האם "הכינו" את עדותו של טלנסקי

באחד הפרסומים בפרשת טלנסקי (פרשת אולמרט) נכתב ש"אנשי הפרקליטות הכינו את טלנסקי לפני עדותו".
מרוב מזימות וספינים ופרסומים מרושעים ולא מהימנים בעניין חקירת ראש הממשלה, נשמע המשפט הזה כמו עוד קונספירציה. אם המשטרה והפרקליטות רודפות את ראש הממשלה, מתקבל על הדעת ש"מכינים" את העד במובן השלילי ביותר שאפשר. "מבשלים" עדות.
האמנם?
בירור קצר העלה שזה לא הפירוש הנכון. לא "מבשלים" שום עדות ואין שום קונספירציה (לפחות במשפט המצוטט מן הידיעה בעתון). אנשי התביעה מכינים עדים באופן קבוע, כי זו חובתם. הפרקליטים קובעים את מי מן העדים צריך להכין, ואז נפגשים עם העד לפני המשפט.
מה עושים באותה פגישה? משוחחים איתו על העדות שמסר במשטרה. התובע במשפט, שהעד יופיע מטעמו, בודק עם העד את משמעות הדברים שנרשמו במשטרה (לא תמיד הם כתובים ברור). הפרקליט שואל את העד שאלות השלמה כדי לברר את הדברים שהעד מבקש לומר וגם מברר איתו שאלות, שעשויות לעלות בחקירה הנגדית.
מתי התחיל הנוהג הזה? איש אינו זוכר את ראשיתו של הנוהג, שנטוע היטב בשיטת המשפט הישראלית כבר שנים רבות מאד.
ובהזדמנות זו של בירור נוהלים משפטיים, שאלתי גם על שחרורם ממעצר של חשודים בעבירות חמורות מאד. גם כאן התגלה לי פער בין ציפיות הציבור בעקבות הפרסום בתקשורת ובין נהלים משפטיים.
לעתים קרובות נעצר חשוד באונס או שוד או גניבה רבת מוניטין ואחר תקופת חקירה מורה השופט לשחררו לביתו. אנשים שואלים נדהמים: "זה הכל? אחרי מעשה כל כך חמור – משחררים אותו?"
והתשובה שקבלתי: "זה לא הכל! יהיה משפט".
המעצר לצורך חקירה איננו עונש. החשוד נעצר כדי שהמשטרה תוכל לחקור ולהעמידו לדין. כל עוד לא הורשע – הוא בחזקת זכאי (מונח שפרקליטי אולמרט משתמשים בו בקביעות) ועד שייקבע משפטו, הוא יכול לחזור הביתה. אם יורשע, יקבע בית המשפט את עונשו. לא הידיעה בעתון צריכה להשאיר אדם במעצר ממושך, כי המעצר איננו העונש.
ושתי הערות: אדם יישאר במעצר, בהוראת בית המשפט, אם קיים חשש שישפיע על עדים או יפגע בחקירה. ושנית: פרקליטיו של ראש הממשלה חוגגים בסיסמא "חזקת החפות". נכון, אולמרט האזרח החשוד חף מפשע כל עוד לא הורשע. אבל האם חשוד בעבירות יכול לכהן בתפקיד ציבורי?

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: