משהו מוזר בדיווח על שפעת החזירים

ארגון הבריאות העולמי החריד את העולם עם גילויה במקסיקו של שפעת החזירים. מאז ועד היום מפציץ ארגון הבריאות במידע מאיים על המגיפה שעלולה להקיף את העולם. אמצעי התקשורת בארץ מדדים בעקבותיו בידיעות מפחידות על התפשטותה של שפעת החזירים – היא נתגלתה בדרום אמריקה, עברה לארצות הברית, הגיעה לאירופה וגם התגלתה באסיה ונורא מכל – אנשים אושפזו בבתי חולים בארץ בבידוד עם… שפעת קלה. כל גילוי מתפרסם בכותרות מפחידות.
לפני שבועות אחדים החליט משרד הבריאות, שצריך להוריד בדרגה את המחלה האיומה והתחילו להתייחס אל שפעת החזירים כמו אל שפעת סתם. עד שקרה האסון: שמעון עזרן בן 35 מירוחם נפטר מסיבוכי המחלה. בני משפחתו היפנו תלונות אל בית החולים, שלא זיהה את המחלה ולא דיווח למשפחה עליה והגרוע מכל – לא הצליח למנוע את המוות.
צר לי על המנוח ואני מבין את צערה של המשפחה על האסון. אבל בין האסון הפרטי ובין העניין הציבורי יש פער גדול.
את הפער יוצרים אמצעי התקשורת. הם לא מדווחים לנו פרט אחד, פרט קטן. משום מה, כל אמצעי התקשורת כמו עשו אגודה אחת להעלים מאיתנו כמה מתים משפעת-לא-יוקרתית, שפעת רגילה.
אם זכרוני אינו מטעני, שפעת (רגילה. כן, רגילה) איננה מחלה קלה והסיבוכים שלה מסוכנים. אינני מתכוון לחום עם קצת כאבי שרירים, שמשכיבים אותנו במיטה לכמה ימים. אני מתכוון למקרי השפעת, שמגיעים אל בתי החולים. יש כאלה ומספרם די גדול. אבל אין לכך כל איזכור בתקשורת.
מי שירצה להרחיב דעת, ימצא בויקיפדיה הרבה מידע מעניין על השפעת. שם נאמר כי מדי שנה חולים במחלה 10-20 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, אחד מכל 10 מבוגרים ואחד מכל שלושה ילדים… 20 אחוזים מהחולים במחלה מפתחים סיבוכים. בין הנפוצים שבהם: ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס. מדי שנה מתים בארצות הברית לבדה כמאה אלף בני אדם מסיבוכים של מחלת השפעת. על פי נתוני משרד הבריאות, בישראל בכל שנה מתים בין 500 ל-1,000 איש משפעת רגילה‏‏.
הערה: בוויקיפדיה עדכנו את הנתון ואני העתקתי את הנתון המעודכן.(22.12.2009)
מעניין, על אלפים המתים בארץ כתוצאה מסיבוכי שפעת איננו יודעים דבר, אבל על כל מקרה בודד של שפעת חזירים קלה – יש דיווח מלא ומופרז. רבותי אנשי התקשורת, דרושה קצת מידתיות.
למתעניינים: פוסטים מעניינים על מחלת השפעת מצאתי בבלוג של רועי צזנה ובבלוג של אריה מלמד-כץ ציטוט מאריה מלמד-כץ: "יש לזכור, ששפעת 'רגילה' גובה את חייהם של כמיליון בני אדם בעולם מדי שנה".

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבישי מתיה  ביום 8 באוגוסט 2013 בשעה 10:12

  2010: מעולם לא היתה מגיפה בשם שפעת החזירים. כל כך הרבה ברברת על שום דבר

  • יאיר דקל  ביום 8 באוגוסט 2013 בשעה 10:23

   אבישי,
   כתבתי את הדברים ב-2009 ודבר לא השתנה מהותית.
   התחושה שלי, שגם היום יוצרים פאניקה מלאכותית ומוגזמת.

 • יאיר דקל  ביום 3 באוגוסט 2009 בשעה 16:10

  היום (3.8.2009) הופיעו אנשי משרד הבריאות בפני ועדת הכנסת. הנה הדיווח מאתר הארץ: "התחלואה בשפעת החזירים צפויה להידמות לתחלואה בשפעת עונתית רגילה, המוערכת בכ-700 עד 1,000 נפטרים בממוצע בשנה".
  אני מדגיש ששפעת החזירים דומה לשפעת רגילה, שממנה יש כמה מאות מתים בשנה.
  אתר אן אר ג'י של מעריב ואתר וויינט של ידיעות השמיטו את הפרט הקטן הזה.
  כתבתי בפוסט שהתקשורת רוצה ליצור פאניקה. עכשיו יש הוכחה נוספת.
  קוראי היקרים, קחו את הכל בפרופורציה.

 • יאיר דקל  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 23:20

  ראשית, אין חיסון נגד שפעת החזירים. כשיהיה חיסון, יהיה טעם לדון אם הוא כדאי או מסוכן.
  נקודה חשובה שאיש לא הגיב עליה כאן: אין פרופורציה בין הפרסום על שפעת החזירים ובין אי הפרסום על שפעת רגילה. עובדה, שמדי שנה מתים בארץ מאות (ואולי אלפי אנשים) משפעת והדבר אינו מתפרסם. הציבור צריך לדעת את המידע המלא ואז ניתן לשקול אם שפעת החזירים חמורה, חמורה מאד, אסון או סתם ניפוח שייגווע כמו איומים אחרים שצצו, פורסמו ונעלמו.

 • רוני ה.  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 11:04

  אתה כנראה לא עוקב… עד החודש האחרון התקווה היתה שאפשר לבודד את החולים בשפעת החזירים ולמנוע מגפה עולמית. לפני כשבוע ארגון הבריאות העולמי הודיע שהמגפה כבר בלתי ניתנת לעצירה והנחה את המדינות השונות להיערך למגפה ולרכוש חיסונים.

  אני לא בקי לגמרי בעניין החיסונים – נדמה לי שיש חיסון אוראלי שכרגע בהכנה והוא אמור להיות מופץ לקראת החורף.

  אני לא בטוח שהבנתי את השאלה שלך לגבי החיסון: השנה צריך שגם הצעירים יתחסנו ואם התקשורת לא תעשה את עבודתה, הצעירים יחשבו שזאת שפעת רגילה ולא יתחסנו.

  תופעות הלוואי – נכתב עליהן בעיתונות. סוג החיסון ידוע (למרות שמדובר בסוג נגיף חדש) וגם תופעות הלוואי מוכרות. מהירות פיתוח החיסון אינה שונה מבכל שנה – כל שנה החיסון נגד שפעת מפותח בתוך אותו הזמן (כמה חודשים) כי זה הזמן שבו יודעים אילו נגיפי שפעת צפויים לקראת החורף.

 • גיל  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 10:25

  מאחר ולא עושים בדיקות אמיתיות בקרב האוכלוסיה, לא ניתן לדעת עד כמה באמת היא נפוצה או לא. כך או כך, השפעת בכל מקרה הרי כבר הוגדרה כמגפה על ידי ארגון הבריאות העולמי, אז לא ברור לי לאיזה שלב נוסף אתה מחכה. אני חושב שהשפעת כבר מזמן כאן, מתרוצצת לה וגם בהחלט מדביקה אנשים רבים. העובדה היא שנפטר עד עכשיו רק אדם אחד – וכנראה שגם הוא יכול היה לצאת מזה אם היו מטפלים בו באופן נורמלי ובזמן.

  לגבי האוכלוסיה שרגילה להתחסן כל שנה : אין בין החיסון השנתי של שפעת לבין שפעת החזירים דבר וחצי דבר. גם החיסון עצמו אינו מחסן בפני כל סוגי השפעות הנפוצות בישראל. וממילא החיסון לא תופס משנה לשנה.

  יש טעם רב בלדבר על עמידות הגוף באופן כללי בפני מחלות ועל חוזקה של מערכת החיסון של הגוף. אבל באמת שאין לזה שום קשר לחיסון השפעת.

  לגבי תופעות הלוואי – איך בדיוק אתה יודע מה הן תופעות הלוואי של החיסון כשעוד אין חיסון כזה ? אולי אתה נביא ? ואולי אתה סתם לא מבין שגם חיסון שכוונתו לעשות טוב, יכול לעשות רע מאוד במיוחד שזהו חיסון שפותח במהירות רבה ועבר מעט מאוד בדיקות (צריך באמת להזכיר את חיסון הפוליו שגרם למחוסנים להדבק בפוליו?).

 • עמית  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 9:50

  אבל לא בטוח שהפעם התקשורת אשמה – אלא המציאות.
  המציאות היא שעל שפעת עונתית יודעים די הרבה. יודעים למשל כמה היא מדבקת, יודעים בממוצע כמה מתים ממנה בשנה ומי, ויודעים לעשות נגדה חיסון שיעילותו בינונית.
  על שפעת החזירים לא יודעים הרבה. אין חיסון, וכנראה לא יהיה חיסון בטווח של החודשים הקרובים. ובעיקר לא יודעים הרבה על אחוז התמותה. אם נתעלם ממוקד ההתפרצות ונתרכז לרגע בארה"ב – ארץ הסטטיסטיקות, אז נפטרו מן המחלה קצת מעל חצי אחוז מהחולים, שזה מעט יותר גבוה מאחוז התמותה של שפעת עונתית. מה שמדאיג במיוחד הוא השונות הגדולה. במדינת ניו יורק כמעט 2 אחוז מהמקרים הסתיימו במוות (יותר מ פי 4 מאחוז התמותה של שפעת עונתית), בוויסקונסין הרבה פחות מפרומיל. יותר מכך, מניתוח הנתונים לאורך זמן עולה שאחוז התמותה עולה מעט, אך בעקביות, מאז החלו הבדיקות הקפדניות בארה"ב.
  כל זה מעיד בעיקר כמה לא יודעים, וכמה מדובר בסיכון.

  צריך לזכור בדיוק מהו סיכון. יש סיכוי סביר שהוא לא יתממש (כפי שהיה עם שפעת העופות לפני כמה שנים), אבל עדיין מדובר בסיכון ממשי. אם הסיכון לא יתממש (כפי שקרה עד עכשיו בישראל), היה קל "לרדת" על התקשורת על היותה מנפחת סיפורים.

  אבל ההשוואה לשפעת הרגילה אינו נכון. שפעת עונתית רגילה אינה "סיכון" במובן שיודעים די הרבה עליה ועל פגיעתה באוכלוסייה. על שפעת החזירים יודעים מעט מאד, ומה שיודעים – מאד מדאיג, לפחות ברמת התרחיש הגרוע. ועל זה התקשורת מדווחת.

  מה יהיה בסוף? נקווה שכלום, שנוכל להמשיך לרדת על התקשורת, אבל במקרה הזה אני חושב שכיום התקשורת מדווחת על סיכון ממשי ועושה זאת באופן סביר.

 • רוני ה.  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 9:45

  שפעת החזירים כרגע עדיין אינה נפוצה והיא עוד לא הגיעה לשלב המגפה. מאחר שהגיעו למסקנה שכבר אי אפשר לבלום אותה, היא צפויה להתפשט בחודשים הקרובים כמו שפעת ואז יגיעו הקורבנות.

  גם אם התמותה משפעת החזירים היא כמו משפעת רגילה, ההבדל הוא בחיסון של האוכלוסיה. לאוכלוסיה יש חיסון טבעי נגד השפעת הרגילה בגלל היחשפות בשנים הקודמות ובנוסף לזה יש אוכלוסיה גדולה שרגילה להתחסן כל שנה ולכן הנזק שלה הוא מועט "יחסית". שפעת החזירים אינה מוכרת והאוכלוסיה לא מחוסנת מפניה ולכן גם אם שיעור התמותה הוא דומה באחוזים, המספרים המוחלטים יהיו גבוהים בהרבה. בנוסף לזה, כמו שאמרתי, משפעת החזירים מתים גם אנשים צעירים (בניגוד לשפעת רגילה שממנה מתים בעיקר קשישים) ולכן צריך שגם הצעירים יבינו את הצורך להתחסן.

  לגבי החיסון – אני מניח שהוא אמור לחסוך מאות או אלפי קורבנות בנפש. יחסית לזה תופעות הלואי שלו (נדמה לי שמדובר בעיקר באלרגיה במקרים בודדים) הן שוליות.

 • גיל  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 9:08

  שפעת רגילה גובה בישראל כמה מאות קורבנות מדי שנה (בדרך כלל בחורף). שפעת החזירים עד עתה גבתה קורבן אחד (וטפו טפו שלא יהיו יותר).

  אז זה נכון ששפעת החזירים מדבקת הרבה יותר, אבל זה לא אומר שמתים ממנה יותר ! זה הבדל גדול.

  לגבי חיסון – למה להתחסן נגד משהו שלא גורם נזק ל – 99% מן האנשים ? אתה יודע מה תופעות הלוואי של החיסון ?

 • רוני ה.  ביום 28 ביולי 2009 בשעה 8:03

  שפעת החזירים מסוכנת יותר מהשפעת הרגילה. נדמה לי ש-35% אחוזים מהאוכלוסיה צפוים לחלות בה (לעומת 10-20% בשפעת הרגילה). בנוסף לזה, פרופיל הנפגעים בשפעת החזירים הוא שונה והיא פוגעת הרבה יותר באנשים צעירים ולא בקשישים.

  לכן חייבים לעורר מודעות לצורך בחיסון, גם אצל אוכלוסיות שלא רגילות להתחסן. בלי החיסון עלולה להיות כאן מגיפה קשה בהרבה מהשפעת.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: