תרבות השקר בצה"ל

חונכנו על המורשת שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם. מפעם לפעם יש סדקים במורשת הזאת ובאחרונה היו משפטיהם של תא"ל משה צ'יקו תמיר ותא"ל עימאד פארס. אחר פסק הדין המרשיע, נחלצו בכירי צה"ל לסייע לצ'יקו תמיר והנושא נמצא בפני הרמטכ"ל.

ספרו של אלוף (מיל) אלעזר שטרן

לכן שמחתי כשהתחלתי לקרוא את ספרו של אלוף (מיל.) אלעזר שטרן, משא כומתה. קראתי עד כה רק מחצית הספר, אבל הרעיונות שהוא מציג והערכים שהוא נלחם למענם – ראויים מאד. אשתדל להרחיב על הספר אחרי שאסיים את קריאתו.
בינתיים, אתייחס לאירוע קטן אבל חשוב. בחורף 1986, כשהיה אלעזר שטרן מג"ד 202 בצנחנים, הגיע לבית הדין הצבאי שדן בעבירות תנועה. הנה התיאור (שלא הוצא מהקשרו) בעמוד 100:
…"חלפו חודשים אחדים ומצאתי עצמי על ספסלי בית הדין בקריה בתל אביב. יחד איתי המתינו למשפטם, בגין עבירות תנועה חמורות, כמה סא"לים ואל"מים. על כס המשפט ישבה השופטת נילי פלד שלא היתה ידועה כמקלה בדין.
"ישבתי שם, ממתין לתורי, ונדהמתי. איש מהנאשמים, שעלו לפני לדוכן הנאשמים, לא הודה באשמה. כולם האשימו בשקר את השוטר, חייל בסדיר, שרשם להם את הדו"ח והיה עד התביעה. הם אמרו לכל אחד מאותם שוטרים: 'אתה שקרן'. השוטר הצבאי נשאר נאמן לתלונתו, ואני הלכתי והתכווצתי בכיסא עם כל קצין הכופר באשמה.
…"התביישתי בשל התנהגותם של אותם קצינים שכפרו באשמתם, אבל יותר מכך כפרו במעמדם, במעמדנו, כקצינים בצבא ההגנה לישראל".
סוף ציטוט. ומכאן הפרשנות: קצינים בכירים בצה"ל בחרו לשקר בבית המשפט כדי להציל את עצמם מעונש.
האם יאמרו אמת אחרי פעולה צבאית כושלת, שהם אחראים לה? מסופקני.
האם יאמרו אמת, אחרי טעות פיקודית? מסופקני.
האם יאמרו אמת, כאשר חייל יגלה כישלון שלהם? מסופקני.
אירוע קטן זה בבית המשפט, יכול לשקף את רוח צה"ל האמיתית.
ומכאן, עוד קישור. ד"ר יעקב חסדאי, אלוף-משנה (מיל'), היסטוריון ומשפטן כותב ב-ynet ב-19.12.09 "בישראל היום קשה להאמין לרוב המנהיגים. האמת שלהם היום, היא שקר מחר, ומשבר המנהיגות כיום הוא בראש ובראשונה משבר אמינות… עקרונות לעיתים אמנם מרגיזים ומגבילים אך בטווח הארוך הם אלה שמקנים כבוד ואמינות".
אלה דבריו של חסדאי

 

ד"ר יעקב חסדאי

צריך לזכור, שחלק מהמנהיגים היושבים בממשלה וחלק מהעסקנים היושבים בכנסת הם בוגרי הדרגות הבכירות בצה"ל. אם יש לנו ביקורת על הפוליטיקה הישראלית, וכדי להבין איך קצינים הגיעו לאן שהגיעו, רצוי לקרוא עוד בדבריו של חסדאי, שפורסמו ב-ynet ב- 27.11.2009 : "האם אמנם תרמו הקצינים הבכירים לזירה הפוליטית את הסגולות והכישורים שציפו מהם הפוליטיקאים והציבור?… מושגים כמו כבוד, אחריות, יושר ונאמנות אמורים להיות עמודי התווך הערכיים של הצבא, האם הקצינים בדימוס בזירה הפוליטית תרמו אותם למערכת? ספק רב בדבר." ראו ynet 

הרמטכ"ל הנוכחי, גבי אשכנזי, מנסה להשיב את רוח צה"ל. חוששני, שכמה מאותם סא"לים ואל"מים שפגש אלעזר שטרן בבית הדין, עלו בדרגה והם מנסים להכשיל את הרמטכ"ל במאמציו.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 17 בינואר 2010 at 15:51

  אתי שלום,
  ראשית אני מעריך אנשים שחותמים בשמם ולא בכינויים מוזרים.
  שנית, ברור שאיננו אומרים את כל האמת במלואה. יש שקר לבן, יש נימוס, יש שקר של מבוכה ויש שקר מכוון.
  הכל עניין של נורמה. ואצלנו הנורמה נמוכה מאד מאד

 • אתי בן זיו  On 17 בינואר 2010 at 6:03

  ובפרפרזה על מה שאמר: ככל שמבטאים יותר שקר, מבטאים יותר אמת. ובכן האמת מאחורי השקרים היא שזאת האמת: הם משקרים. כולם משקרים. ה"לא תשקר" נשאר בחינוך של ההורים לילדים קטנים. הם מתבגרים לתוך עולם שקרי, ושוקדים על פיתוחו. ואחר כך זה מתבטא כל כך בקלות בבית המשפט.

 • רני  On 26 בדצמבר 2009 at 18:31

  אתה משתמש במילה "פשיסטים" ללא משמעות, ללא צורך ללא התאמה. הערכים שעליהם עומד שטרן הנם ערכי צבא נורווגיה, בריטניה, ארה"ב וקנדה בין היתר. אלו אינן תחת משטר פשיסטי.

  המילה "ילכלך" טעונה וסוביקטיבית ניתן להשתמש בה הרבה גם בקובץ בלוגים זה. אני הייתי מציע להמנע משימוש זה.

  ודאי שנראה לי סביר, ערכי ומוסרי שאלוף יטיל משקלו לשמירת הסדר הטוב בצבא גם כנגד חייל "פשוט", ידליף אם צריך, גם אם הוא מכה פלשתינאי גם אם הוא מסרב פקודה גם אם הוא מתנהג התנהגות שאינה הולמת חייל בטקס לאומי. זה בדיוק מה שתובע החוק הישראלי והבין לאומי ממפקדי הצבא. מפקד צבא שלא יקפיד על כך יישפט גם בבית דין בין לאומי. חיסדאי יהיה הראשון שיאמר לך שכך צריך להיות

  מי שרוצה דיבור אמת צריך לדרוש ולבקש ממנהלי בתי ספר מידע שימנע משקרנים להתחמק מגיוס לצה"ל על ידי סיפורי שקר והפצת שקרים

  אני מקבל שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ערים שלמות שלא מבינות את המשמעות האמיתית של הרצון לחיות בארץ חיים חופשיים ואת הצורך של כל עם וארץ להלחם, אם צריך, עבור הזכות להיות חופשי בארצו ומה מחיר החופש ומחיר המלחמה. אחר כך נקבע בבחירות מי יקבע את גבולות הארץ ומתי יוצאים למלחמה.

  מי שדן בעניני אמת ושקר צריך לדעת שבשום מלחמה ממלחמות ישראל וגם בין המלחמות לא חולצו פצועים בכל מחיר. גם אין דבר כזה בעולם. רק כסיל ידרוש דיבור אמת ואח"כ ימתח ביקורת על דיבור אמת, קשה מכאיבה מיאשת אבל אמת.

  כמי ששמע וקרא את חסדאי הייתי רוצה לשמוע את חסדאי מחווה דעתו על שכמוך. באמת.

 • אזרח.  On 26 בדצמבר 2009 at 16:46

  האם נראה לכם סביר,ערכי ומוסרי שאלוף יטיל את כובד משקלו, ידליף וילכלך על חייל "פשוט" ? שטרן הוא המדבר על ערכים? על אלו ערכים שטרן מדבר? על ערכים פשיסטים?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3428588,00.html

  " ל-ynet נודע כי באגף משאבי אנוש מגבשים תוכנית לפיה ימסרו מנהלי בתיה"ס חוות דעת על בוגרי התיכון וכך יקשו עליהם להציג עצמם כמי שאינם מתאימים למסגרת צבאית.

  http://news.walla.co.il/?w=//1198718

  "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ערים שלמות שם אין משמעות להקרבת חיים או שאין בתוכן הלוויות צבאיות.

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-496429,00.html

  קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן והממונה על התורה וההדרה במטכ"ל, תא"ל גרשון הכהן, פרסמו באיגרת החדשה לחיילים כי "חילוץ פצועים לא ייעשה בכל מחיר".

  צודק חסדאי. "מושגים כמו כבוד, אחריות, יושר ונאמנות אמורים להיות עמודי התווך הערכיים של הצבא, האם הקצינים בדימוס בזירה הפוליטית תרמו אותם למערכת? ספק רב בדבר".

 • יאיר דקל  On 26 בדצמבר 2009 at 15:32

  שאול,
  קראתי את הקישור שהצעת.
  ראשית, מדובר בקישור הזה על היחס של דוד בן גוריון למזרחיים. לא מצאתי שהוא שיקר באותו ראיון למגזין לייף.
  שנית, מכל מעשיו, דעותיו ואמונותיו של בן גוריון, אתה מחפש אם הוא שיקר? זה הנושא שצריך ללמוד מדוד בן גוריון?
  נו, באמת…

 • רני  On 26 בדצמבר 2009 at 14:27

  שלא כמנהגי קראתי את ההעברות וההסתמכויות שלך. נראה לי ששטרן אינו שקרן כעשוי להשתמע מדבריך.

  איני מחסידי שטרן ו/או לפיד. שטרן לא שיקר ולא נאמר בשום מקום שהוא שיקר אנא קרא בבקשה את מה שאתה מבקש מאחרים לקרוא. בכל מקרה אלו חדשות אינטרנט ספק אמינות ספק לא שראוי לקוראן בזהירות. מדובר בהדלפת מסמכים צהליים משטרן ליאיר לפיד. יש שם מסמכים מוגבלים, שמורים ולא מסווגים. אין מסמכים סודיים.

  הטענה היא ששטרן העביר מסמכים סודיים. זו דייסה שלמה שנובעת מאי הסדר וחוסר המשמעת בצה"ל, מאי שמירת מסמכים, מסיווג שגוי בידי חיילים למעשה אנלפבתיים, מאובדן כל אחריות לגבי מהו סודי וחסוי וכמובן כפי שכתב בעל הבלוג מריבוי השקרנים, אבל יש כנראה גם לא שקרנים וכנראה ששטרן אחד מהם.

  הלואי ולישראל היה עשירית מהמידע על צבאות האויב שלהם יש על צה"ל כתוצאה מהברדק בהעברת מידע בישראל בכלל ובצה"ל בפרט. ראה מלחמת לבנון האחרונה.

  בסוף שטרן והחיל המסרב הגיעו לפשרה שעורך הדין של החיל טען שהיא נצחון לחיל התובע. אז אמר, שילמו לו עבור זאת. בניגוד לעשוי להשתמע שטרן הדליף מסמכים אך לא שיקר ולא נטען ששיקר. אם הדלפה מצה"ל הייתה נחשבת כשקר אגד בלוגים זה היה מתקצר בהרבה. ואמין הרבה פחות.

 • יאיר דקל (אזרח)  On 26 בדצמבר 2009 at 14:05

  כמה מידידי מכירים את הפזמון החוזר שלי, שצה"ל אינו דובר אמת. ואני מצהיר, שהביקורת שלי על צבא ההגנה לישראל נובעת מן הרצון שזה באמת יהיה צבא טוב יותר. בבלוג, אני מעדיף להביא דברים בשם אומרם, במיוחד כשהאומרים היו בכירים בצה"ל ומכירים את המערכת מבפנים.
  אשר לך, האזרח שהגיב, מנעת ממני לעשות מצווה. אילו כתבת את שמך המלא, יכולתי לצטט אותך ולהביא גאולה לעולם. כעת, אינני יכול. אבל אתה יכול – כי הבלוג מתפרסם בשמי המלא.

 • שאול  On 26 בדצמבר 2009 at 14:04

  http://kedma.co.il/index.php?id=2712&t=pages

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: