להחזיר צעירים לתל אביב ולא בכוח

מערכת הבחירות המתלהטת מעוררת מחדש דרישה של צעירים לאפשר מגורים לא יקרים במרכז תל אביב. רצוי באפס כסף ובצנטרום של הפיילה, במקום שבו חיי הלילה סוערים וגם חיי היום מלאים אקשן. אבל מה, זה לא כל כך מסתדר למי שאין לו תקציב.
במסגרת תעמולת הבחירות מציעים לחייב את היזמים, בוני שכונות חדשות, להקדיש רבע מן הדירות לצעירים, לדיור מוזל. אבל אצלי, כל דרישה לחייב יזמים להקצות דירות, מעוררת אצלי חששות לפרוטקציות, לחלוקת טובות הנאה ואולי גם להעברת "מעטפות" לבעלי סמכות והשפעה.
אם יתנו דירות לזוגות נצרכים, יורידו בכך את רמת האוכלוסיה ויתנו בידי ה"זכאים" אפשרות להרוויח כסף בדרך של מכירת הזכויות לאחרים, שיכולים לשלם. לאלה שאינם זקוקים לסובסידיה, אבל יודעים להסתדר. תהליך טבעי בכלכלה.
יש פתרון אחר, יותר איטי, יותר הוגן ואין בו חלוקת הטבות. הפתרון – בדרך של תהליך כלכלי טבעי, שיביא להעלאת הרמה של שכונות "נמוכות" ולשיפור אוכלוסיית העיר. תל אביב היא מגנט עצום, שמושך צעירים למרכז. צריך לנצל מגנט זה ואפשר.
כדי להעלות את הרמה של שכונה יכולה העיריה (וצריכה!) לפעול בכמה מישורים. תחילה: חינוך, חינוך וחינוך.
הורים למשפחות צעירות מחפשים, כדבר ראשון – גני ילדים טובים ובתי ספר מעולים. מוסדות חינוך טובים הינם מושך וכאלה צריך להציע בשכונות שבדרום תל אביב.
כפרוייקט שני צריכה העיריה להשקיע בנקיון. במקום פעמיים בשבוע – לפנות אשפה בשכונות אלה שלוש פעמים. במקום מטאטא רחובות מנומנם, שבא לבקר מפעם לפעם – צריכות לעבוד מכונות ניקוי כל השבוע. יחד עם המנקים דרושה גם פעולה: העיריה ובתי הספר חייבים לעודד את התלמידים לשמור על הנקיון וגם לפקח על ההורים שלא ילכלכו.
הפרוייקט השלישי – ולא לשוא זה הסדר – הוא שיפוץ. סלילת כבישים, בניית מדרכות, גינון וטיפוח הנוף. זאת השקעה כספית חשובה לשפר את השכונות, אבל אני מציע לעשות זאת רק בשלב האחרון, כי אופיים והתנהגותם של התושבים חשובים לאין ערוך ממחלקת הנקיון ומזיפות הכבישים.
האם הדרך של חינוך-תחילה מביאה תוצאות? בוודאי. אבל לא בתוך שנה או שנתיים. רק אחרי ארבע וחמש שנים יתחילו לשאת פרי. עשר שנים יגרמו מהפך. האם לראש עיר בישראל יש סבלנות לשיפור, שייראה רק אחרי פרישתו? הייתי רוצה.
אקח לדוגמא את קרית שלום. השכונה הוקמה בשנות החמישים, יחד עם אחותה צהלה, בשביל אנשי צבא הקבע. מאז נפרדו ללא הכר דרכיהן של שתי השכונות. רק בשנים האחרונות החלה זרימה איטית מאד של אוכלוסיה צעירה לקרית שלום. מפה לאוזן גונבה שמועה, שמשהו מתקדם בשכונה ואנשים באו, בדקו ומצאו כי טוב.
ביקרתי בקרית שלום והופתעתי לראות שכונה נקייה ובה גנים ציבוריים נעימים, ירוקים. מסביב נבנות שכונות חדשות וגם במרכזה משהו זז. שכר הדירה, למי שמוכן לגור בדרום תל אביב ולא במרכזה – נמוך יחסית.
אם מישהו בעיריה התחיל לטפח את קרית שלום – זאת הדרך החיובית. לא הקמת מפלץ ענק, כמו המגדל בשכונת פלורנטין, שלא ישתלב בשכונה ולא יוסיף למרקם שלה. בשכונות דרושה בניה איטית ומשתפרת, ללא תכתיבים של ועדות תכנון וללא ציווי לקבלנים לחלק דירות.
טיפוח יוסיף אוכלוסיה צעירה לתל אביב. אוכלוסיה טובה.

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • אילנית  On 10 בנובמבר 2008 at 20:24

    בדיוק כמו שזה הצליח בפלורנטין
    חחחח

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: