדכן .ולמרבה הצער אצל רבים מבעלי הדיעות המוצקות והרבות שנוגעות לשטחי חיים רבים ושוני יש גודש של דעות וגם כמובן השקפות ועמדות ומעט מאוד התלהבות ללמידה מרעננת ולהתנסויות חדשות.
  אבל אולי אפשר לעיתים לקוות לכך שגם בין "הדעתנים לתיאבון" תתגלה לפתע סקרנות ומוכנות ללמידה ?! הלוואי!

 • benziv  On 18 בפברואר 2011 at 15:16

  ויכוח הוא לא דבר רע בעיני, אם הוא למשל מאפשר לאנשים להחליף מידע ודעות, לחדד דברים.
  מה שרע הוא שאנשים לא יודעים איך עושים את זה, איך מנהלים דיאלוג, כולל ויכוח, בלי לגלוש לכל מיני… אבל לפעמים במהלך ההתנסויות, לומדים גם את זה.
  מקווה שבפרלמנט הבא תלמד אחרים משהו חדש ותתרום מהידע שלך. ואם צריך, תתווכח.
  מה, פתאום תשתנה?

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s