אני מאמין לקונדוליסה רייס

ראשית, גילוי נאות: אינני מעריך במיוחד את רובם הגדול של חברי הכנסת וגם השרים אינם נראים לי ראויים לשבח. ראש הממשלה אינו יוצא מכלל זה.
שנית, אני צריך להסביר מדוע אני מאמין לשרת החוץ של ארצות הברית ולא לראש ממשלתנו שלנו. הנסיון וההיסטוריה של אולמרט מביאים אותי למסקנה חד משמעית: לא אחראי, לא אמין.
כדאי לזכור את ההשמצות, שיצאו מחצרו של ראש הממשלה כלפי שר הבטחון שלו – עמיר פרץ. היו אלה השמצות על גבול הגידוף, ש"מקורבים" השמיעו. ההשמצות לא תמיד היו אמיתיות, בין אם הדברים היו מוגזמים ללא מידה או שכלל לא היו נכונים.
כאשר עמיר פרץ פרש, עברו ההשמצות מחצרו של ראש הממשלה אל שרת החוץ וכלפי שר הבטחון. ציפי לבני ואהוד ברק היו על הכוונת. גסות לשון והשתלחויות היו מנת חלקם והדבר נמשך גם עתה, בעיצומה של המלחמה, אם כי גסות הרוח פחתה במידה מסויימת.
כל עתונאי יודע את הקודים המקצועיים – "מקורבים" הם דובריו של הראש או שהוא עצמו מסתתר מאחורי התואר הזה. ידוע, למשל, שאריק שרון נהג לפגוש עתונאים באופן קבוע ולתדרך אותם כשהם הקפידו לכתוב ולהגיד שהדברים נאמרו מפי "מקורות" או "מקורבים". זה היה במשך התקופה הארוכה שבה נמנע אריק שרון מלהופיע בציבור בנאומים או במסיבות עתונאים.
האם אולמרט שונה בתחום זה? מקריאת המדור של נחום ברנע בידיעות אחרונות במשך השנים האחרונות, התרשמתי לא אחת שהדברים מתפרסמים הישר "מפי הסוס". וזו רק דוגמא אחת.
האם הצד השני, האמריקני, מייצג את ההגונים? אל נשכח את סיפורי הבדים שהמציאו אנשיו של ג'ורג' בוש כדי לצאת למלחמה בעירק. גם הם יודעים לשקר.
כאן מצטרף גורם נוסף: אופיים של המעורבים. צריך לזכור שאולמרט הוא עורך דין. לא רק במקצוע, אלא גם באופי. עורך דין הוא אדם שמייצג אחרים, טוען בשם אחרים ו…איננו אחראי.
המתחכמים אומרים, שבכל משפט יש צד מרוויח וצד מפסיד. הצד השלישי – עורכי הדין – תמיד מרוויח. אולמרט נוהג בחוסר אחריות מוחלט. כמו ההחלטה הפזיזה לצאת למלחמת לבנון השניה. כאילו הוא יועץ ולא האחראי. ודוגמאות יש למכביר.
כאשר השמיע בטלוויזיה את דבריו המבישים על קונדוליסה רייס, לעיני כל הצופים בארץ וגרוע מזה – לעיני הצופים מארצות הברית, לא שקל את משמעות הדברים. כמו היציאה ללבנון – היתה זו החלטה אומללה, שגרמה נזק ללקוחותיו של עורך דין אולמרט – לנו, אזרחי המדינה.
כמו עורך דין, שנותן עצה גרועה ללקוח, גובה את שכר הטירחה שלו, ומשאיר ללקוח את ההפסדים. כך נוהג ראש הממשלה – כפרקליט גרוע. הוא לא יישאר לשלם את המחיר. הוא, הרי הולך הביתה. לעשות לביתו.

עברית חדש

ביום רביעי, 14.1.2009, הציגו בערוץ 10 תמונות ממבצע צה"ל ברצועה עם הכותרת ראפיח. בערבית, נדמה לי, קוראים למקום רפא. איפה קוראים לזה ראפיח?
באותו שידור חדשות דיווח הכתב ש"כוחות צה"ל נכנסים לעזה סיטי". כן, כך בערבית קוראים תושבי ר'זה לעיר שלהם. לא ידעתם?
שמעתי שערוץ 10 בקשיים כספיים. אני מציע לפטר את הממונה על השיבושים. זה שממציא עברית חדש.

מודעות פרסומת
Both comments and trackbacks are currently closed.
%d בלוגרים אהבו את זה: