משקרים את הממשלה

תמיד מספרים לנו שהממשלה מקבלת החלטות בחופזה, בדיון לא מעמיק, בלי לבדוק את העובדות. זה עורר את סקרנותי ורציתי להיות פעם נוכח בישיבה כזאת. לראות, הכצעקת?
לימים, הייתי חבר במשך שנים אחדות בוועד אגודת העתונאים. הסתכלתי על חברי לשולחן והרהרתי – האם איננו דומים לשרי הממשלה? יש לנו רודף שררה ויש לנו רודף כבוד, יש לנו אחד שמתנמנם ומרים את היד כשהוא רואה מה רוצה היו"ר ויש לנו אחד שמצביע תמיד אחרון, אחרי שהוא מסתכל בעין בוחנת על השולחן כולו ורואה כיצד כל אחד מצביע. אולי גם בממשלה זה כך ויש שר שיוצא לשירותים (או להדליף) בדיוק כשיש החלטה חשובה, ויש שר שלא כל כך מתמצא בנושא הנידון ומתבייש להראות את זה, ויש שר שמצביע ימינה וכשהוא יוצא לתקשורת הוא מסביר שמאלה.
האם ההחלטות שלנו בוועד אגודת העתונאים היו טובות? נדמה לי שלא יותר מאלה של ממשלות ישראל.
חשבתי כך על דיוני הממשלה וחשדתי, שלא תמיד מוסרים לשרים את כל המידע בנושא או את המידע המדוייק. חשד שאין לו בסיס, כמובן. הרי לא ייתכן שממשלת ישראל, השרים, מקבלים מידע אינטרסנטי, מידע חד צדדי, מידע לא נכון. לא ייתכן.
אתמול בא משה ארנס וכתב שחור על גבי עתון: "בדיקת הפרוטוקולים מישיבות הממשלה מראה, כי טיעונים שקריים הוצגו לשרים שבלעו אותם ללא פקפוק". כן, הוא כותב "טיעונים שקריים".
משה ארנס היה שר הבטחון ונחשב כאחד משרי הבטחון הטובים. הוא גם היה פוליטיקאי ונחשב אדם הגון. אין זה שגרתי שפוליטיקאי נחשב אדם הגון.
ארנס מציג את הדברים עשרים ושתיים שנים אחרי הדיון על מטוס הלביא, שהיה ה"בייבי" שלו. לא במטוס הלביא אני מתעניין – על חלב שנשפך אינני בוכה. על ממשלת ישראל אני בוכה.
לפני 22 שנים עשו מאמצים לשכנע את ממשלת ישראל שלא לייצר את מטוס הלביא. מספר ארנס: "בתחילה נאמר לממשלה, כי חיל האוויר מתכוון לרכוש בעתיד הקרוב את האף-22… וכי ביצועיו יעלו על ביצועי הלביא… למעשה, תוכנית פיתוחו היתה אמורה להימשך שנים רבות. עקב כך, סיכויי חיל האוויר לקבלו במקום הלביא היו אפסיים.
"שנית, לחברי הממשלה נאמר, כי חיל האוויר יוקטן וכי יזדקק רק ל-80 מתוך 150 מטוסי הלביא שייצורם תוכנן, מה שישלש את עלות ייצורו של כל מטוס… טענה זו היתה רחוקה מהאמת.
"ושלישית, נאמר לשרים, כי ביטול פרויקט הלביא לא יהיה כרוך בפיטורים, מאחר שכל האנשים שעבדו עליו יועסקו ב'תוכניות חלופיות' לייצור מערכות נשק לצה"ל. למעשה, אלפי מהנדסים וטכנאים מיומנים פוטרו, ואילו התוכניות החלופיות נעלמו מהאופק".
איש מנומס משה ארנס. "טענה זו היתה רחוקה מהאמת" – כך הוא מתאר שקר בוטה שהציגו לממשלה.
תהיתי לעצמי, מי היו "אלה שעשו מאמצים רבים כל כך לשכנע את ממשלת ישראל"… הרי אלה לא היו מפגינים ממפעלי עוף קור או פרי גליל. להם לא נותנים להתקרב אל הכנסת. גם אני ואתם איננו יכולים "לעשות מאמצים לשכנע את ממשלת ישראל". מסקנה: מי שהיו אלה ששיכנעו את השרים היו גורמים בכירים במערכת הבטחון.
זכרוני הקצר מוליך אותי לאחור רק לשתי המלחמות האחרונות. מלחמות, שבהן נכשלנו. חשבתי לעצמי, האם הגורמים הבטחוניים (לא, לא אלה שהיו לפני 22 שנה) האם הם לא הטעו את שרי ממשלת ישראל?

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 25 באפריל 2009 at 17:21

  נכון, למשה ארנס כואב פרוייקט הלביא והוא מעלה אותו באוב.
  אני ביקשתי להעלות את הבעיה הכאובה מאד – מוסרים לממשלה מידע חלקי או מסולף ועל פי מידע זה מתקבלות החלטות.
  האם הוחלט על מלחמת לבנון השניה ועל מבצע עופרת יצוקה באותה דרך?
  אין לי תשובה, אבל יש לי חששות.

 • דוד  On 25 באפריל 2009 at 9:53

  האמת-באמת לא הבנת הרבה
  המטוס נבנה וטס והרשים את מי שטס בו – כולל טייסים זרים.
  אין לי ספק שאם מדינת ישראל היתה מוצאת שותף מוצלח יותר בארה"ב, שהיה משתלם לו לבנות את המטוס והיה לו כח פוליטי לעשות זאת – הפרויקט היה נמשך. אין שום סיבה לומר שהוא היה גדול עלינו – אחרי שבנינו ללא האמריקאים את הנשר והכפיר. הוא היה גדול רק על כמה אנשים קטנים, שאולי היו להם אינטרסים גדולים במקום אחר

 • יוסי דר  On 23 באפריל 2009 at 12:22

  לפני הרבה שנים ביקרתי בפרוייקט הלביא.
  בלי להבין הרבה – הפרוייקט הזה צעק מגלומניה.

 • נועם  On 22 באפריל 2009 at 16:56

  אודה לך אם תואיל להזדהות בשמך המלא

 • מוקי  On 22 באפריל 2009 at 16:41

  גם יצור רובים מיותר

  האמת, בכלל מיותר שיש צבא בישראל

 • נועם  On 22 באפריל 2009 at 16:08

  אפשר לומר שזה תמוה למדי שהוא מעלה מהאוב את עניין הלביא. הוא מקווה כמובן שכולם שכחו.

  ההחלטה על ביטול פרויקט הלביא היתה נכונה. חבל שהתקבלה מאוחר כל כך. הפרויק היה גדול על מדינת ישראל. גם צוללות אנחנו לא בונים כאן, וטוב שכך. גם בצבא הבינו את זה (באיחור כאמור).

  ארנס לא הבין את זה עד היום.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: