פרשת שמות בבני ברק

בני ברק היא ארץ אחרת. היא ארץ צפופת אוכלוסין, שבתיה המכוערים מתגבבים זה על זה. היא ארץ שבה אנשים לבושים בבגדים שונים מאשר תושבי תל אביב, למשל. בבני ברק אנשים הולכים ברחוב, כאילו אין מכוניות והנהגים צריכים להיזהר.
בני ברק היא ארץ אחרת ובכל זאת אנחנו לא נוסעים לתייר שם. זה לא אנטליה.
אבל בבני ברק מצאתי את הלשון העברית. משהו, שכמעט אינני רואה בארץ ה-Hi והBye- – שמות עבריים יפהפיים לחנויות.
שיטוט קצר ברחוב השומר, שחלקו נקרא כיום על שמו של הרב מפוניבז' – הרב כהנמן, מגלה את החנויות הודיה (לבגדי נשים) וסמוך אליה נמצא מרכז רימונים, שבו כתר הרימון (מרכז אירועים), עטרת הרימון (מרכז סיעוד) וגם מסעדת רימון סטייק (נסגרה). במרחק לא גדול מצאתי את המתחרה של עטרת הרימון – בית עטרת אבות, מרכז לקשישים סיעודיים. השם מכבד את בעליו והבנים את אבותיהם.
מי שמחפש מנורה לבית, ימצא לתפארת העברית את חנות מאורות. אבל כדי לקלקל את השמחה יש כאן גם חנות לבגדי ילדים ונוער ושמה, אוי לאותה בושה, Babies . ה"קידמה" הגיעה לבני ברק.
לא עשיתי דרך ארוכה כדי להגיע לעסק של גלידה במחירי סיטונאות והוא נקרא גלידלה.
אחרי שראיתי את כתר הרימון, גיליתי גם אולם אירועים מתחרה ושמו בישראל – שערי שמחה. לא הייתי מעלה על דעתי שם טוב מזה.
קצת מחוץ לשכונה, ברחוב ז'בוטינסקי המקשר בין תל אביב ופתח תקוה, נמצא ביתן המלך. חנות בגדים לגברים ונשים וגם טואלטיקה. בגדי מלכות לא גיליתי שם, אבל מחירים – תל אביב יכולה להתקנא.
אם נזקקים לאישפוז, יש בבני ברק בית חולים כשר למהדרין ושמו, כידוע, מעייני הישועה. שלט גדול מפנה את החולים מרחוב השומר. סמוך לשלט של בית החולים ניצב לתפארת קיוסק ושמו מיוחד: פיצוחי אמונה. לא הרחק משם מצאתי מציאה של ממש – שמה של חנות ספרים הוא למדן. וכדי להשכיל את הקונים נוספה הערה על השלט "ספרי קודש".
אינני יודע אם אנשים דתיים נזקקים יותר מן החילוניים לכלים חד פעמיים, אבל שם החנות למוצרים אלה גם הוא מיוחד. חד פעמית, הרשת הגדולה למוצרים חד-פעמיים, כתוב על השלט. באמת משהו חד פעמי.
לעומת זאת, נדמה לי ששמה של חנות נעליים אחת קצת גדול עליה. נעלה, נקראת החנות ברחוב רבי עקיבא. שם מאד מתאים נקרא על חנות כלי המיטה מצע חן שברחוב רבי עקיבא, המרכז המסחרי של העיר.
לקנות כלי בית אפשר בחנות עזרת חסד ברחוב ישמח משה. גם שמחה וגם חסד…
תחום המתנות מצטיין בשמות. איך אפשר למצוא משהו טוב יותר משכיות חמדה, שנמצאת ברחוב הירדן. וגם חוט השני מצאה חן בעיני מאד. שתי חנויות מתנות מתחרות בשמותיהן: שי לי לעומת שי פור יו. ועם זאת יש בבני ברק חנויות הכל בדולר אבל יש גם הכל בשני שקל…
לאנשים רומנטיים שמבקשים ממתקים מעוצבים יש חנות נשיקה ראשונה ברחוב הקישון. ואילו ברחוב רבי עקיבא עומדת לרשותכם פנינת חן. אבל חנות המתנות עם השם המקורי ביותר היא פתשגן, שנמצאת ברחוב עם השם המיוחד משאת האדמו"ר מקוצק.
ניסיתי למצוא את שלוחותיהם של רשתות בתי הקפה, קפה קפה, קפה ג'ו או ארקפה. השמות הלועזיים הללו לא באו בשטח השיפוט של העיר החרדית. לארומה מצאתי סניף אחד וגם הוא נמצא בקצה הרחוק של העיר, בפינת רמת גן, סמוך לקניון איילון. זה כבר כמעט לא בני ברק.
כאשר יוצאים מן העיר, נתקלים בשלט קניון הגבעה, המכוון אל הקניון שניצב קוממיות בגבעת שמואל הסמוכה. שם נמצאים בתי הקפה, שנעדרים מבני ברק ואין להם שמות יפהפיים כאלה.

אחרית דבר

כשסיימתי את כתיבת הפוסט סיפרתי לנכד בן החמש-עשרה: "הייתי בבני ברק וגיליתי שם שכיות חמדה".
הבחור פער עיני עגל ואמר "אני לא יודע מה זה שכיות חמדה".

תזכורת

שר הבטחון נסע בראש משלחת מפוארת לפריס ליריד התעופה וזכה לביקורת ציבורית קשה: הוא "לא ידע" על ההוצאות המושחתות שהוציא משרדו. כתבתי בפוסט קודם ברק אולי גאון אבל איננו חכם. אפשר להיזכר בכך היום.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 19 באוקטובר 2009 at 20:25

  אמונה, גם אני התלהבתי.
  תמר, יופי של רעיונות. אבל חלקם כבר תפוסים.
  בדקתי ומצאתי שכתר מלכות משמש לרהיטים, לתשמישי קדושה ויודאיקה וגם השם של גמ"ח ביגוד ואביזרים.
  משכן התכלת – שם חנויות לתשמישי קדושה.
  שאר הרעיונות – פתוחים לציבור.

 • תמר  On 19 באוקטובר 2009 at 8:38

  חנות לשמלות כלה – יופי של החלטה כלה
  בגדי נשים במידות גדולות – מידות נאות
  רקמה, כלי בית – מעשה רוקם
  טליתות – משכן התכלת, כתר מלכות
  קייטרינג למוסדות ואירועים – מכלכל חיים

 • אמונה  On 18 באוקטובר 2009 at 18:27

  פשוט גאוני 🙂

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: