המשטרה מבקשת חסיון מיותר

צעירה מאור עקיבא, שעבדה כמאבטחת, נרצחה וגופתה נמצאה עם סימני ירי ואלימות. פורסמה ידיעה עגומה מאד, ובשוליה המשפט המביש: "המשטרה ביקשה צו איסור פרסום". כאילו יצאה הוראה לחוקרים: דבר ראשון, סלקו את העתונאים החטטנים. ובאמת, למה לחוקרים לעשות את עבודתם באור? יותר נוח כשאין עין ציבורית צופיה.
אם יצאה הוראה כזאת ואם זאת "רוח המפקד" או שקצינים בעלי מוטיבציה מחקים האחד את השני – אינני יודע. אבל אני יודע היטב – והנושא נחקר – שבתי המשפט נענים כמעט לכל בקשה כזאת. כאשר מתייצב קצין חקירות חמור סבר ובידו תיק עבה ומבקש צו איסור פרסום, השופט נענה.
אנשי המשטרה אינם יוצאי דופן. גם שרים, מנהלי משרדים ואנשי מינהלה ציבורית היו מעדיפים שמעשיהם לא יתגלו, שפרשיות לא ייחשפו. לעומתם, שופט בית המשפט העליון האמריקני, היהודי לואיס ברנדייס, אמר ש"אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר"…
צו איסור הפרסום ניתן במעמד צד אחד, שכן הנרצח אינו יכול להציג טענות, העתונות אינה מוזמנת להשיב והציבור – כלל איננו יודע עדיין על הרצח הטרי. הציבור, לצערי, איננו תובע את זכותו לדעת. זה חלק מאי ההבנה הנרחבת בארץ של מהות הדמוקרטיה.
האם יש ערך לצווי איסור הפרסום?
לפני ימים אחדים נחת (גם) במחשב שלי הדוא"ל הנפוץ תחת הכותרת: "הסיפור המלא והנורא של רצח משפחת אושרנקו מראשל"צ – אתם (כעט) הראשונים שיודעים". השגיאה במקור.
הדוא"ל פירט בצורה מלאה ומדוייקת את המידע על הרוצח, דמיאן קרליק. אני מודה, הסיפור נראה לי הזוי והשבתי למקורותיי שאינני מאמין. התבדיתי. הדוא"ל אמנם היה מדוייק.
ימים אחדים קודם לכן קבלתי את המידע על יעקב טייטל, הרוצח הסידרתי משבות רחל. הדוא"ל הגיע אחרי פרסום הידיעה על מציאת דירת המסתור שלו בשכונת הר נוף בירושלים. השולחים היו מאד הססנים במידע שלהם ואני יכולתי לאשר שהידיעה הזאת נכונה.
אנשי המשטרה עשו שימוש בנו, העתונאים, כבר לפני שנים רבות, כאשר שימשתי כתב לענייני משטרה. הנוהג לרוץ אל השופט לבקש צו איסור פרסום היה מאד לא נפוץ. אבל המשטרה ידעה לעשות שימוש בתקשורת – מצד אחד קבלנו את מלוא המידע, שלא הפריע לחקירה. מאידך, קבלנו מידע "מכוון", שכלל פרטים אשר נועדו להשפיע על החשודים והנחקרים. פרטים אלה לא תמיד היו נכונים, אבל סייעו לחקירה.
האם שיעור הפענוחים בעבר היה שונה מאשר כיום? מסופקני. אבל אז נשמר העיקרון, שמידע יהיה חשוף לציבור. כיום, כאשר אתרי האינטרנט, הדוא"ל והצוויץ מתרוצצים ברשת והמידע דולף, שוטרי החקירות מפסידים במירוץ ואין תועלת בצווי איסור הפרסום. להיפך, יש נזק.
כאשר אין מידע מוסמך, מתפרסמות ספקולציות (כל התקשורת מלאה ניחושים, שאת משפחת אושרנקו רצחה כנופייה קווקזית. דבר שאין לו יסוד) ושמועות חסרות שחר. אנשים שאין להם קשר לפשע, עלולים למצוא את עצמם חשודים וקבוצות אוכלוסיה שלמות מוקעות אל עמוד הקלון עד שמתפרסם המידע האמיתי.
אינני חושב, שהפרסומים השגויים עם העלמת מידע מן הציבור, הם מחיר ראוי כדי שרב פקד זה או אחר ירגיש יותר נוח. אותו קצין משטרה דואג, משום מה, להסיר את צו איסור הפרסום בדיוק בשעת שידור החדשות בטלוויזיה. האם זה באמת המועד שניתן לפרסם את המידע ה"אסור"?
ציטוט מבלוג קודם: איך איסור פרסום "הרג" את חיים ברלב

תסקוּפּים

 

 

כולנו מכירים את הסקוּפּ, אך לא עלה על דעתי שיש מלה דומה בעברית: תסקוּפּים (מילון אבן שושן). ומשמעה: עלילות דברים, תואנות.
זה לא דומה לסקופ?

 

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • ניקיון בקליק  On 5 בנובמבר 2009 at 16:24

  הדברים נכונים, אך בימים כאלה של פיענוחים מרעישים
  כל שופט נמוג ממול בקשה של חוקר משטרה

 • גלעד סרי לוי  On 7 בנובמבר 2009 at 17:51

  לצו איסור פרסום יש מטרות חיוביות
  הוא מאפשר חקירה סודית, מאפשר למשטרה למנוע מהחשוד לתכנן מהלכים שעלולים לשבש ראיות,ועוד

  אז אתה מעדיף בכל מקרה להקשות על חקירות, רק בגלל שזה באופן תיאורטי, שלא הוכחת אותו, יכול לשמש גם למטרות זרות?

  אתמהה

 • יאיר דקל  On 7 בנובמבר 2009 at 7:26

  גלעד,
  העובדה שהסתרת מידע מקילה על גורמי ציבור – בעיני היא מטרה זרה. מה שאסור למשרדי ממשלה, אינו ראוי גם לגבי המשטרה.
  הסתרת מידע עלולה להביא לנזקים ולעבירות, ואכן זה קרה והרבה.
  המטרה אינה מקדשת את האמצעים.

 • גלעד סרי לוי  On 6 בנובמבר 2009 at 10:55

  אבל לא הוכחת בכלל שהצוים הללו אינם מועילים
  או שניתנו למטרות זרות

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: