שקשוקה זה עסק של כולנו

אילן עבודי ומיקי רוזנטל יצרו את שיטת השקשוקה – הסרט שרבים מדברים עליו ומעטים ראו אותו. אני ראיתי.
הסינמטק בתל אביב הקצה לסרט זה את האולם הקטן ביותר. לא פלא שהמקום היה מלא, ובו נראו פרצופים מוכרים של אנשי תקשורת ותיקים, מאלה שלא נדחקו להקרנת הבכורה. אלה שבאו לראות ולהתרשם ואולי גם להזדהות עם העתונאי, שהחזיר למקצוע את ייעודו.
הסרט יצר באזז לא קטן והתקשורת היללה ושיבחה את מיקי רוזנטל, עתונאי חוקר, שיצא למסע אישי תוך סיכון כספי-אישי. משום מה התעלמו מהבמאי, אילן עבודי, שיצר סרט קליט ורענן, וראוי לצפייה לא רק מסיבות עקרוניות, אלא שהוא פשוט מעניין.
הכל יודעים שמיקי רוזנטל רודף את האחים יולי וסמי עופר. גם אני "ידעתי" את זה לפני שהלכתי לסינמטק בצהרי יום השבת. אחר כך שיניתי את דעתי. אני חושב שמיקי רוזנטל רודף את השלטון הישראלי לדורותיו, רודף את הפקידות הרופסת-עד-מושחתת ומציג בפני האזרח משהו מפניה הכלכליים של המדינה. משהו חשוב, שאזרח צריך לדעת.
הסרט נקרא "שיטת השקשוקה" על פי ביטוי, שבו השתמש עו"ד רם כספי, מעורכי הדין הטובים, החכמים והממולחים בישראל. עו"ד כספי הוקלט וצולם כשתיאר את המשא ומתן למכירה של חברת הספנות הלאומית, צים, לאחים עופר. היו הבדלי מחירים בין מה שדרשה המדינה ובין מה שהציעו הקונים ועורך הדין סובב בידו כפי שמערבבים את הביצים בשקשוקה והסביר שכך הגיעו לפשרה.
מי שבוחן את הקטע בסרט בעין לא משוחדת, יודע שכך גומרים עסקאות. בין אם העמידה על המקח היא בשוק – בין דרישת המוכר לבין הצעת הקונה, או בין משכיר לשוכר עתידי. כך משכירים דירה וכך גם מוכרים מכונית משומשת וכך גם מוכרים חברת ספנות ענקית.
מיקי רוזנטל בחר בביטוי, כי הוא קליט ונשמע טוב. הביטוי הזה לא משקף את נושא הסרט: עיקרו של הסרט הוא בהצגת הקלות הבלתי נסבלת, שבה פקידי ממשל ממהרים להיכנע לאנשי הון, ופקידים בעלי סמכויות מפקירים את נכסי המדינה בזול. עורכי הסרט לא פנו אל נבחרי הציבור, השרים, שקובעים את המדיניות ומאשרים את העסקאות. אולי קשה להציג בסרט את הפן הזה, אבל הדבר חיוני.
מיקי רוזנטל בחר באחים עופר, כי הם מעשירי ישראל וחלק ניכר מעושרם הושג מחברות ונכסים שהם קנו (בזול!) מן המדינה. אין לי ספק, שהמדינה לא כל כך יודעת לנהל עסקים. גם אין לי ספק, שיזמים פרטיים מוכשרים יודעים לנהל יותר טוב ולהרוויח הרבה יותר. לפיכך, אינני חושב שהכל שחיתות, כפי שאפשר להסיק מן הסרט החשוב הזה.
האחים עופר יודעים לא רק לנהל עסקים, אלא גם לנהל משא ומתן. הם יודעים היכן ללחוץ ועל מי. אולי הם גם חורגים מן הראוי. הם, לדעתי, לא הנושא שבו צריך להתמקד. זה שהם "נעלבו" וסירבו להגיב ואף איימו להגיש תביעה על הוצאת דיבה – זה חלק מדרך ניהול עסקים. חלק לא סימפטי, אבל לא מיוחד לאחים עופר. מי שהופתע מן התגובה הזאת, כנראה לא מנהל עסקים. זאת מציאות, שרובנו לא נפגשים איתה יום יום.
לא, אינני חושב שהכל מושחת. יש קלות דעת רבה של פקידים בכירים. גישה שגורמת להפקרת נכסי המדינה. טוב שהציבור – ורצוי שציבור גדול ככל האפשר – יראה את הסרט. טוב שאזרח ההולך לקלפי, יחשוב לפני הבחירה ולא יסתפק בצקצוק שפתיים כאשר יתגלו פרשיות כאלה ואחרות.
אגב, הפרשיות שבהן חשוד אהוד אולמרט, קצת דומות לצד הממשלתי בעסקות שנעשו עם האחים עופר. גם על כך צריך לתת את הדעת.
מיקי רוזנטל החזיר לתקשורת מקצת מן הכבוד שהיא ראויה לו. כבוד, שגזלו ממנה עתונאים חסרי ייעוד ובעלי אגו. עתונאי "קופי פייסט", שמפרסמים את הקומוניקטים של אנשי יחסי ציבור, או עתונאים שמוכרים את הייעוד המקצועי לגורמים מעוניינים. עתונאים אלה הביאו את ה"אינפוטיינמנט" לשיאו. הציבור מאס בעתונות זו.
מיקי רוזנטל ואילן עבודי מציגים עתונות אחרת.
כל הכבוד.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קורינה  ביום 14 באוקטובר 2008 בשעה 22:13

  המפלגות על נציגיהם בממשלה, במשרדים.
  והנציגים פועלים היטב, לכאורה, על פי הסרט ועל פי תמונת המציאות – כנציגי בעלי ההון המסייעים להם בדרכם הפוליטית וכאשר הם עוברים לעשות – עוד יותר – לביתם.

  את הסרט לא די לראות, ודאי לא רק ביו טיוב. צריך לרכוש, כביטוי ראשוני של תמיכה.
  האיש לקח הלוואות כדי להשלים את הסרט.

 • יאיר דקל  ביום 30 בספטמבר 2008 בשעה 12:57

  לאזרח:
  הצבעתי על הבעיה של הפקידים שמפקירים את רכוש הציבור – בעיני היא הבעיה העיקרית.
  אני בטוח שהפקידים פעלו ופועלים במסגרת סמכותם, כך שאינם עוברים עבירה. מי שצריך לפקח עליהם – השרים וחברי הכנסת – צריכים לשים לב לצד המוסרי.
  העובדה ששני פקידים בכירים שהזכרת (ויש גם אחרים) עברו לעבוד אצל אנשי עסקים, שאיתם ניהלו משא ומתן בעת היותם בשירות הממשלה – איננה עבירה לפי החוק הקיים.
  נראה לי שחשובה ביותר התנהגות הגורמים המורשים להעביר את רכוש המדינה יותר מאשר התנהגותם של אנשי עסקים ועורכי דינם. על כך כתבתי.
  אם נעמוד ונצעק שעורכי הדין ואנשי עסקים אינם מוסריים – לצערי, לא נשיג שום תוצאה. הם כאלה.

 • חיים שיבי  ביום 28 בספטמבר 2008 בשעה 2:32

  כך. אנחנו תמימי דעים בנושא השקשוקי.
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=592483

 • אזרח.  ביום 27 בספטמבר 2008 בשעה 21:44

  לא קלות הדעת.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/979371.html

  עו"ד וינרוט: שחיתות והון הם השלטון.

  מוזר.מראני שעבד באוצר,והיה שם לאורך כל העסקאות שנעשו, ב"קלות הדעת" כמובן,עבר לעבוד עבור עופר.ניר גלעד,החשב הכללי לשעבר של האוצר,עשה "טעות" של מליוני דולרים לרעת הקופה הציבורית,ולטובת האחים עופר ( ב"קלות הדעת" כמובן) בחישוב של תמחיר בתי הזיקוק,(חייבים לבדוק מי הסמיך אותו לראיית חשבון. הבן אדם אינו יודע לחשב נכון,ודווקא אותו שמו בתפקיד החשב הכללי)ולאחר מכן הלך לעבוד אצל…. כן.אצל עופר.סתאאם מקריות.
  המשפט הזה אומר לי הרבה.

  "הסרט נקרא "שיטת השקשוקה" על פי ביטוי, שבו השתמש עו"ד רם כספי, מעורכי הדין הטובים,
  החכמים והממולחים בישראל. "

  המשפט הזה מסביר לי מדוע השחיתות נפוצה במקום הזה.עד כמה נעלמו דרכי המוסר מליבות האזרחים.מי שיקרא את שכתבתי ,יבוא ויאמר את זה: מה אתה רוצה? הוא עו"ד.הוא מבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר עבור הלקוח שלו.לכן הוא מקבל תארים של: טוב,חכם,ממולח.
  אבל לדעתי,כספי צריך להיות קודם כל אזרח.אדם מוסרי.אחד העושה שקשוקה מהאזרחים עבור הלקוח העסקי שלו,אינו ראוי בעיניי כלל וכלל.אני לא הייתי מחלק לו תארים חיוביים.

  עוד משפט."האחים עופר יודעים לא רק לנהל עסקים, אלא גם לנהל משא ומתן. הם יודעים היכן ללחוץ ועל מי. אולי הם גם חורגים מן הראוי. הם, לדעתי, לא הנושא שבו צריך להתמקד.

  הם,(לא רק האחים עופר.גם שאר בעלי ההון)כן הנושא שחייבים להתמקד בהם.

  חייבים להתמקד בדרכי הפעולה של בעלי ההון ,כדי ליידע את הנתינים איך הדברים קורים.איך השחיתות של ההון שהוא השלטון,הופכת את האזרחים לנתינים ולעבדים מודרנים.

  http://de.youtube.com/watch?v=I8au3qho10E

  שקשוקה, הון ותקשורת- חלק 1

  http://de.youtube.com/watch?v=NRfvVqaITCA&feature=related

  שקשוקה, הון ותקשורת- חלק שני

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: