אהוד שוב בורח

אסון צאלים אירע בעת תרגיל של סיירת מטכ"ל. נהרגו חמישה חיילים ונפצעו ששה מירי טיל. אהוד ברק, הרמטכ"ל, היה במקום עם צמרת צה"ל.
הרמטכ"ל עלה מיד למסוקו ועזב את המקום. כשלוש שנים עיכבה הצנזורה את פרסום העובדה שהרמטכ"ל היה באתר התרגיל וזאת בתירוצים צה"ליים שגרתיים. ביולי 1995, כשהיה על סף השתלבות במערכת הפוליטית, הואשם אהוד ברק בידיעות אחרונות, שבעת האסון, נטש את השטח לפני שפונו החיילים הפצועים, ושאחר כך הציג גרסאות סותרות על מהלך האירועים. החל ויכוח ציבורי אם רמטכ"ל היה צריך להישאר במקום כדי לפקח על הפינוי, או שאין זה תפקידו כי יש צוות רפואי. צחי הנגבי טבע בכנסת את הביטוי "אהוד ברח".
נזכרתי באירוע הקשה ההוא, כאשר התפרסם מכתבו של מבקר המדינה בעניין חברת טאורוס, חברת הפרסום של נילי פריאל-ברק, שנועדה ליצור קשרים בין אנשי עסקים ובין אנשי ממשל. תרצו – לנצל את קשריו של בעלה כדי לעשות לביתם.
מה המשותף לשני האירועים הכל-כך שונים? הבריחה.
בשעתו, לא הטריד אותי אם אהוד ברק היה צריך להישאר בצאלים אחרי האסון או לעזוב. לדעתי, זה נתון לשיקול דעתו הלגיטימי של הרמטכ"ל. אבל אחרי האסון הופעלה הצנזורה במטרה אחת ויחידה: להסתיר שברק היה נוכח בעת האירוע.
עכשיו, כאשר מבקר המדינה חקר את פרשת טאורוס ומתח ביקורת קשה על התנהגותו של אהוד ברק – שוב הופעל נסיון להסתיר עובדות מעיני הציבור. הפעם, היה זה מבקר המדינה הגורם שצריך להסתיר. אבל קשה להסתיר מעיני הציבור. גם הפעם אהוד ברק לא הצליח.
האיש שראה לאוייב את הלבן בעיניים, מבקש להסתתר!
אהוד שוב בורח.
כל הפרטים פורסמו. לא נעזרתי במקורות סמויים או בשמועות מרושעות.
כך גם בעבר, כאשר כתבתי את הפוסט אולי הוא גאון, אבל לא חכם.
אהוד ברק מלא הערכה עצמית, אבל זו, אולי, לא כל כך מציאותית.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 1 באפריל 2009 at 22:19

  לבן שחר,
  בעת הפרסום על היותו של הרמטכ"ל ברק באתר התרגיל בצאלים, היתה תלונה שלא מסר את המסוק שלו לפינוי פצועים. הנושא זכה לדיון ציבורי נרחב. לא בכך עסק הפוסט שלי.
  ניסיתי להציג את הדרך של הסתרת עובדות מעיני הציבור. נראה לי ששתי דוגמאות אלה מציגות משהו מאופיו של שר הבטחון. לדעתי, יש בכך חשיבות ציבורית רבה.
  העובדה שברק עזב/נטש את אתר הניסוי בצאלים, לדעתי, איננו דוגמא לאסון מדחת יוסף ואף לא לנטישת גלעד שליט. אך זה נושא נפרד (וחשוב!) ולא בו עסקתי.

 • בן שחר  On 1 באפריל 2009 at 19:15

  מטרידה אותי אי ההטרדה שלך, ככתוב אצלך:

  "בשעתו, לא הטריד אותי אם אהוד ברק היה צריך להישאר בצאלים אחרי האסון או לעזוב. לדעתי, זה נתון לשיקול דעתו הלגיטימי של הרמטכ"ל"

  שם ניטעו עוד זרעי נטישה, למשל מדחאת יוסף, למשל גלעד שליט, 1000 אלפי הבדלות, נטישת המפלגה, הערכים, הדרך, הצדק.

  סקרי דעת הקהל שבוצעו וגילו שהציבור "לא מוטרד מהתנהגות הרמטכ"ל" לימדו את שר הבטחון שהציבור לא מוטרד ולכן האישיות לא צריכה להיות מוטרדת מהציבור.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: