איך "מעודדים" ישראלים לחזור – פרק נוסף

בשבועות האחרונים עסקו כותרות העתונים במחסור ברופאים בארץ. דיווחו על דיונים לפתיחת בית ספר נוסף לרפואה, נמסר שלצה"ל חסרים רופאים והוא יעודד צעירים ללמוד זאת במסגרת העתודה האקדמאית; ובהארץ היתה כותרת ראשית: מנכ"ל משרד הבריאות הורה על תוכנית חירום להבאת עשרות רופאים מגיאורגיה לישראל .
אז איך מעודדת מדינת ישראל רופאים לבוא לארץ? בשלומיאליות רבה.
אורלי יצאה ללמוד רפואה באוניברסיטת בודפשט ושם הכירה סטודנט משוודיה, מייקל. השניים סיימו את לימודי הרפואה והתחתנו. אורלי, כמובן, ביקשה לחזור לארץ ולעבוד כאן כרופאה. לא תהיה בעיה – אמרה. התעודות שלנו מוכרות על ידי האיחוד האירופי. זה לא מוכר בישראל? מייקל, שביקר בארץ פעמים אחדות, הסכים לבוא עם רעייתו לחיות ולעבוד בארץ הולדתה.
עד כאן הכל ורוד. אורלי הגיעה ראשונה ועברה כאן קורס בן חצי שנה לפני הבחינה לאישור תוארה בישראל. מייקל, מהנדס בהשכלתו ובעל תואר דוקטור ברפואה, ויתר על הקורס והודיע שיבוא לבחינה בלי קורס ההכנה. אורלי עברה בינתיים את הבחינה ו…
הוריה של אורלי ניהלו את כל ההתכתבויות והתהליכים הבירוקרטיים ושלחו את הטפסים המתאימים למשרד הבריאות. לכאורה, הכל פשוט. אזרחית ישראלית ובעלה מבקשים לבוא לשרת בישראל הזקוקה כל כך לרופאים.
אבל…
אנשי משרד הבריאות עיינו במסמכים וגילו שלמייקל אין כרגע אישור כניסה לישראל. הוא לא ביקש אישור כניסה, כי היה בארץ פעמים אחדות והיה ברור שהאישור יינתן אוטומטית כשיבוא לבחינה.
לא מספיק. בתקנות כתוב, שהוא צריך להיות בארץ חודשיים לפני הבחינה. תקנות!
וממה יתפרנס במשך חודשיים אלה אדם צעיר, שלמד עד עתה באוניברסיטה ולא חסך מזומנים? זה לא כתוב בתקנות.
משא ומתן שניהלו הוריה של אורלי עם משרד הבריאות לא הועיל. בית החולים איכילוב הציע לטפל בנושא, אך העלה חרס. פנתה האם בשאלה: מה לעשות? איש משרד הבריאות השיב בשלווה: שייגש לבחינה בעוד חצי שנה.
מייקל התייאש וביקש את אשתו הטריה לנסות מוצא אחר. הם שלחו את קורות חייהם לבתי חולים בשוויץ ומשם קיבלו תשובה חיובית. בית החולים קיבל על עצמו לטפל בכל הנושאים הבירוקרטיים.
מזה למעלה משנה עובדים שני רופאים צעירים בשוויץ. לא בישראל.
סיכם אביה של אורלי: "קראתי את הכתבה בעתון, שמביאים רופאים מגרוזיה. לא יאומן. ואני לא צריך להסביר את ההרגשה שלי. מאד כואב לי שהבת שלי במקום להיות במדינה שבה אני חי, צריכה להיות במקום זר".
מסקנה: יש תקנות. אין רופאים.
באוקטובר כתבתי את הפרק הראשון בסידרה איך "מעודדים" ישראלים לחזור. סיפורו של אורן מור (אריאב) שודר בקול ישראל וראה זה פלא, משרד התחבורה התעורר ורשיון הנהיגה הושג.

מחקר ללא רגליים

לפני ימים אחדים פורסמה הידיעה על "מחקר" שנערך בבריטניה וכותרתו: ירקות ופירות אורגניים אינם יותר מזינים מירקות ופירות רגילים.
קראתי ונדהמתי. הרי אף אחד לא טען שירקות ופירות אורגניים מזינים יותר. תמיד טענו שהם רעילים פחות, כי אין בהם חומרי הדברה. נזכרתי בעתונאית מיכל הולצמן ז"ל, שבאה יום אחד למערכת ובידה עתון עם מודעות ענק של חברת מזון וכותרתן: "המוצר שלנו – ללא כולסטרול". מיכל צחקה: אבל במזון הזה אין כולסטרול ולא היה, לא של החברה המפרסמת ולא של אף חברה אחרת. הפרסום מדוייק בעובדה, אבל מטעה את הציבור. מטעה וזוכה.
רחל טל שיר, העוסקת בנושאי בריאות, פרסמה בהארץ בהרחבה את תגובתה. 
 

ניצחון פירוס של אהוד ברק

ב-2 באוקטובר 2008 כתבתי כאן "אהוד ברק, אולי הוא גאון אבל לא חכם". דומני, שהייתי כמעט היחיד. שהציג דעות ועובדות החולקות על המיתוס של יו"ר מפלגת העבודה.
ברק ניצח במפלגתו ניצחון פירוס. היום, התקשורת מלאה ביקורת על התנהלותו. 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 10 באוגוסט 2009 at 17:12

  אתמול והיום (9-10.8.2009) שודר סיפורה של אורלי לברון ברשת ב'. היום הציגה כתבת קול ישראל את התגובה הרשמית של משרד הבריאות: אין בכלל תקנה המחייבת "חותמת בדרכון".
  שמעתי ונדהמתי. איך לומר בנימוס: משרד הבריאות אינו מדייק.
  משפחת לברון מאד פגועה שאורלי ובעלה אינם בארץ. המשפחה לא המציאה את הסיפור המופלא שמשרד הבריאות דורש חותמת בדרכון חודשיים לפני הבחינה. יתר על כן, הם פנו במכתבים אל משרד הבריאות, כולל פניה אל שר הבריאות, ונענו בשלילה.
  אחרי השידור ברדיו, במשרד הבריאות הבינו את התנהלותם המטומטמת ומישהו המציא סיפור כיסוי. חבל שמשרד ממשלתי אינו אומר אמת ואינו מודה "נכשלנו".

 • יאיר דקל  On 9 באוגוסט 2009 at 15:05

  לגלעד,
  אינני מבין את תגובתך. לא צריך להחזיר ישראלים לארץ?
  לא כתבתי ולא יוצא מדברי ש"מי שחי בחו"ל חושב שצריך ליפול לרגליו". מה שיוצא מדבריי – לא צריך להיות טיפש ולשים מכשולים בירוקרטיים מיותרים.
  לגלי, הייתי מאד רוצה לעזור בעניין משרה, אבל קצרה ידי. אני מאד מקווה שיימצא פתרון.
  עם זאת, החזרת רופא לארץ, אינה סותרת מציאת עבודה בתחומים אחרים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 9 באוגוסט 2009 at 9:32

  איריס,
  לדעתי החשיבות של המחקר הזה שולית.
  הרעיון מאחורי ה"אורגניות" הוא רב פנים, ורק חלק קטן ממנו הוא התזונה כפי שהיא נמדדת במכוני מחקר.
  הכיוון של משק אורגני הוא מבורך, וחבל שקמים כל פעם אנשים שמנסים לגמד את החשיבות. מי אלו האנשים האלו? לא יודע, אבל תנסי לברר על פיתוח עגבניות ללא ויטמינים, ומי עומד מאחורי זה…

 • שאול  On 9 באוגוסט 2009 at 0:00

  די רוצים או לא יש כבר מדינה ויש אוייב טיפש שדואג שהיא תתקיים .

  הסולידריות שקיימת היכן שהיא קיימת לא קיימת בגלל תחושת אחוה אלא בגלל הפלסטינים

  שאנשים יפסיקו לרחף ויראו את המציאות. ציונות החא לא דת ישראל שמצדיקה נעשה ונשמע

 • גלי  On 8 באוגוסט 2009 at 22:18

  היא מכשירה אותנו כאן בארץ ומשקיעה בנו עד לדוקטורט ומעבר. ואחר כך אנחנו לא יכולים בשום אופן למצוא כאן עבודה.
  אני דוקטור אחרי חמש מלגות פוסט דוקטורט שקבלתי מות"ת ועוד כמה קרנות ואני לא מצליחה בשום אופן למצוא כאן עבודה מזה למעלה משנתיים. אז מה אתה רוצה שאני אגווע כאן ברעב? פשוט כל מערך ההוראה חסום בפנינו הדוקטורים ואני מדברת על משרד החינוך, על המכללות וכולי. אז מכיוון שאנחנו צריכים להתקיים ולאכול ואנחנו מקבלים תשובות סירוב מכל מקום בארץ אין ברירה ועוזבים את הארץ.
  נראה אותך מוצא לי עבודה כאן במערך ההוראה בארץ במקום כלשהו שיסכים לקבל אותי להוראת מדעים. בבקשה אם תמצא לי עבודה כזו תפנה אלי לכתובת האימייל שלי דרך האתר שלי.
  כל הדוקטורים והבכירים מקרובי משפחתי ומקרובי כבר עזבו את הארץ ולמעשה אני האחרונה מהמקרובים לי שנשארתי בינתיים בארץ…

 • גלעד סרי לוי  On 8 באוגוסט 2009 at 20:59

  מי שחי בחו"ל חושב שכולם צריכים ליפול לרגליו ברגע שנהיה לו קצת פחות נוח שם?

 • איריס  On 8 באוגוסט 2009 at 19:19

  לא מדוייק מה שאתה אומר. הטענה לגבי אורגני אינה מוגבלת להיעדר רעילות. נושאים נוספים, הנדסה גנטית, שימור והקפאה ושיטות הארכה של חיי מדף ועוד, הטענה המשתמעת היא שהירק או הפרי "שומר על יותר ויטמינים" או משהו כזה. גם לגבי הדברה, הטענות נגדה הן לא רק במישור הרעילות אלא פגיעה בתזונה של הפרי.
  יש חשיבות למחקר הזה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: