הדיבוק נכנס בי

הלכתי לראות את הצגת הדיבוק באנסמבל עתים, כשמהדהדים בי הזכרונות של ההצגה המיתולוגית בתיאטרון הבימה עם חנה רובינא האגדית וחיקוייה (החיוורים משהו) שהיו אחר כך. גיליתי עולם אחר. תיאטרון אחר. חוויה אחרת, עצומה ומדהימה.
אנסמבל תיאטרוני שכובש ומהפנט את הצופה. תנועה, משחק, דימוי ורמיזה משתלבים בסיפור סמלי, המשלב את המיסטיקה של הקבלה עם אמונה דתית ועם רמזים לאקטואליה דתית-חברתית.
הסיפור הפשוט לכאורה, הופך לקסם של ממש. עולם אחר.
שני צעירים בעיירה מבטיחים להשיא את ילדיהם זה לזו. שנים רבות עברו והבן, חנן, תלמיד חכם ועני, נספח אל שולחנו של הגביר. הוא מתאהב בלאה, בתו של הגביר, אבל האב מבקש להשיאה לאחר – לבנו של איש עשיר. האב אינו מזהה את חנן כבנו של חברו משכבר הימים ואינו זוכר את ההבטחה שהבטיחו להשיא את ילדיהם.
חנן מת ונכנס כדיבוק בגופה של לאה. רב העיירה מנסה להוציא את הדיבוק ולאה מתה בעת הטקס ומתחברת עם אהוב לבה המת.
לא הרחבתי בתיאור הפרטים, כי לא סיפור המעשה (הידוע היטב) הוא החוויה של התיאטרון הזה. החוויה היא בתנועה, באורות, בתלבושות ובמשחק-של-תנועה.
הצופה יכול לחשוב על הדימויים שההצגה מראה: תפיסת האחדויות בקבלה, איחודם של האוהבים המשקף את איחודו של עם ישראל עם אלוהים, כוחות האופל כנגד כוחות האמונה, אלוהים והשטן, הטוב והרע. אפשר להקדיש מחשבה למלחמות האור בחושך והדוגמאות האקטואליות שלהם. אפשר לחשוב על ההתגלות האלוהית והקשר עם בני האדם. אבל אפשר גם להתייחס לדיבוק כהצגת תיאטרון – לחוות את התמונה, את התאורה והתפאורה ואת המשחק יוצא הדופן של השחקנים, שמעלים את הטקסט לרמה של חגיגה. חגיגה תיאטרונית.
התוכניה מציגה את הרקע הקבלי-דתי של החתונה-שאיננה-חתונה ומסבירה את שלל הדימויים. רינה ירושלמי, מייסדת אנסמבל עתים והבמאית של הלהקה, מדברת בתוכניה על המחזה המשקף את התופעה של פנאטיות דתית, שהולכת ומתגברת בכל העולם בצמידות לקיצוניות לאומנית. אפשר לראות את ההצגה גם במשקפיים אלו.
אני מעדיף את דבריה של רינה ירושלמי במקום אחר בתוכניה, על כך ש"בהצגה הזאת… עשינו הכל כדי להגיע לחוויה מיסטית".
לי הייתה חוויה כזאת.
אינני בטוח שכל אחד יחווה את זה. יש מעדיפים תיאטרון, המחקה טלנובלה בטלוויזיה.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: