תוקף רופא? חמישה חודשי עבודות שירות

לפני כשלושה שבועות קראתי ב- ynet  וזאת לא הידיעה האחרונה בנושא: "מקרה שני ביומיים: רופא בכיר הותקף בשיבא "מטופל במרפאה בבית החולים שיבא התרגז על שעוכב תורו – תקף את הרופא המטפל בצווארו וברגלו ואף איים עליו ברצח. זהו המקרה השני של תקיפת איש צוות רפואי בתוך 48 שעות, לאחר שאתמול הותקף אח בביה"ח נהריה על-ידי בני משפחתה של מטופלת"…
בכל פעם שאנחנו קוראים ידיעה כזאת, אנחנו מזדעזעים לרגע, חושבים על מאסר המתאים לאיש אלים זה ואומרים בכעס: "צריך להכניס להם. שיישבו בכלא"… ומיד חוזרים אל העיתון. כעבור יום-יומיים, כבר שכחנו את התקיפה של רופא/אחות בחדר המיון של בית חולים. יש כל כך הרבה אירועים בארץ.
ניסיתי להיזכר מתי ראיתי ידיעה על גזר דינו של תוקף רופאים. לא הצלחתי. גם ברדיו לא שמעתי, ובטלויזיה – חבל על הזמן!
האם, בכלל מעמידים אותם לדין, את התוקפים?
אינני משפטן ולא עשיתי סטאז' באיתור פסקי דין. אבל גוגל קיים ובמאמץ מסויים הצלחתי לאתר פסקי דין של תוקפי רופאים. פסקי דין מעטים מאד, לעומת מספר התקיפות שעליהן דוּוח.
ובכן, מה דינם של תוקפי רופאים ואחיות? המדגם הקטן שלי די מאכזב בעונשים.

ה"מלך" במדים

מאסר של עשר שנים הטיל בית המשפט המחוזי בתל אביב על תוקף רופא. פסק הדין ניתן ב-2002, שנה וחודש אחרי התקיפה של אחות, התפרעות בחדר מיון וכדומה. אבל, העונש הוטל בשל עשר עבירות, רובן של אלימות. אז זאת לא דוגמא טובה.
בפסק דין של מערער, שתקף רופא תורן בחדר מיון וגרם לו אובדן הכרה, ופגיעות משמעותיות, קבע בית המשפט העליון ב-1992 (ע"פ 3036/92 ו-3105/92): "המעשה, שנעשה על ידי המערער, הוא חמור ביותר. תקיפתו של רופא בתוך חדר מיון בזמן שהרופא מבצע את תפקידו ומנסה להציל חיי אדם הוא דבר שאין להשלים עימו. סיכון בריאותו ושלומו של רופא הניצב על משמרתו וממלא תפקידו הוא מעשה הפוגע לא רק ברופא המותקף, אלא בשלומם של החולים והנפגעים…
"בית המשפט המחוזי הקל במידה רבה כאשר הטיל על המערער ששה חודשי מאסר לריצוי בעבודת שירות… על כן החלטנו לקבל את הערעור ולהעמיד עונש המאסר שיוטל על המערער על שלוש שנים לריצוי בפועל".
האם הלכו בתי המשפט המחוזיים בעקבות הפסיקה של בית המשפט העליון?
כעבור שלוש-עשרה שנה, בדצמבר 2005, קבע בית המשפט העליון, כי "חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עם מצב דברים בו יחוש רופא כי הוא מאוים על ידי מטופל או על ידי בני משפחתו… קל וחומר שאין להשלים עם מצב דברים שבו נגרמת לרופא פגיעה ממש"…
באותו פסק דין מזכירה השופטת אסתר חיות (ע"פ 6213/05), כי המערערים, שני אחים, הורשעו על פי הודאתם בגרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות לרופא במהלך ויכוח באשר לדרך הטיפול באמם החולה… בית המשפט המחוזי גזר על אח אחד שנתיים מאסר בפועל ועוד שנה מאסר על תנאי. אחיו נידון לעשרים חודשי מאסר בפועל ועוד עשרה חודשי מאסר על תנאי. כמו כן, הטיל בית המשפט המחוזי על כל אחד מן האחים קנס כספי בסך 250 ש"ח וחייב כל אחד מהם לשלם למתלונן פיצוי בסך 5,000 ש"ח.
בית המשפט העליון מצא מקום להפחית מעונש המאסר ולהעמידו על שמונה עשר חודשים בפועל לכל אחד מהם. הקנסות נשארו בתוקף.
מקרה אחר נידון בפני השופט דב מגד בבאר שבע (פ 001817/06). עוזרת לגננת איימה על רופאה, בעת שבדקה את בנה, כי תרצח אותה. אחר כך, כדי להמחיש את האיום היכתה את הרופאה בפניה ובעינה השמאלית. זה היה בינואר 2004. בבית המשפט דיווח קצין המבחן: "מעסיקיה מעריכים את הנאשמת כעובדת, המבצעת את עבודתה במקצועיות, יצירתיות, יסודיות ואחריות… היא מתאפיינת ביחסי אנוש מעולים".
גזר הדין ניתן אחרי שלוש שנים ושמונה חודשים. השופט דב מגד, ציין כי "נדרש איזון שיקולים – האינטרס הציבורי מול נסיבותיו האינדיבידואליות של הנאשם" ואז, שלוש שנים ושמונה חודשים אחרי העבירה, הוא מטיל שישה חודשים מאסר על תנאי. כמו כן תשלם הנאשמת לרופאה פיצוי כספי של 1500 ש"ח.
השופט שקבע את גובה הפיצוי מעיד, כי "לטעמי, מדובר בפיצוי סמלי, שלא די בו כדי להפחית מעוגמת הנפש שנגרמה למתלוננת".
השופטת דניאלה שריזלי הרשיעה נאשם צעיר בכך, שבאפריל 2000 תקף רופא במיון של בית החולים וולפסון בחולון. הנאשם חבט באגרופו בסנטרו של מתלונן שלוש פעמים, ושרט את זרועו הימנית. בגזר הדין כותבת השופטת "נוכח תופעת האלימות ההולכת ומתפשטת בתחומי חיים שונים ורבים, ומקבלת מימדים מדאיגים, על בית המשפט לעשות כל שביכולתו לעקור נגע זה מן השורש". וגזר הדין? חמישה חודשי עבודות שירות ושבעה חודשים מאסר על תנאי. גזר הדין ניתן זמן לא רב אחרי התקיפה.
מעניין מה דעתם של הרופאים בחדרי המיון על גזר הדין.
דומני שהעתונאים אינם עושים מלאכתם הציבורית כיאות. אירועים בעלי חשיבות ציבורית, ראויים לסיקור עד השלמת הפרשה. עד גזר הדין. 

ה"מלך" התגייס לצבא

השבוע מלאו שבעים וחמש שנים להולדתו של אלוויס פרסלי. נזכרתי, שבהיותו זמר מפורסם, "מלך", גוייס לצבא האמריקני ונשלח לשרת בגרמניה כנהג משאית צבאית.
בספרו, משא כומתה, אלוף (מיל.) אלעזר שטרן מדגיש, שבהיותו ראש אכ"א סירב לתת לזמר אייל גולן להופיע בפני חיילי צה"ל, כי הוא לא שירת בצבא.
מי מכוכבי "כוכב נולד" שירת בצה"ל?

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 10 בינואר 2010 בשעה 13:36

  לרון סי ולאסנת,
  ניסיתי לתאר מציאות ותגובותיכם מאשרות את המציאות הקשה.
  אני רוצה להדגיש, שגזרי הדין לא פורסמו ולכן כוח ההרתעה שלהם בטל לחלוטין.
  הציבור אינו יודע על ענישה ובמיוחד הציבור הפוגעני.
  זה כשלון של התקשורת.
  למיכאל, תודה. התמונות מקסימות.
  מעניין שגם אלוויס וגם המלכה שירתו כנהגי משאיות. אולי זה יתאים גם לאביב גפן?

 • מיכאל ז.  ביום 10 בינואר 2010 בשעה 11:52

  המלכה אליזבט, בהיותה בת 18, גויסה לצבא ושירתה כנהדת משאית בתקופת מלחה"מ השנייה. פרסמתי לפני חודשיים שתי תמונות שלה במדים כאן:
  http://www.tofes630.com/blog/?p=687#comment-1041

 • אסנת  ביום 10 בינואר 2010 בשעה 9:40

  אז אתה מאלה שאומרים "אני לא מצדיק אלימות, אבל…" צר לי, אבל אין הצדקה לאלימות. אפשר לדון במשמרות הארוכות שמשרד הבריאות מחייב אותם לעשות, אבל לדון בזמן המועט שהם אמורים להקדיש לכל חולה, אפשר אפילו להאשים אותם בהתנשאות, אבל אין שום הצדקה לאלימות. ברגע שאתה מרים יד על אדם אחר, איבדת את כל ההצדקות שלך.

 • רון סי  ביום 10 בינואר 2010 בשעה 5:40

  המציאות של היחס של רופאים לחולים ובני משפחותיהם, יחס של זלזול, של אטימות, של חוסר אנושיות ממש, במקרים רבים.
  גם אני מודה, שבתקופות של אשפוזים ארוכים של בת משפחתי, גם אני חשבתי יותר מפעם שהרופא מולי ראוי לסטירת לחי, לפחות, על הצורה שבה הוא מתייחס אלינו.
  אני בלעתי את העלבון וחוסר האונים. יש כנראה כאלה שלא מסוגלים לבלוע, ומגיבים באלימות, מילולית וגם פיזית. לדעתי הם מיעוט בין האזרחים שסופגים בשתיקה את היחס של הסגל הרפואי.
  האלימות פסולה וראויה לעונש. אבל העונש צריך להיות ביחס לנסיבות.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: