המשתמטים בעם – או מה יגיד הרב אלישיב לדוד המלך?

הממשלה, באחד התרגילים הפוליטיים המכוערים, החליטה על קיצור-עד-ביטול נוסף של שירות החרדים בצה"ל. אני שמח להציג פוסט אורח.
מאת ישראל זכאי
מן הישיבה התיכונית, שבה למדתי, יצאנו לחיים כ-120 בוגרים. רובנו ככולנו הלכנו לצבא ורק מעטים פנו ללמוד בישיבה גבוהה. ביניהם היה אחד, שלום קליין שמו. שנים לא ראיתי אותו. היינו חברים טובים ולא הבנתי אז – ובעיקר כעסתי – איך הוא ועוד כמה חברים "עומדים על הדם" ולא הולכים לשרת בצבא, כמו כולנו שהתחיילנו, עברנו טירונות והתפזרנו ליחידות השונות.
אבל השלום קליין הזה היה תלמיד מעולה: עשר במתמטיקה, בפיזיקה, אנגלית. גם בתלמוד. הוא גם היה בחור אחללה. צדיק, אומרים היום המתחזקים. אך טבעי היה לו, שהוא הולך לשרת בקודש וללמוד תורה.
אז כשהייתי בצנחנים, חשבתי על שלום קליין ואמרתי לעצמי שבשבילו, ובהסכם-עודפים, אני מוכן לשרת בצבא עוד חצי שנה. אני קורע כאן את התחת וסוחב אלונקות – והוא עושה אותו דבר, שם על הסטנדר בישיבה.
שלום קליין הוא הדוגמה, הוא היוצא מהכלל, שאליו התכוון בן גוריון כאשר קימבן עם החזון-איש. והוא גם מעיד על הכלל. את יוסף, שהשתחרר מכלאו במצריים ונתמנה על ידי פרעה "על כל ארץ מצרים", מכנה התורה 'אברך' ועל כך אומר המדרש (בראשית רבה, צ', ג): אב בחוכמה ורך בשנים. אלפי השבבניקים, המאכלסים את הישיבות ובטעות מתכנים 'אברכים', עונים, אולי, רק על הסיפא.
ואלה הטוענים כי הם ממיתים עצמם באוהלה של תורה – במקום באוהל סיירים בגבעתי או בנח"ל החרדי – וכי "תורתם אומנותם"? הרי בביטוי הזה נאמר רק על יחידי סגולה: "…דתניא חברים שהיו עוסקין בתורה מפסיקין לק"ש (לקריאת שמע) ואין מפסיקין לתפלה, א"ר (אמר ר') יוחנן לא שנו אלא כגון רבי שמעון בן יוחי וחביריו שתורתן אומנותן אבל כגון אנו מפסיקין לק"ש ולתפלה" (תלמוד בבלי, מסכת שבת, יא)
שנים על שנים ישב שלום קליין בישיבת מרכז הרב, בצניעות ובתנאים בסיסיים ולמד, ולמד ולימד. הוא משמש כיום כראש מכון תורני ושוקד על ספרים רבים, על פרשנים וראשונים. בימים אלה יצא ספר בעריכתו על הרב צבי יהודה (קוק). קראתי ראיון איתו ובו אמר: "כשאני מוציא בַּמָכון ספר של אחד הראשונים, אני חושב איך הוא יקבל אותי כשאגיע
לעולם הבא: בפנים צוננות או בשמחה, שקירבנו את תורתו לישראל".  
אבל שלום, חברי מן העבר, גם יצא להעיד על הכלל: תחת האיצטלה של תלמוד תורה (ותוך חילול השם מדאורייתא) אלפים רשומים ונפקדים מצה"ל.  
הרי קשה לשבת שעות על גבי שעות ולהתפלפל בהוויות אביי ורבא. רק מתי מעט מסוגלים לכך. שלום קליין הוא אחד מהם ובשבילו הייתי מוכן לעשות עוד מילואים ובט"שים בגבול הצפון ותצפיות בדהיישה. אפילו בַּמלחמות, לימודו היווה לי צינה ומגן פסיכולוגיים.
אז נכון, שהתלמוד הירושלמי (מסכת הוריות) קובע כי "ממזר תלמיד חכם קודם לכוהן גדול עם הארץ" – אבל אין כוונה לממזרים שלא לומדים.
והכוהנים הגדולים – ראשי הישיבות והכוללים וגדולי הדור, כהרב אלישיב והרב עובדיה, שלא מנערים חוצנם ואינם מוכיחים את צאן מרעיתם הסורר – בוודאי לא יוצאים טוב מזה. הם בוודאי יודעים על מה חרבה ירושלים: על קמצא ובר קמצא, שהחכמים לא מיחו.  
מעניין, כשיעברו לעולם שכולו טוב, מה הם יגידו לדוד המלך, שלחם ולמד, ליהושע, שהיה מצביא ועֶבֵֶד משה, ולרמב"ם, שפסק שיש לקבל את מוראה של מלכות ויש לצאת למלחמה להגן על כלל ישראל.

מודעות פרסומת
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

תגובות

 • רותי  On 8 באוגוסט 2011 at 16:49

  הוא אבא שלי ואני מאוד גאה בו! כשנולד בנו הרביעי, הוא יצא לשרת בצבא. ואח"כ היה במילואים קרוב ל20 שנה עד שהתפרקה היחידה שלו. התורה חשובה לנו מאוד וכן הצבא והשותפות בכלל ולכן אנחנו משתדלים לעשות את שני הדברים גם יחד.

 • מוריס  On 10 בינואר 2011 at 9:38

  אתה מכיר רק את שלום קליין

  ישנם אחרים שמכירים – מאות ואלפים כמוהו

 • עומר  On 10 בינואר 2011 at 1:28

  ורבים היו העילויים המדעיים שהמיתו עצמם באוהלי גולני וגבעתי ושריון ותותחנים וכיו"ב ורבים כמותם אלה שנפצעו או רק סתם נשרטו. ולהם אין ולא היה מעולם מליץ יושר שילחש על אוזננו שעדיף שימותו באוהלה של אוניברסיטה, ועדיף שיעשו זאת מגיל צעיר, כדי שאנו נזכה לאכול מפירותיהם בעולם הזה, וכדי שהם לא יהיו צריכים למהר כל כך לעולם הבא…

 • אחת העם  On 9 בינואר 2011 at 21:49

  תודה כפולה : הן לישראל זכאי האורח והן ליאיר דקל המארח .
  ברם שאלה קשה היא האם גם כיום בעידן שיש שהולך ועולה בו הצורך בהתמחויות טכנולוגיות ובלימוד מדוקדק של נושאים צבאיים כדאי וצריך להמשיך את המסורת של "גיוס חובה" כפי שהתהוותה בשנותיה הראשונות של המדינה?
  מן הסתם , אולי הגיעה כבר העת לבחון גם דגמים אחרים כמו גיוס בשכר ומתן תמריצים כספיים הולמים למי שמוכנים ללמוד ולהתכשר לתפקידים חיוניים לצבא.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: