דודו טופז לא איש חשוב

דודו טופז ממלא את העתונים (12-15 עמודי חדשות ביום אחד!) ופותח את מהדורות החדשות בטלויזיה ומשדרי האקטואליה ברדיו אינם חדלים לסקור את מעשיו. נדמה לי שרק מן העתונות החרדית הוא נעדר.
האם אתם מרגישים ביקורת במשפטים הראשונים שכתבתי? – כן, בהחלט. אני אפילו מודה שלא קראתי את כל הסקירות, הפרשנויות, המידע והדיווח. רק את הכותרות קראתי. וזה לא משום שאינני אוהב רכילות. להיפך, אני שש על כל סיפור מרגש ומעניין.
אבל דודו טופז לא איש חשוב. הוא מאד ידוע, מאד מפורסם, אבל לא חשוב.
לפני שנים אחדות ניסיתי להוסיף ידע בשפתו של שייקספיר ולמדתי בקורסים של הבריטיש קאונסל. באחת ההפסקות, ישבתי לשיחה עם תלמידה אחרת, אשה במיטב שנותיה, ושוחחנו על הנושא האקטואלי באותם ימים – מותה של הנסיכה דיאנה. "היא לא היתה אשה חשובה", אמרתי. "היא עסקה בצדקה וביחסי ציבור לבית המלוכה, אבל לא עשתה שום דבר חשוב".
את הבעת פניה הנדהמת של בת שיחי – אינני יכול לשכוח! כמו חרב עליה עולמה לשמע דברי הכפירה שלי…
אילו פגשתי באותה אשה והייתי אומר דברים דומים על הראשון בבידור, בוודאי היתה זועמת, איך אני מעז… אבל הוא באמת היה ראשון בבידור. לא ראשון במדע, לא ראשון בצבא, לא ראשון בפוליטיקה (המשוקצת), לא ראשון בצדקה. כולו בידור.
אני נהנה מתיאטרון טוב, אני מוקסם מקונצרט מעולה, אני מתפעל מספר טוב. האם שחקן בתיאטרון או בדרן בטלויזיה הם האנשים שמחוכמתם אתפעל? לא. הם אנשים, שמקצועם הבידור, או הנגינה, או ההצגה. זה המקצוע, שמביא להם את הפרסום. את ההתעניינות הציבורית. כאשר הם בביתם הפרטי – הם אנשים חשובים לבני ביתם. לא לי.
כאשר נחשד דודו טופז על ידי המשטרה בעבירות, והדבר דלף לתקשורת, הוא עלה לכותרות. הוא נושא חם ומעניין. הרבה יותר מן הנושאים הציבוריים: ברק אובמה מפנה כתף קרה לישראל, הממשלה שוקלת האם לדבר עם הפלסטינאים או לנהל משא ומתן עם סוריה, האם איראן באמת מתכוונת לפגוע בישראל, משרד הבטחון מוריד מאחזים בלתי חוקיים או עושה הצגה של הורדת מאחזים. זה פחות מעניין, למרות שזה הרבה הרבה הרבה יותר חשוב.
פעם קבלתי את נתוני התפוצה של העתונים בבריטניה. האינדפנדנט הרציני מכר חצי מיליון עתונים ביום בעוד הדיילי מירור הצהוב מכר חמישה מיליונים.
המסקנה – ברורה. איש לא חשוב מעורר עניין וסקרנות הרבה יותר מעניינים זניחים, כמו עליית מחיר הדלק אי שם באיזה בורסה העולם. נכון, מחיר הדלק יעלה את מחיר החשמל ואת מחיר המים ואת הוצאות התעשיה ואת מחירם של חומרי הגלם. אבל איך זה עומד מול מישהו שהשתן (אולי) עלה לו לראש והוא שולח (אולי) בריונים…
אני מקווה שתוצאה חיובית אחת תהיה לסיפור – שהשופטים לא יהססו להחמיר בעונשים. הגיע הזמן שיגנו על הנפגעים ולא יתחשבו בעבריינים ה"מסכנים". המהומה התקשורתית סביב איש מעניין ולא חשוב, עשויה להביא גם תועלת.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  ביום 20 באוגוסט 2009 בשעה 22:03

  מיכאל,
  ניסיתי להפריד בין איש מוכשר ומפורסם ובין איש חשוב.
  דודו טופז היה בדרן מן המדרגה הראשונה. זה לא עושה אותו חשוב.
  פעם הערתי לעתונאי חבר, שהכותרת הראשית של עתון איננה מעניינת. "אבל היא חשובה", נתן לי הקולגה שיעור.
  היום הכותרות הן מעניינות, הרבה פעמים לא חשובות. כך הסיקור של התאבדותו של הראשון בבידור – מעניין מאד, אבל לא חשוב במיוחד.

 • מיכאל  ביום 20 באוגוסט 2009 בשעה 14:51

  הוא באמת לא חשוב, אבל הוא הבדרן הכי בולט שהגיע למצבים קיצוניים, אז אולי מכאן חשיבותו.

 • חנה בית הלחמי  ביום 5 ביוני 2009 בשעה 23:39

  אולי לא לי ולך, אבל בהחלט חשוב בראייה היסטורית. בזכותה התאפשרו נישואי הנסיך צ'רלס לרעייתו הנוכחית, ולמרות עברם המוכתם – תתאפשר הכתרתו למלך. נסה להגיד להיסטוריונים של הממלכה שזה לא סיפור חשוב…
  בפריזמה פמיניסטית – לו היא היתה גבר, היו נותנים לה את מלוא הקרדיט על תיפקודה המנהיגותי המאוד ברור. לא היו קוראים לזה "סיפור רומנטי". כמיהתם של האנגלים אליה גם אחרי מותה נבעה מכך שהיא העניקה להם תקווה מנהיגותית ברורה. קצת – להבדיל – כמו מה שהעניק לנו רבין ז"ל בזמנו. לא בכדי הועלו לכן תיאוריות קונספירציה על רציחתה כביכול.

 • יאיר דקל  ביום 5 ביוני 2009 בשעה 7:53

  לחנה בית הלחמי,
  אני מקבל את דעתך שדיאנה ניסתה לשנות את המראה הפוחלצי של בית המלוכה וגם פעלה בתחום מוסדות הצדקה.
  לאהדה היא זכתה כי היתה סינדרלה, גננת, שהתחתנה עם יורש העצר.
  האהדה הציבורית התעצמה כאשר ניהלה רומן רומנטי והתגרשה. שיא השיאים של האהבה הציבורית – תאונת הדרכים של אלילת הציבור.
  אנחנו אוהבים סיפורים רומנטיים. לאו דווקא סיפורים חשובים.

 • חנה בית הלחמי  ביום 4 ביוני 2009 בשעה 19:53

  לקחתי את הרשימה שלך ברצינות.
  לומר, גם בראיה היסטורית של השינויים שנוכותה ייצרה בדפוסי ההתהלות של אנשי בית המלוכה. היא היא היתה דמות היסטורית ודי טפשי לא לייחס לה את זה, או לחלופין משדר סוג של חוסר פירגון עד כדי נכונות להתעלם מהמציאות, משהו שדודו לקח לאקסטרים אבל גם בגרסת הלייט – אינו מומלץ כפרספקטיבה על החיים.

 • אהרון תמוז  ביום 4 ביוני 2009 בשעה 9:36

  אין זכאי יש חייב לקבל עזרה רפואית

  דודו טופז לא יכול להשתמש במצבו הרפואי כדי לקבל פריווילגיות

 • יאיר דקל  ביום 4 ביוני 2009 בשעה 9:09

  לאהרן תמוז: דודו טופז זכאי לכל עזרה רפואית, בין אם עבר עבירה ובין אם לאו. על כך אין מחלוקת.
  ליוסי דר, אתה צודק – ברור שהפרסום זכה לנפח הרבה יותר גדול בגלל המותקפים. אבל הציבור הרחב אינו מכיר את השמות מן הברנז'ה. מכירים את הכוכב.
  אין לי ביקורת על הפרסום. יש לי ביקורת על ההגזמה הפראית בפרסום ובהזדמנות זו הארתי גם את הפער בין הדברים המעניינים והדברים החשובים.

 • יוסי דר  ביום 3 ביוני 2009 בשעה 23:08

  לא רק דודו טופז גורם לכותרות במקרה הזה.
  אי אפשר להתעלם מזהות הקורבנות שלו וממניעיו של טופז לתקוף אותם.
  לא בכל יום נתקלים במניעים מסוג זה, ומבחינה זו יש כאן ראשוניות.
  גם העובדה שאדם מן הישוב שכר בעלי זרוע ולא היכה את קורבנותיו במו ידיו משדרגת את הסיפור.
  אילו דודו טופז היה מכה סתם מישהו במהלך תיגרת רחוב – כל הסיפור היה יורד די מהר מהכותרות.

 • אהרון תמוז  ביום 3 ביוני 2009 בשעה 22:06

  דודו טופז ועורכי דינו עוסקים שוב בנושא של גרירת נזקקים לשרותי בריאות הנפש לתחום של מתן נסיבות מקלות למעשי עבריינות. כמו כל האזרחים הנזקקים לשרותי בריאות הנפש הם אנשים טובים שלוקחים אחריות על עצמם ועל משפחותיהם ופונים לשרותי בריאות הנפש שנותן להם חיים.

  צהל אמור להגן על המדינה ולא לקחת בצורה מיותרת על אחריותו את אלה שממילא לא כשירים לתפקידי לחימה. אנשי מנהלה יש מספיק ואין צורך שבחורה עם נטיות מאניות שמתפקדת תחת תרופות תחליט מסיבה זו אחרת להפסיק נטילת תרופות ואז תגלוש לפעילות מינית שתביא אותה לבילוי עם 6 או 7 גברים בלילה.
  סיפור ההשתמטות הוא ספין שיקרי שמשרת בעלי אינטרסים.כאשר אתה מנסה לדבר להגיונם של "אוהבי ישראל" אתה מדבר לקירות . מבחינתם אין מצב שהמדינה לא חשובה יותר מהאדם מה שנקרא פאשיזם.

  אני מכיר מקרה של נבל ושפל חלאת המין האנושי שהציע לשלול רישיון נהיגה מכל מי שמשתחרר על ידי קב"ן

  עונש ראוי לדודו טופז לא יעזור להפסקת השימוש הציני בצרכני ברה"נ אבל זה עוד צעד קטנטן.

  כל שנה יש עליה במספר האנשים שפונים לאבחון וטיפול והסטיגמה הרבה פחות גרועה ממה שהיה פעם אבל מספיק גרועה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: