הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון

זהו, יש לנו ממשלה. עכשיו אפשר להסתכל לאחור וללמוד.
במערכת הבחירות בפריימריס למפלגת העבודה, לא מזמן, הבטיחו לנו שאהוד ברק השתנה. זמן קצר אחר כך הבטיחו שבנימין נתניהו השתנה.
עוזי ברעם חזר לפוליטיקה כדי להצטרף למחנה ברק במסע הפריימריס. גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שמעון שבס, פעל למענו במערכת הבחירות. אחרי הפריימריס שניהם נמוגו. כאשר ברק כבר היה יו"ר המפלגה ושר הבטחון, התפטרו שניים מן הממשלה – אופיר פינס ואיתן כבל. לאו מילה זוטרתא היא, ששרים מתפטרים מרצונם הטוב והחופשי.
במחנה נתניהו חזרו הפורשים בני בגין ודן מרידור והצהירו שנתניהו התבגר. לימור לבנת, שעמדה בראש מרד נגדו בעת כהונתו הראשונה (מי זוכר…), הרכינה ראש וחזרה אל מחנהו.
סיפרו לנו שהם השתנו, ברק וביבי. ואני, שפעם האמנתי גם לפוליטיקאים, יודע היום שאחרי גיל שלושים, אדם אינו משתנה. רוצים, אחרי גיל ארבעים אדם אינו משתנה. וראו זה פלא, ביבי וברק מוסיפים להשתנות. או, אולי, פראיירים לא מתים. הם רק מתחלפים ומאמינים.
חזרתי לחשוב על השינוי של ברק ונתניהו אחרי שביבי השלים את סבב המינויים לשרים בממשלתו.
בשנת 1996 הודיע לחברי הכנסת שהוא ממנה אותם לשרים, רק כשעה לפני הצגת הממשלה בכנסת. הוא חשש ממרד בתוך הסיעה.
עכשיו השתנה. הוא התחיל להודיע לשרים המיועדים יממה לפני השבעתם בכנסת. אין צורך לחזור על התיאורים בתקשורת על חברי הכנסת הכוססים ציפורניים במתח. מסתבר שאהוד ברק החשדן וביבי נתניהו החששן נשארו כשהיו.
אהוד ברק דרש וקיבל ממרכז מפלגת העבודה את הסמכות לבחור את השרים "שלו". ביבי נתניהו אפילו לא היה צריך לדרוש זאת.
המשכתי לבדוק עד כמה דמוקרטית כנסת ישראל. ובכן, ביהדות התורה, הרבנים בוחרים את מועמדי המפלגה. בש"ס, אין זה סוד ש"מועצת גדולי התורה", כלומר הרב עובדיה יוסף, הוא הפוסק. בישראל ביתנו על פי אביגדור ליברמן יישק דבר. במפלגת העבודה קיבל אהוד ברק מנדט אישי לבחור בעצמו את השרים. התהליך היה דמוקרטי. התוצאה – בספק.
ואחרון אחרון חביב, ראש הממשלה המיועד שהעמיד את חברי הכנסת ממפלגתו על הברכיים עד שיידעו מה הוא החליט.
דמוקרטיה למופת.
= = =
עכשיו, כשהקואליציה כמעט הושלמה, הסתכלתי על מפת המפלגות ושמותיהן.
זכרתי את שיעורו של המורה שלי למדע המדינה באוניברסיטה, פרופ' עמנואל גוטמן: "שמה של מפלגה הפוך ממצבה האמתי". כדוגמא, הביא את מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם), שהיתה תוצאת פילוג. גם אחדות העבודה היתה פלג ממפא"י.
על בטאון מפלגת הפועלים, דבר, אמרו שהוא צריך להיות כתוב ערבית, כי את הארץ בונים פועלים פלסטינים. זה היה בזמן שמפא"י החלה לייצג דווקא את הבורגנות.
אי אפשר לומר על המפלגה הפרוגרסיבית שהיא מתקדמת – המשיך המרצה, וכו' וכו' וכו'.
מה כתוב על פתקי ההצבעה של המפלגות דהיום – מי זוכר? באתר הכנסת יש פתרון.
המגיפה של קריאת שם המפלגה על שם היו"ר, התחילה, דומני, עם יצחק רבין ז"ל. היום המפלגה השלישית בכנסת היא "ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן". כאילו למישהו יש ספק מי המחליט במפלגה זו.
גם "קדימה עם ציפי לבני לראשות הממשלה" ו"העבודה בראשות אהוד ברק" הלכו באותה דרך. לא ראיתי בשום עתון ולא שמעתי ברדיו או בטלוויזיה את השם המלא של המפלגות האלה.
האם העבודה מייצגת את העובדים או את המעסיקים? שאלה טובה.
למי שלא יודע, פתק ההצבעה הרשמי של מפלגת השלטון החדשה הוא "הליכוד אח"י בראשות בנימין נתניהו לראשות הממשלה". מה זה אח"י – אינני יודע. האם השם ליכוד מתאים למפלגה זו? אריק שרון הוכיח שלא. נראה מה יהיה בכנסת החדשה.
אני בטוח, שרובם המוחלט של מצביעי האיחוד הלאומי אינם יודעים מה כתוב בפתק. הנה: "האיחוד הלאומי – תקומה, התקווה, ארץ ישראל שלנו, מולדת". יותר שם מאשר חברי כנסת… ולעומתם המפלגה החרדית, המפולגת תמיד בין רבנים, נקראת "יהדות התורה והשבת אגודת ישראל – דגל התורה".
= = =
מפלגת העבודה הצטרפה לקואליציה בגלל התיקים וחברי הכנסת של הליכוד המתינו בדריכות למוצא פיו של היו"ר. זה הזכיר לי בדיחה ישנה, שהגיעה מן העיירה בגלות:
הגבאי של בית הכנסת חזר מן התפילה ובישר לאשתו: "נבחרתי מחדש להיות גבאי".
הגיבה האשה בחמיצות: "יקראו לך קריאות גנאי, ימתחו עליך ביקורת ואולי אפילו יזרקו עליך עגבניות. בשביל מה לך התפקיד?"
השיב הבעל: "והכבוד?…"

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  On 31 במרץ 2009 at 15:31

  ציטוט:"זכרתי את שיעורו של המורה שלי למדע המדינה באוניברסיטה, פרופ' עמנואל גוטמן: "שמה של מפלגה הפוך ממצבה האמתי".

  המורה שלך צודק.הוא בוודאי קרא את זה:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%97%D7%93%D7%A9

  שיחדש

  שיחדש (באנגלית: Newspeak) היא שפה בדיונית המוצגת בספרו של ג'ורג' אורוול, "1984". המינוח "שיחדש" הפך ביטוי מקובל לפעולה של תיאור המציאות באופן מסולף, על ידי שימוש במונחים הממסכים את האמת .

  בכלל,אין הרבה מה לצפות מגוף ששמו מ-פ-ל-ג-ה,הבא מהשורש : פ-ל-ג.פלגה.פילוג.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: