מתגלגצ'ים ומיותרים

 פוסט אורח מאת ישראל זכאל
אני אוהב לשמוע את גלגל"ץ, כאשר אני לא שומע את קול המוסיקה. יש שם מוסיקה מקפיצה, אדרנלין והורמונים של נעורים; יש שם את פרופ' הרסגור, שלושים שניות על, רזי ברקאי. ואולי עוד משהו.
בין תחנות הרדיו, העתירות ברברת ורוויות הפירסומות – גלי צה"ל היתה חפה מזה. אבל זה היה בעבר הלא קרוב. בשנים האחרונות, לאט לאט ובאין רואה, בהתגנבות יחידים – חל סחף מקומם בתחנה הממומנת בכספנו. מהודעות צבאיות בעבר, היא עברה לחסויות – כינוי ממכבסת המילים, שפירושן כסף. בשנה האחרונה, אוזניי עדות ליותר ויותר פרסומות אשכּרה. באיצטלה שמדובר בשירות לחיילים, וללא בושה – משודרות הודעות של מכללות, קורסים, פסיכומטרי, משרד התחבורה ועדיין לא פרסומות למכוניות או משקאות. בעצם, למה לא לטמפונים, כשירות לח"ן?
גלגל"ץ התגלצ'ה – וממשיכה כי היא פרה קדושה (איך אומר שרון גל באתר של ערוץ 2: "גל"ץ נמצאת כאן כדי להישאר").
פעם (כשהמפקד היה יצחק לבני, כמדומני) התחנה היתה אכסניה לאיכות כמו שיחותיו של פרופ' ישעהיהו ליבוביץ, בשיתוף האוניברסיטה המשודרת, על פרשת שבוע, ש"לאחר ניכוי דברי פתיחה נותרו לי כ-12-13 דקות לשיחה" (כפי שכתב ב"שיחות על פרשת השבוע", אקדמון, 1988).
אבל את ליבוביץ, החליפה חבורת להגנים ("המילה האחרונה", היא רק דוגמה) מברברים מהשטח, שחלקם עילגי שפה, המתהדרים בסלנג עכשווי ואפרת גוש ש…אה, אה, אה, נותנת לכל אחד אהבה. כאילו מה, חבל"ז.
במה הם טובים? בתיזמון הפקקים, דבר חסר תוחלת בארצנו הצפופה. אבל הריטואל הזה, הממומן על ידי חברה סלולרית (עובדה המוזכרת מאות פעמים ביום) – הפך להיות מגוחך, מיותר ולא אתי (ראו דו"ח מבקר המדינה מ-2007. ואף הוא לא יכול למערכת הצבאית).
והכל בכיף, בסבבה. אחללה של תחנה הממומנת בכספי הציבור.
זוהי התחנה, שהפכה לבית הספר הגדול בישראל (שוב בכספנו) לג'ובניקים ומקושרים (שרבים מהם התקבלו בפרוטקציה) שהפכו לדוברים, עיתונאים, כתבים, יחצ"נים, פירסומאים וסלבס. עורכים, שדרים וקריינים, שלא ראו טנק מבפנים ובוודאי לא סחבו אלונקה בחייהם – מקבלים מסלול ישיר ואוטוסטרדה לערוץ 2 ולמונית הכסף. אברי, וארז, עידו רוזנבלום, גיא פינס ועוד – טלנטי המדיה הנמוכה מבית היוצר של גל"ץ, הם מדגם מייצג.
עדת בני תשחורת במדים, חבורה מצומצמת (לעיתים גם מצוצמת אופקים תרבותיים), מחליטה אלו שירים יושמעו ובכך קובעת נורמות וטעמים ומשפיעה על דפוסי צריכה, רכישת דיסקים וקניית כרטיסים להופעות.
אם פרת תקציב הביטחון עושה 'מו' ואף אחד לא מתפעל (מה עם ועדת ברודט?), כי יש פצצה גרעינית וכן, הייתה גם שואה – הרי גלגל"ץ ממשיכים להתגלגל ועושים הרבה רעש ומהומה על לא מאומה. קש וגבבה היא מציעה ואנחנו אוכלים אותה בכיף ומצטרפים לחגיגה. יש בתחנה בורות לרוב, שטחיות והשחתת שפה.
ועל כך אמרה ד"ר יעל שטרנהל, ששירתה שם בעבר הרחוק: "לא בטוחה שכתב בן 18 מתאים לכסות אירועים כמו פיגועים או רצח רבין ".
והשיא – עכשיו בפסטיבל ה-60 המתוקשרות – אירוע "היסטורי-צבאי", יעני. מגוחך, פאתטי.
כבר מזמן היה צריך לסגור אותה (רפול ניסה ואת הכסף אפשר היה להעביר ל'נערי רפול', אבל הוא חטף ונמנע). בוודאי כיום, אין מקום למדיית-פופ צבאית. אה, כן. אולי תהיה מלחמה ובלי גל"ץ אי אפשר להתגונן מול האיומים הקיומיים עלינו.
ובאותה הזדמנות, לסגור גם את "במחנה".
גלי צה"ל – כל הזמן נתנו לך. עכשיו – זמנך עבר.

גילוי נאות: הכותב לא שירת בגלי צה"ל (כי היה בצנחנים) ואינו קשור כלל למדיה
הערה אישית:
בתקופת המילואים שלי שירתתי שנים אחדות בגל"ץ. אהבתי את התחנה וחשבתי שהיא חיונית כמשקל נגד לקול ישראל הממלכתי וחסר התחרות.
כיום יש רשתות רדיו מקומיות, אזוריות, מגזריות, ופרטיות. מה צורך יש בתחנה צבאית "מתחרה"?
בזמן מלחמה עומדים אולפני קול ישראל לרשות הצבא, אם צריך. ובימי שלום, אפשר להקדיש לגלי צה"ל שעה או שעתיים ביום בקול ישראל, כמו שהטלוויזיה הלימודית מוצאת אכסניה בערוצים 1 ו-2.
יאיר דקל

 
מודעות פרסומת
סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • המושיע האקדמי  ביום 21 באוקטובר 2010 בשעה 17:59

  הנה עוד סיבה (לא) לסגור.
  לקרייניות שם, יש קול סקסי
  בעיקר בלילות הקרים, כשקוראים תהילים –
  וכבר אמרו (בבלי, ברכות) כי "מי שמונע מעצמו דבר ערווה – זוכה לגילוי שכינה".
  אז יאללה: צוערי בה"ד 1, אברכי הנח"ל החרדי – למקום היכון! 30 שניות ואתם סוגרים את הרדיו!

 • אחת העם  ביום 21 באוקטובר 2010 בשעה 10:56

  לכאורה אכן קשה למצוא סיבות להמשך הקיום של גל"צ ממש כשם שבזמנו כשהתקיימה במשרד הבטחון "הוצאה לאור" – היו לרבים וטובים טענות ומענות בקשר לזיווג המשונה שבין עסקי מולות לפיתוח הבטחון במדינה -אבל נראה היה שדבר לא יביא לסגירת ההוצאה. והנה גם חגיגות רעשניות של 60 או 70 אינן ערובה לכך שהמנכל של משרד הבטחון והרמטכל יסגרו לפתע את גל"צ ,ממש כשם שנסגרה אותה הוצאה לאור.הכלל הידוע קובע כי כל מה שנבנה ניתן להריסה ואפילו גל"צ איננה יוצא מהכלל. עם זאת אני אישית הייתי מעדיפה שייערכו לפני כן מחקרים שיבחנו האם ואיך ניתן לשרת את הצרכים שאותם ממלאת היום גל"צ ובוודאי שלא הייתי מכתיבה את העדפותי האישיות לכל העם היושב בציון ולא רק משום שגם הבוקר חזר הרבצ"ר (מיל') על הקביעה הידועה ש"קול באשה ערווה". והרי ברור כי קרוב לוודאי שגם בתקציבים עתידיים ייוותר בצה"ל רבצ"ר – שכן "לא אלמן ישראל סבא".

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: