איך "מעודדים" ישראלים לחזור – סיפור אישי

את הסיפור שמעתי מאורן מור (אריאב), שיצא את הארץ לפני עשרים שנה, הקים עסק קטן של משאיות כבדות בארצות הברית והחליט לחזור. מה ששמעתי סימר את שערותי. הנה תמצית הדברים במלותיו שלו. קיצרתי את התלאות של אורן והבאתי את עיקרן. ההערות שמחוץ למרכאות – של הח"מ.
"הגעתי ארצה בערב ראש השנה, לפני חודש בדיוק. בשל החג וימי שישי ושבת שלאחריו, התייצבתי במשרד הקליטה, סניף פ"ת, ביום ראשון. קיבלתי תעודת תושב חוזר ונמסר לי כי עד שאמצא עבודה, משרד הקליטה מעניק לי 'הבטחת הכנסה' של כ-1430 ש"ח לחודש – סכום 'ענק' – וזאת במשך שלושה חודשים בלבד. לגבי אוקטובר, ינוכו לי מהמענק חמישה ימים מאחר והתייצבתי רק ב-5 בחודש (בגלל החג וה'גשר'). היה זה רמז ראשון ל'עזרה' שאני עתיד לקבל.
"תושב צריך שיכירו ב'תושבות' שלו. לא מספיק שישראלי מבקש לשוב, הוא צריך להוכיח. נתבקשתי להמציא אסמכתאות – שמכרתי את המשאיות בחו"ל, שסגרתי את העסק וגם את חשבון הבנק. למיטב ידיעתי, מותר לישראלי להחזיק חשבון בנק בחו"ל. לתושב חוזר אסור…
"מכיוון שהייתי עצמאי ובעל עסק, החייב להחזיק את חשבון הבנק עד לקבלת כספים שחייבים לי ולשלם לזכאים שונים. חיסול ענייני עם שלטונות מס ההכנסה בארה"ב יתבצע רק לאחר הגשת הדו"ח השנתי וכו'. כלומר את האישור ממס ההכנסה האמריקני אוכל להמציא רק באמצע השנה הבאה. "לחכות?
"ע"פ החוק, תושב חוזר חייב להמתין חודשיים לכל שנת היעדרות מהארץ עד לרישומו בביטוח הלאומי. כלומר, עלי להמתין לפחות 13 חודשים עד שאוכל להתקבל לביטוח הרפואי הממלכתי. אפשר לקצר את ההמתנה לששה חודשים בתשלום של 8,880 ש"ח. בתקופת ההמתנה של ששת החדשים עלי לבטח עצמי בביטוח רפואי לתיירים – 422 ש"ח לחודש בקופת חולים. וממה אני צריך להתפרנס בתקופה זו, כשאין לי רשיון נהיגה ואינני יכול לעבוד – האם ממענק הבטחת הכנסה של 1430 ש"ח לחודש שיינתן לשלושה חודשים? שאלה רטורית, כמובן.
"החוק, שקבעה מדינת חלם, מאפשר לישראלי שבא מחו"ל לביקור, לנהוג על סמך רשיון זר. אבל 'אזרח ישראלי תושב חוץ, ששב להתגורר בישראל, איננו רשאי לנהוג בישראל על סמך רשיון זר, ואף לא לתקופת מעבר'. כלומר, יכולתי לנהוג בארץ בהיותי תייר, אבל ברגע שביקשתי לחזור – אסור לי לנהוג.
"מצוייד בכל המידע פניתי בערב יום הכיפורים למשרד הרישוי בחולון .הפקידה האדיבה הבהירה, כי אם אביא לה 'טופס ירוק' (טופס לבדיקות רפואיות), היא תנפיק לי בו במקום את הרשיון למשאית שהיה ברשותי בטרם יצאתי את הארץ. כדי לקבל את הטופס הירוק נסעתי לקניון רמת-גן, הצטלמתי ותמורת 50 ש"ח גם נבדקה ראייתי. קופת חולים גבתה 422 ש"ח תמורת בדיקה רפואית.
"בינתיים התברר לי כי משרד הרישוי יהיה פתוח רק ביום א' עד הצהריים כי עובדיו יוצאים לחופשת חג הסוכות. מיהרתי ביום א' (ערב סוכות) עם ה'טופס הירוק', כדי לקבל לפחות את רשיון הנהיגה במשאית, שהיה ברשותי טרם צאתי את הארץ. כאן ציפתה לי הפתעה – מאחר ועברו כעשרים שנה מאז עזבתי את הארץ, עלי לעבור את כל המבחנים כמי שמעולם לא היה ברשותו רישיון. הפקידה האדיבה לא הייתה מוכנה לבחון את הרשיון האמריקני שברשותי או תעודות המוכיחות שנהגתי במשך 20 השנה בארה"ב. כן, ואם אני רוצה להמיר את הרשיון האמריקני (למשאית כבדה, שכמוהו לא היה לי בארץ) עלי להגיע לפקידה המטפלת בעניין זה אך ורק בימי שני או רביעי. אחרי חופשת הסוכות, אם אתם זוכרים.
"הטענות, שבינתיים הנני מובטל, נפלו על אזניים ערלות.
"לקראת הפגישה עם הפקידה הנכספת, קבלתי מחברות בארה"ב מסמכים המפרטים שעבדתי אצלן או נתתי להן שירותי תובלה כעצמאי. מראש דאגתי לתרגום המסמכים לעברית ואישור התרגומים על-ידי נוטריון (תמורת הסכום הפעוט של 500 ש"ח).
"ביום המיועד, כל מסמכי החברות האמריקניות (פרטים על תקופות השירות, מרחקי התובלה, הטובין ששונעו וטיב השירות שנתתי) נמצאו על-ידי הפקידה כבלתי מספקים. נדרשתי להביא אישור ממשרד התחבורה האמריקאי. חשוב אם היה ברשותי רשיון, גם אם לא נהגתי כלל.
"עם האישור ממשרד התחבורה האמריקני אקבל את הרשיון שהיה לי לפני יציאתי לארה"ב. אחר כך אדרש לעבור מבחן עיוני וגם מבחן מעשי כדי לקבל רישיון נהיגה לרכב כבד/גורר תומך, כפי שהיה לי באמריקה. הפקידה 'ניחמה' אותי שהתהליך יימשך מספר חודשים לפחות. אז מה אם עד אז אינני יכול למצוא מקום עבודה מתאים? אז מה אם במשך עשרים שנים נהגתי למרחק של למעלה משלושה וחצי מיליון ק"מ והובלתי טובין מגושמים, מוצרים בקירור ובתפזורת, נוזלים וחומרים מסוכנים, נסיעה עם שנים ושלושה נגררים, נהיגה בשלג וכיוב'. אז מה?
"כך מעודדים את ישראלים לשוב".
יש שר קליטה בישראל? מישהו יודע מי הוא?

מה שמשרד התחבורה לא יודע
בשידור ברדיו התראיין אורן על תלאותיו. איש משרד התחבורה הגיב בשידור ואמר שלפי תקנות התעבורה (ואמנה בינלאומית) רשאי תושב חוזר לנהוג במשך שנה עם רשיונו מארצות הברית. אורן השיב שהאתר הרשמי של משרד התחבורה אומר אחרת. באתר כתוב במפורש שתושב חוזר אינו רשאי לנהוג עם רשיון זר. גם הפקידה במשרד הרישוי בחולון אמרה כך.

כדאי שהאתר הרשמי של משרד התחבורה ידייק.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הלה, סידני, אוסטרליה  ביום 4 בנובמבר 2008 בשעה 1:23

  ממשלתי.
  אתה הולך, ברור איזה טפסים צריך להביא
  הטפסים כתובים באנגלית פשוטה, מי שצריך יש תמיד תרגום
  אף אחד לא טוען שהוא מנסה לעודד הגירה לאוז
  אז לא אכפת לך אם אתה נתקל בקצת בירוקרטיה
  עוד משהו?
  כדי להעביר רישיון ממדינה למדינה צריך שיהיה חתום הסכם בין המדינות. משהו פרוצדורלי לחלוטין. ישראל כמובן לא ביקשה מאוסטרליה הסכם העברה שכזה ולכן ישראלים צריכים לעשות רישיון חוזר באוסטרליה.
  מה שהכי מרגיז לטעמי: שמבטיחים ניסים ונפלאות כשתחזור. תסבירו מה יהיו הבעיות, אנחנו נתארגן בהתאם. אבל אל תשקרו לנו!

 • דנה'ס  ביום 3 בנובמבר 2008 בשעה 2:18

  בתור אחת שנדדה גם לאנגליה וגם לארה"ב – הבירוקרטיה במדינות אחרות גרועה אף יותר. ארה"ב מדינת עולם שלישי בכל הנוגע למשרדים ממשלתיים, והפרצדורה של רשיון נהיגה בארה"ב יכולה להיות מתישה וחלמאית לא פחות. באנגליה קשה מאד לפתוח חשבון בנק למשל, והשירותים הרפואיים לא שמעו על כך שאנחנו במאה העשרים ואחת (אין מערכת ממוחשבת, כל הזמנת התורים נעשית בדואר!).
  בקיצור – אין כמו בארץ (נכתב בגעגועים של תושבת שרוצה כבר מאד לחזור…)

 • א  ביום 2 בנובמבר 2008 בשעה 17:41

  מי שנהג בישראל שלפני 20 שנה, או במדינות מסודרות כמו ארה"ב, אינו יודע כלום על הדרוש להישרדות בכבישי ישראל.

  האם חברך למד כיצד לנהוג 20 שעות במשאית בעלת עומס יתר של 30% ?
  איך להעביר טסט בקומבינה למשאית ללא בלמים ?
  באיזה מחלף בין עירוני חייבים להאט ל 40 קמ"ש, כי תמיד יהיה שם רכב שיטעה ויחליף נתיב ברגע האחרון בגלל שילוט גרוע ?
  איפה צריך להאט למשך קילומטר כי שם יושב השוטר הקבוע ?

  מצטער, אבל חברך באמת לא יודע לנהוג בארץ.

  את הביקורת, תפנה לשר התחבורה.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: