טיפול אמיתי באמהות מתעללות ובקהילתן

אמא טליבן ואחריה האמא המרעיבה, שתיהן עלומות שם ופנים, ולפניהן האברך ישראל ולס, שהרג את בנו התינוק בן שלושה חודשים – כולם מעלים לתודעה הציבורית את קהילת נטורי קרתא ואחיותיה בירושלים עיה"ק.
התגובה של הקהילה למעצרם של עבריינים, היא התפרעויות ברחובות, שריפת מכולות אשפה, תקיפת שוטרים ועוד מעשי אלימות. כך נהגו גם בדרישתם לסגור את החניונים בשבת בירושלים.
למעשה, כמו ריטואל קבוע מתקיימות בירושלים "מהומות השבת". כדי לגוון, יש הפגנות של חרדים גם כאשר צריכים לסלול כביש או לבנות שכונה במקום שנתגלו עצמות בבתי עלמין עתיקים. עדת נטורי קרתא ואחיותיה מפגינה באופן קבוע את היבדלותה ואת התנגדותה למדינת ישראל.
המהומות וההתפרעויות של חרדים, מעוררות תגובה פבלובית של חילונים נגד החרדים; נגד לובשי השחורים; נגד הדתיים בכלל; נגד, נגד, נגד…
לעתים, מנסים להסביר לנו, החילוניים, את פשר ההפגנות המוזרות הללו. אחד ההסברים – תמונות של יהודים עטורי זקן ופיאות מוכים על ידי שוטרים, הינן זרז מצויין לגיוס תרומות. כך, למשל, ראיתי בחדשות בטלויזיה (לשניות מועטות) את המפגינים החרדים ניצבים עם שלטים גדולים באנגלית(!) אולי כדי להסביר לצרכני המידע, לתורמים, את פשר האירועים. מיידוף תרם את חלקו, כי המהומות השנה בירושלים היו קשות יותר, שכן יבשו מקורות התרומות.
המחלוקת בין הישראלים לבין הכופרים בקיומה של המדינה, אינה חדשה. נטורי קרתא התנגדו להקמת המדינה ערב הקמתה וביקשו את חסותו של המלך עבדאללה. נציגים של אחיהם מארצות הברית המשיכו במסורת ולפני חודשים אחדים היו בביקור נימוסין אצל אחמדינג'ד בכנס להכחשת השואה (הסרט מתרוצץ באינטרנט ומעורר זעם).
את העימות הקשה עם משליכי החיתולים המצחינים ומציתי המדורות במרכז העיר ספגו, גם הפעם, השוטרים. ההרגשה בציבור היתה שהמשטרה לא זכתה לגיבוי של הממשלה. רק אחרי ביקורת ציבורית, הופיעו שר זה או אחר ובמלים רפות גינו את המתפרעים.
לכאורה, אנחנו אמורים להמשיך להתעלם מן העימות הקשה הזה ולהשלים עם התופעה, שיש יהודים מנאצי ישראל. אפשר גם להרים קול צעקה ולדרוש עונשים קשים למתפרעים ועונשים חמורים ביותר לאמהות המתעללות (האב שהרג את בנו נידון כבר לשנות מאסר). זה מקל על ההרגשה ותורם לתחושה ש"הענשנו את החרדים האלה"…
לדעתי, הדיון הציבורי פנה אל הצד הקל, אל הצד הייצרי, אל התחום השולי – אל הענישה.
מי שצריך לטפל בבעיה בצורה רצינית היא הממשלה, והממשלות הקודמות מעלו בתפקידן הממלכתי בכך שהזניחו את הבעיה של יחסי ישראל עם תושביה הקיצוניים הללו.
מן הראוי, שראש הממשלה מרובת השרים המיותרים יטיל על מי משריו (יש ביניהם גם מוכשרים) לבדוק את הנושא לעומקו ולחפש פתרון. לא פתרון של מינוי ועדה, שאיש אינו מתייחס ברצינות להמלצותיה. יש לבקש פתרון מעשי, לאחר בדיקה אמיתית של צורכי העדה החרדית ודרישותיה. אין לי ספק, שיש להם דרישות שניתן ואפשר להיענות להן. מאידך, צריך לנהוג ביד קשה באותם תחומים שהם עבירות פליליות. זאת מדיניות שהממשלה צריכה להתוות. לא המשטרה.
הדרך של עצימת עין חלקית בפני התפרעויות בצד כניעה חלקית לדרישות – פשטה את הרגל.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יונתן  On 23 ביולי 2009 at 1:16

  ויותר מזה,לפעמים כדי שאפשר יהיה להגיע להסכמות סבירות מבחינתנו צריך לתת לצד השני לשבור את הראש עד שיתייאש.

  על מה אפשר היה לדבר איתם עכשיו,במקרה המעצר של האם?

  אי אפשר לפחד מעימותים ולתת לכל קבוצה בריונית לשלוט במדינה כרצונה,ההבנה וההסכמה יגיעו אחרי שיבינו שכוח לא יעבוד ורק אז.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 22 ביולי 2009 at 21:37

  אפשר להתייחס לגלים בים כבעיה, ואפשר ללמוד להסתדר איתם.

 • יאיר דקל  On 22 ביולי 2009 at 16:38

  ליונתן, גיל ורוני,
  אם לא מנסים – לא משיגים דבר. כיום, גם נכנעים וגם נכשלים.
  קל להגיד ש"הם" לא מוכנים לדבר ו"הם" רק רוצים שהמדינה תיעלם.
  בלי להידבר איתם – קל להגיע למסקנות, שאין להן בסיס. מאידך, הידברות עשויה להביא לשינוי ושיפור. זה הבסיס לכל תורת הגישור, שמביאה לפתרונות במקומות שנראו בלתי פתירים.
  לאיריס – לא הילדים הם לב הבעיה. העדה ורבניה הם הבעיה, שחוזרת ותחזור גם בעתיד. לילדים צריך לדאוג, כמובן. אבל כדי לפתור בעיה עקרונית קשה ומתמדת – צריך להכיר בה ולגלות את שורשיה. אז אולי אפשר לפתור או לפחות להקל.

 • איריס  On 22 ביולי 2009 at 13:38

  למרבה הצער יש גם מידה של הגיון וצדק בהתנהלות החרדים במקרה הזה. יתכן שהאשה עברינית הראויה לענישה (ומצד שני,יתכן שלא), זו לא הנקודה.
  השאלה היא של סמכות וצורת טיפול. אין טעם לאכיפה החלקית והשערוריתית הזו, זה בטח לא מועיל לקטינים. במקרים כאלה אפשר לדרוש התערבות, באמצעות מוסדות הקהילה. החרדים יודעים היטב כמו שאני יודעת שהאכיפה הפלילית בישראל, בעיקר בתחום הזה היא ספוראדית שרירותית ומרושעת פעמים רבות, ומוטה שלא ממין העניין לפי דעות קדומות.
  מדובר פה על מאבק כוח והדבר האחרון שמעניין את המשטרה ורשויות המדינה הוא טובת הילדים. ותגובה לטור דה פורס הזה, קיבלו מלחמה. בעיני זה נפסד ונלוז ולא מקצועי.

  אין לקשור את העימות הפוליטי בין הקהילות השונות, לנושא הפרטני שהוא אמור להיות לב העניין. הבעיה שהמגזר הממלכתי, אף יותר מן החרדי, מתייחס לילדים כאל פיונים מתכלים במלחמות לא להם. דוקא בנושא של זכויות ילדים וטובת המשפחה הייתי באופן טבעי חושדת שמבין שתי המערכות, זו של החרדים נאורה יותר.
  מתוקף החשיבות שהם מייחסים למוסד המשפחה.

  בעיני יצא לטובה שהעימות מחדד את המגרעות במערכות הממלכתיות כולל הנושא הפסיכיאטריה, בתי החולים, וכל השחיתות הקיימת. בזמן שאומרים לחרדים שבתי החולים והרפואה המודרנית הם "נאורים" העיתונים מלאים בדיווחים מזעזעים כמו מה שקרה ברומניה ועוד ועוד. הרבנים אולי לא ממש מאוזנים אבל הם בטח ובטח לא טפשים.

 • רוני  On 22 ביולי 2009 at 11:26

  כל מילה.

 • גיל  On 22 ביולי 2009 at 11:22

  וזה לא עניין יצרי בכלל, אלא עניין ניהולי וחינוכי ממדרגה ראשונה. אם נתחיל לנהל משא ומתן עם כל מי שמפעיל אלימות כנשק – נגיע מהר מאוד למקומות רעים מאוד (ואנחנו כבר שם למען האמת).

  פרט לכך, הם מוזמנים להציג דרישות דרך המערכת הלגיטימית של הצגת דרישות לפרלמנט.

  העובדה שהם שונאים את המדינה ויש להם אמונה כזו או אחרת, לא צריכה לגרור משא ומתן ולא צריכה לגרור יחס מיוחד. הם יכולים כולם לקום ולעבור לארה"ב/קנדה או כל מקום אחר.

 • יונתן  On 22 ביולי 2009 at 10:51

  הדרישה של העדה החרדית היא שהמדינה תעלם ושכולנו נחכה לבוא המשיח.

  מעבר לזה יש כאן את הסיפור הרגיל של עדה שהנרטיב שלה בנוי על התנגשות עם השלטון,ברגע שיקחו מהם את הנרטיב הזה הם יתפרקו ולכן ראשי העדה יזינו אותו ע"י עימותים וזה לא משנה אם הם יתעמתו על חניונים,אמהות ושאר ירקות.

  הדרך היחידה לטפל בהם היא לבודד אותם משאר החרדים ולנהוג ביד קשה בכל מני שחושב שחוקי המדינה לא נוגעים לו וזה לא משנה אם קוראים לו הרב שליט"א או האברך החשוב.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: