שטפון של שקרים בדוא"לים

ברק אובמה זכה בבחירות והאינטרנט תרם. מיד לאחר מכן נערכו בחירות לרשויות המקומיות ובתל אביב הפסיד ד"ר דב חנין לרון חולדאי בשיעור מכובד מאד – כ-35% מהקולות. דב חנין ערך את מסע הבחירות שלו כמעט אך ורק באינטרנט.
תהיתי, האם התל אביבים הגיבו – כמו אזרחי ארצות הברית – לאמצעי התקשורת החדש, או שזועמי תל אביב הצעירים רצו למחוק את חולדאי מהעיריה ולכן תמכו בהמוניהם במועמד האופוזיציה הירוק. לי נראה שהזעם הוא שהביא להישג הגדול בתל אביב ולא האינטרנט.
עכשיו הנושא נהיה לוהט – כמעט כל המפלגות ממהרות אל הטרנד החדש ופותחות אתרים באינטרנט. בואו המצביעים ותחקו את האמריקנים.
חברי כנסת ומועמדים פותחים בלוגים, מקימים אתרים אישיים וחושבים שהציבור ינהר לקרוא את הפרסומות שלהם. גם אינני מאמין. אבל אני בהחלט חושש משימוש אחר ברשת שייעשה על ידי הקמפיינרים והוא יזכה לתפוצה מירבית – הדוא"לים.
כל מערכת בחירות זכתה לדיסאינפורמציה – סיפורים ללא ידיים ורגליים, השמצות שנולדו במוחם הקודח של קופירייטרים, "ידיעות" שהביאו הברווזים וגם מידע מנופח ללא פרופורציה תוך עיוותים פה ושם. עכשיו יגיע אלינו ים של דוא"לים, שנועדו להשפיע.
הנסיון מלמד, שאנשים מאמינים לדברים שנשלחים אליהם על ידי חברים ומכרים. נכון, החברים והמכרים לא טרחו לבדוק ואולי גם לא האמינו לסיפור, אבל אם הם שלחו – זה בוודאי נכון…
כך קיבלתי דוא"ל מידידה אינטליגנטית, שהוסיפה "הסיפור כל כך נורא שלא יכולתי לקרוא אותו. אבל ביקשו לשלוח, אז שלחתי". מי הם אלה ש"ביקשו" – לא ידעה להגיד.
גם אנשים משכילים, שבדרך כלל לא ממהרים להאמין לכל בדיה שאינה מתקבלת על הדעת, נוטים להאמין כאשר זה מגיע מעל צג המחשב – כי אז זה נראה אמין. בידי אין ספור דוגמאות של דוא"לים חסרי שחר שנשלחו והופצו וזכו לאמון מלא. חנן כהן עושה מלאכה נאמנה באתר שלו חנן כהן בבירור התבן (המועט) מן הבר (המרובה מאד). בימים אלה תהיה לו מלאכה על לראש והילד עם האצבע לא יוכל לעצור את השיטפון שמאיים למוטט את הסכר. היכונו לטייפון (צונאמי) של שקרים.
לא חדשה השיטה, אבל היום יש טכנולוגיה!
פעם, בימי קדם, פורסמו מכתבים לא מדוייקים בעתון "דבר" המנוח. הדבר עורר ביקורת ציבורית וחיפשו ומצאו את מחבר המכתבים: דובר מפא"י, הוא ששלח את המכתבים המפוברקים בשמות בדויים. היום, "מחלקת העסקים המלוכלכים" של כל מפלגה תוכל לשלוח לא רק טוקבקים, אלא גם סיפורי שקר שייראו כמו "אמיתיים" ואלה יתגלגלו ברשת. היום זה כבר לא מעורר סערה ציבורית. התרגלנו.
האם זה חיקוי למה שעשה ברק אובמה בארצות הברית? בהחלט לא.
מה שעשה אובמה היה הגון וחכם. הלוואי והיו לומדים זאת אצלנו.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר דקל  On 4 בפברואר 2010 at 0:02

  דוני, אתה צודק – אפשר לטעות.
  אבל כשאתה נוכח שמשקרים אותך או מוכרים לך איטריות – אתה יכול להיות בטוח.
  הרשת מלאה שקרים. לצערי, זאת עובדה.

 • דוני  On 2 בפברואר 2010 at 19:11

  מי אמר שאי אפשר לטעות כשאתה בטוח שאתה צודק – http://www.tagify.net ?

 • יאיר דקל  On 14 בדצמבר 2008 at 18:55

  ריקי, לבקשתך:
  קבלתי דוא"ל עם סיפור על ציפי לבני שהתעקשה לקבל מקום במחלקה ראשונה בטיסה לניו יורק. הסיפור נראה כאמיתי.
  עכשיו בדקתי ומצאתי שהסיפור פורסם בהארץ ושם יש הכחשה. בדוא"ל לא היתה הכחשה כזאת.
  מקבלי הדוא"ל יאמינו למה שכותבים להם.
  הקישור:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1039917.html זאת לא הדוגמא היחידה

 • יאיר דקל  On 2 בדצמבר 2008 at 7:13

  אורלי, לא כתבתי ולא התכוונתי לכל מי שמשתמש ברשת, אלא הצבעתי על בעיה.
  גל בים אינו מורגש בהתהוותו. המים גואים לאט לאט, ורק כאשר הגל מגיע לשיאו ונשבר – מבחינים בו. כך הפצת הדיבה הפוליטית באינטרנט. רק כאשר הדברים הגיעו לשיא, הבחנתי במשבר ונזכרתי בסיפורים שעברו אלי בדוא"ל ולא שמתי לב שהם מצטרפים למגמה עכורה, שהולכת ומתגברת.
  לפני שבוע קיבלתי דוא"ל מרופאה בכירה בשירות הציבורי עם סיפור הקונספירציה של רצח רבין. "מה דעתך – זה יכול להיות? אם כן, צריך לפרסם את זה" – כתבה לי בתמימות. ואני חשבתי שהתועבה הזאת כבר נעלמה מן העולם, אחרי שבמשך תקופה ארוכה ניסו להפיץ אותה. רוצחו של רבין הודה במעשיו בראיון בערוץ 7 לפני שבועות אחדים וטען שאיש לא שלח אותו. מכאן, שלא היתה שום קונספירציה.
  ואז נזכרתי בסיפורים מגמתיים, נכונים למחצה ואף שקריים, שהסתובבו ומסתובבים ברשת. לפתע שמתי לב שהסיפורים הללו הולכים וגוברים ומגמתם הולכת וברורה – תעמולה.
  לא אספתי את הסיפורים כי לא חשבתי על המגמה. כאשר התעוררתי להבין – כתבתי את הדברים.
  אינני מתכוון לפרסם כאן שקרים, אבל אעביר אליך דוגמיות כאשר יוסיפו להגיע.

 • ריקי כהן  On 27 בנובמבר 2008 at 21:39

  לא הבנתי על מה מדובר .
  שים לב למיכאל איתן, שפתח באינטרנט אתר לתרומות, עוד לפני נתניהו, ובינתיים מצליח לא רע. ספינים ושקרים רחוקים ממנו . (גילוי נאות,אני עובדת איתו).
  http://www.miki.org.il

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: